1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 2 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Döküm petek temizliği ile uzun ömürlü yüksek ısınma performansı sağlayan petekler ile ısının. Günümüzde bu petek cinsi çok kullanılmasa da ısıyı fazla tutan, geç soğuyan, kanalları geniş olan petektir. Bu petek cinsi uzun ömürlü, dayanıklı olup kanallar geniş olduğundan tıkanıklık sorunu geç oluşan petek çeşitleri arasındadır. Eski döküm kalorifer peteği ısınma sorunu yaşanması için kanalların tıkanmış olması gerekir. Döküm peteklerde petek temizleme işi yapıldığında döküm petek yanmıyor gibi bir sorun olmaz.

Petek temizlik servisine periyodik olarak bakımı yaptırılmayan peteklerin temizliği daha fazla zaman almaktadır. Bakıldığı zaman eskiye oranla bireylerin petek temizliğine olan talepleri artmıştır. Petek temizliğinin sağladığı artılar görülünce periyodik olarak bu hizmet daha yoğun alınmaya başlamıştır. Döküm petek temizliği yapılırken cihazın basınç gücü yeterli olmalıdır. Normal peteklerde yapılan temizlikten farklı olarak fazlaca sirkülasyon yaptırılmalı gerekli vakit ayrılmalıdır. Döküm petek mi panel radyatör petek mi ? Bu bir seçim tercih meselesidir diyebiliriz.

Döküm Petek Temizliği Neden Yapılmalıdır?

  • Kalorifer tesisatında devamlı şekilde su bulunduğundan, suyun kimyasal yapısı gereği peteklerin ve boruların içi kireç tabakasıyla kaplanır. Bu şekilde ısınmada suyun dolaşımı engellenmiş olur. Bunun yanında suyun içindeki atıklar, çamur kalıntıları ve korozyon artarsa ısı iyice düşer.
  • Döküm petekler yeterince ısınmıyor ise döküm petek temizliği yaptırmanızın zamanı gelmiş demektir.
  • Kombi bakımı yaptırdım ne gerek var petek temizliğine demek yanlış olacaktır. Petek temizliğini ihmal ederseniz, kışın evinizi ısıtamazsınız. Sebebi kombi ve petekler entegre çalışmakta birinde oluşan tıkanıklık kalorifer tesisatının tamamına yansımaktadır.

Normal duruma bakacak olursak döküm petek temizliği periyodik olarak en geç 2 yılda bir  yapılmalıdır. Bu çerçevede yakıt anlamında tasarruf sağlanmış olup yakıt tüketimi azalacaktır. Isınma faturanız daha düşük gelecek cebinizden daha az para çıkacaktır.

Mevcut tabloda, kombiyi yüksek ısıda yaksanız bile, petekler ısınmaz. Eski döküm kalorifer peteklerinin temizliğinde kullanılan petek temizleme makinesi ile bütün sistem temizlenir.

Döküm Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Kalorifer peteğin iç temizliği, tesisat temizliği ve döküm petek temizliği  petekler sökülmeden cihaz ve ilaçla yapılır.
  • Yerlerinden sökülmeden sadece petek temizleme makinesinin tesisata bağlanması ile işlem yapılır.  Kimyasalın kalorifer tesisatında dolaştırılması sayesinde petek tıkanıklıkları açılmış olur.
  • Doğalgaz döküm petek temizliği, kalorifer tesisat temizliği, panel petek temizliği cihaz ve ilaç olmadan temizlenmemelidir.
  • Tesisatçılar, döküm petek temizliği için petek temizleme makinesi ve petek temizleme kimyasalı kullanır. Bu uygulama hakkıyla yapıldığından beri,  kış aylarında ısınamıyorum diyenler azalmıştır.

Bu yöntemle çok kolay şekilde temizlenen petekler evinizi daha kolay ısıtmaya başlar. Oldukça zahmetsiz bir uygulama olduğundan, kış başında kombi bakımı sırasında peteklerde temizlenebilir.

Bununla ilgili sahadan gelen bilgiler bizi bir çok kez doğrulamıştır. Bu paralelde bazı müşteriler petek temizliğini yeni yaptırdığı halde sonuç alamadığından bizleri arayarak  petek temizliği yaptırmak istediğine şahit olduk.

Bizi arayan müşteriye konu ile ilgili detaylı bilgi verilir. Vatandaşa telefonda bilgi verildiğinde temizliğin kendilerine yanlış anlatıldığını ifade etmişlerdir. Adrese gidip temizliğe başladığımızda ise, daha önce peteklerin, kalorifer tesisatının temizliğini yaptırdıklarını öğreniyoruz. Bu uygulama için gelenlerin suyu boşalttığını ve yeni su ilave edilerek temizlik tamamdır denildiğini öğreniyoruz. Oysa müşteri bizdeki cihazın ve kimyasalın petek temizliğinde kullanıldığını görünce daha önce döküm petek temizliğinin yapılmadığına kanaat getiriyor.

Bu yöntemle atıklar kireç kalıntıları bile tesisattan temizlendiğinden, peteklerden yüksek verim alırsınız. Kışı sıcak geçirir, ummadığınız zamanda sorun yaşamaya engel olursunuz.