Tesisatçı 234 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Tesisat tıkandığı için su akıyor ise burada atık su gider borularından su geri taşıyor anlaşılmalıdır. Temiz su borusu tıkanınca musluklardan az su gelir ki bu durumda tıkanan temiz su tesisatı açma işlemi yapılmalıdır. Tıkanan su tesisat borusu açma dendiğinde içme suyu yani temiz su tesisatı tıkanıklığı anlaşılmalıdır.

Kireçlenen demir borusu içinde aynı şey söylenebilir ancak burada kalorifer tesisatı borularından da bahsediliyor olabilir. Eğer kalorifer borularında bir tıkanıklık var ise kimyasal ilaç kullanılırken, temiz su yani içme su tesisatı tıkalı ise kimyasal ilaç kullanılamaz. Atık su pimaş gider borularında tıkanıklık olduğunda da kimyasal açıcılar kullanılabilir. Bir de tıkalı pimaş boruları robotlarla açılabilir.

Tesisat tıkandığı için su akıyor | Uzmanlar Tesisat

Tesisat tıkandığı için su akıyor | Uzmanlar Tesisat

Tesisat tıkandığı için su akıyor

Tıkalı olan gider pis su tesisatı açılmadan su sızması kesilmeyeceğinden tıkanıklık açılmalıdır.

Pis su giderlerinde tıkanıklık olması bir çok arızanın ortaya çıkmasında etkendir. Boru tıkalı su akıyor ise diğer arızalara sebebiyet vermeden mutlaka makine ile tıkanıklığın açılmasını sağlayın. Yağ tutmuş bir mutfak giderinde tıkanıklık oluşur ise burada hem tıkanıklık açılmalı hem de kimyasal uygulama yapılmalıdır. Gerek görüldüğü takdirde pimaş yıkama bile yapılmalıdır. Pimaş yıkama yapılarak sürekli tıkanıklık yaşanmasının ve buna bağlı su kaçağının oluşmasının önüne geçilmiş olur.

Su kaçaklarının bir çok nedeni vardır ancak bunlardan biri de tıkanan pimaş giderleridir. Pimaş tesisatı tıkandığında tesisatta su birikir ve contaların zayıf noktalarından sızar. Zayıflayan, çürüyen contaların olduğu yerlerde boşluk oluştuğundan boruda biriken su buralardan damlar. Gider borusu tıkandığı için su akıyor şikayetinin temelinde bu durum yatmaktadır. Tıkanıklığın su kaçağı ile olan durumu bu şekilde iken su kaçağının oluşması beklenmeden tıkalı olan gider açılmalıdır.

Su tesisatında oluşan tıkanıklık ise farklı bir durum olup bunu da burada biraz açalım isterim. Su tesisatı borularının çapı, pis su boru çapına göre daha dardır. Burada oluşan tıkanıklık pis su tesisatında olduğu gibi tıkanıklığa neden olmaz. Burada oluşan tıkanıklık musluklardan suyun az gelmesine neden olur. Temiz su tesisatı kullanım suyumuz olup tıkanıklık bu hatta olursa hattı açma yöntemi de farklı olacaktır. Su jeti ile yapılacak basınçla tıkanıklık açılmaya çalışılır.  Tesisat tıkandığı için su akıyor durumu hangi tesisatta tıkanıklık var ve nereden su akıyor ise ona göre de çözüm sunulur.

Benzer Gönderiler: