Tesisatçı 7339 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Su sayacı bozuk ise nasıl anlarım için su sayacının bozuk olduğunu, musluklar kapalıyken su sayacı dönüyor ise anlayabilirsiniz? Su saati arızası olduğunda su sayacında bozukluk olmasının anlaşılmasında su faturasının fazla gelmesi durumunda da anlaşılabilir. Sayaç bozuk ise İSKİ’ den yardım almanız ya da bilgi alıp ona göre sayacının değişimini yapmanız gereklidir. İSKİ’ den habersiz su sayacı değişimi yapmanız doğru olmayacaktır ve sizin için de sorun demektir.

Su sayacı bozuk ise nasıl anlarım?

Su sayacı evlerde, yaşam alanlarında kullanılan suyun miktarının, bedelinin doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlayan cihazlardır. Bu sayaçlar mekanik ve elektronik olabilir. Ancak zaman zaman su sayacı arıza yapabilir. Böyle bir durumda sayacın boşa döndüğünü fark edebilirsiniz. Fakat bunun çeşitli sebepleri olabilir. Bazen tesisatta bir kaçak olduğunda da su sayacı boşa dönüyormuş gibi görülebilir. Bir tesisatçı çağırmadan önce evdeki bütün muslukları, vanaları kapatarak kendiniz bir kontrol yapmalısınız. Her yeri kapadığınızdan emin olduğunuz zaman su sayacını yeniden kontrol etmelisiniz. Su sayacı yine sürekli dönüyorsa evde de su kaçağı yok ise  sayaçta bir arıza olabilir.

Su sayacı bozuk ise nasıl anlarım | Uzmanlar Tesisat

Su sayacı bozuk ise nasıl anlarım | Uzmanlar Tesisat

Su saatinin bozulma nedenleri nelerdir ?

  • Su sayacı şebeke suyundaki aşırı basınçtan dolayı kaynaklanabilir.
  • Su tesisatının zaman ve kullanıma bağlı olarak kireçlenmesi ve kirlenmesi gibi etkenlere bağlı su sayacının mekanizması bozulabilir.
  • Su sayacı mekaniği hassas olduğundan bir pislik gelip bu mekanizmayı bozabilir.

Su saatinin  bozulmasının önüne nasıl geçilebilir ?

  • Su sayacının bozulmaması adına basınç düşürücü taktırılabilir

Su sayacı bozuk ise nasıl anlarım sorusuna cevap olarak sayacına bir kontrol yaptığınızda sayacın döndüğünü gördüyseniz bir tesisatçıdan yardım almanızı öneririz. Sizin göremediğiniz şekilde tesisat borularında bile kaçak olabilir. Klozet rezervuarı su kaçırıyor olabilir. Her ay boşu boşuna fazladan su faturası ödüyor olabilirsiniz. Evinizde su kaçağı tespiti için ustalar çalışma yapmalıdır. Cihazla su kaçağı bulma çalışması sonunda herhangi bir sorun tespit edilmemişse, su sayacınız gerçekten arıza yapmış olabilir. Bu tespitinizi sular idaresine bildirmenizi tavsiye ederiz. Su sayacınız yenisiyle değiştirilmelerini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Benzer Gönderiler: