Tesisatçı 7031 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Bir Dairedeki Radyatörlerin İçindeki Su Miktarı ve 1 metre panel petek kaç litre su aldığı hep merak edilir. Birde , peteklerin içinde ne kadar su var yanında peteklere nasıl su basılır durum cevap bekler. Peki sizin radyatör ve kalorifer tesisatında bulunan su miktarı için tahmininiz nedir ? Şimdi aşağıda bu sorularımıza yanıt bulalım.

Bir Dairedeki Radyatörlerin İçindeki Su Miktarı

Hep merak edilen bir konu olmuştur, Bir Dairedeki Radyatörlerin İçindeki Su Miktarı Nedir? Şimdi kısaca ortalama 100 m2 olan bir dairede bulunan kalorifer tesisatında kaç litre su bulanacağını yaklaşık hesaplayalım. Genellikle dairelerde  22 PKKP 600 lük radyatör kullanılır.

Bu tip radyatörlerin 1 metresinde yaklaşık olarak 5,8 lt su bulunmaktadır. Bir dairede ortalama 6 m radyatör olduğu varsayımı ile;

5,8 x 6 = 34,8 lt (radyatörlerdeki su miktarı)

Kombi ile radyatörler arasında su sirkülasyonunu sağlayan tesisat borulardaki su miktarının da hesaplamalara katılması gerekir. İki farklı kalınlıkta boru kullanılır genelde dairelerde. 20 mm ve 25 mm. 20 mm lik borunun metresinde 0,137 lt, 25 mm borunun içinde ise 0,216 lt su bulunur. Hesaplaması ise şu şekilde; (dairede 40 metre 25 mm, 20 metrede 20 mm boru kullanılması kabulü ile)

20 x 0,137 = 2,74 (20 mm)

40 x 0,216 = 8,64 lt (25 mm)

Tesisattaki toplam su hacmi bulmak için bulduğumuz tüm sonuçları topluyoruz.

Toplam su hacmi = 34,8 + 2,74 + 8,64 = 46,18 lt

Sonuç olarak 100 m2 olan bir dairedeki kalorifer sisteminde yaklaşık 50 lt su bulunmaktadır.

Bir Dairedeki Radyatörlerin İçindeki Su Miktarı | Uzmanlar Tesisat

Bir Dairedeki Radyatörlerin İçindeki Su Miktarı | Uzmanlar Tesisat

Bütün bu bilgiler  kabul görmüş veriler kullanılarak çıkartılmış olup, ortalama büyüklükteki bir daire içerisindeki su miktarı şaşırtır cinsten. Bu anlamda hiç bilgisi olmayan bir vatandaşa sorduğumuzda alacağımız cevaplar birbirinden çok uzak olsa da bu rakamların altında seyredecektir.

Bunun için çevremizde bulunan eşe dosta sorduğumuzda bu yazımızda savunduğumuz rakamları ifade eden çok kişi oldu. Eğer bu anlamda sizde bir denemek isterseniz en yakınınızdaki kişiye bu soruyu sorabilirsiniz.

Bir Dairedeki Radyatörlerin İçindeki Su Miktarı için tahmininizi alabilir miyim ? Alacağınız cevaplar ile sizde göreceksiniz ki tahmini biraz zor olmaktadır. Peteklerde ve kalorifer tesisatında bulunan su miktarı hiçte anımsanmayacak miktardadır. Kalorifer kaçağı oluştuğunda kapalı devre çalışan kalorifer tesisatındaki su sızarak alt komşunun evine zarar verecektir. İstenmeyen durumların başlangıcına sebep olacak bu sızıntı kimyasal ilaç ile hiç bir yer kırılmadan giderilir.

Benzer Gönderiler: