• Hizmet Saatlerimiz08:30 - 20:00
 • Sabit Numaramız(0212) 446 00 55
 • Mobil Numaramız(0535) 338 12 53
 • Whatsapp Numaramız(0533) 653 93 05

Döküm petek temizliği

Döküm petek temizliği

Döküm petek temizliği – Kalorifer tesisat temizliği ve petek temizliği  cihazla yapılır

Döküm petekler yeterince ısınmıyor ise, bazı yerleri ısınıyor bazı yerleri ısınmıyor ise, döküm petek temizliği yaptırmanızın zamanı gelmişte geçiyor demektir. Normal duruma bakacak olursak döküm petek temizliği periyodik olarak en geç 2 yıl içinde  yapılmalıdır. Günümüzde bu petek cinsi çok kullanılmasa da ısıyı fazla tutan, geç soğuyan, kanalları geniş olduğu için tıkanıklık sorunu geç oluşan önemli petek çeşitleri arasında ilklerdendir.

Döküm petek temizliği de bu anlamda diğer petek cinslerine göre daha daha geç yapılabilir. Periyodik olarak geç temizlik durumu ortaya çıkan döküm peteklerin temizliği daha fazla zaman almaktadır. Bakıldığı zaman eskiye oranla bireyler petek temizliğinin sağlığı artıları görünce periyodik olarak bu hizmeti almaya başladıkları görülür.

Bu çerçevede yakıt anlamında tasarruf sağlanmış olmakta, yakıt tüketimi azalacağından cebinizden çıkacak fazla yakıt parası cebinizde kalacaktır. Döküm petek temizliği yapılırken cihazın basınç gücü yeterli olmalı, normal peteklerde yapılan temizlikten farklı olarak fazlaca sirkülasyon yaptırılmalıdır.

Kombi bakımı yaptırdım ne gerek var petek temizliğine derseniz, ihmal ederseniz, kışın evinizi ısıtamazsınız. Sebebi kombi ve petekler entegre çalışmakta birinde oluşan tıkanıklık arıza kalorifer tesisatının tamamına yansımaktadır. Mevcut tabloda, kombiyi yüksek ısıda yaksanız bile, petekler ısınmaz. Halbuki döküm petek temizliğinde kullanılan petek temizleme makinesi tesisata bağlanarak, kalorifer tesisatına verilen özel petek kimyasalı sirkülasyon yaptırılarak, peteklerdeki kireç kalıntıları çözülür, atık maddelerle birlikte petek temizleme makinesinin filtresi yardımıyla tesisatın dışına çıkarılır.

Bu aşamada temiz su ile peteklerde sürekli sirkülasyon yapılarak peteğin kanallarında derinde kalıntıların temizlenmesi de sağlanmış olacaktır. Bahse konu kalıntılar, petek kanalları çok derin olduğu için temizlenmesi de çok zor olduğundan gerekli zamanın ayrılması gerekmektedir.

Döküm petek temizliği-1

Döküm petek temizliği neden ve nasıl yapılır ?

Tesisatçılar, döküm petek temizliği için petek temizleme makinesi ve özel petek temizleme kimyasalı kullandığından beri, kış aylarında ısınamıyorum diyenler azalmıştır. Bu yöntemle çok kolay şekilde temizlenen petekler evinizi daha kolay ısıtmaya başlar. Oldukça zahmetsiz bir uygulama olduğundan, kış başında kombi bakımı sırasında peteklerde temizlenebilir. Yerlerinden sökülmeden sadece petek temizleme makinesinin tesisata bağlanması ve kimyasalın kalorifer tesisatında dolaştırılması sayesinde petek tıkanıklıkları açılmış olur.

Kalorifer tesisatında devamlı şekilde su bulunduğundan, suyun kimyasal yapısı gereği peteklerin ve boruların içi kireç tabakasıyla kaplanır. Bu şekilde ısınmada suyun dolaşımı engellenmiş olur. Bunun yanında suyun içindeki atıklar, çamur kalıntıları da temizlenmiş olur. Bu sayede döküm peteklerden gelen yüksek sıcaklık ile kışın evinizde sıcak bir ortam oluşturursunuz.

Döküm petek temizliği-2

Döküm petek temizliği, kalorifer tesisat temizliği, panel petek temizliği cihaz ve  kimyasal ilaç olmadan temizlenmesi çok anlaşılabilir ve sonuç alınabilir bir durum değildir. Bununla ilgili sahadan gelen bilgiler bizi bir çok kez doğrulamıştır. Bu paralelde bazı müşteriler petek temizliğini yeni yaptırdığı halde sonuç alamadığından bizleri arayarak döküm petek temizliği yaptırmak istediğine şahit olduk.

Bizi arayan müşteriye, bizlerinde petek temizliğinin yapılışı hakkında bilgi veriyor olmamız bile memnuniyet verici olduğu tarafımıza ifade ediliyor. Adrese gidip temizliğe başladığımızda ise, daha önce peteklerin, kalorifer tesisatının suyu boşaltılmış ve yeni su ilave edilerek temizlik tamamdır denilmiş. Oysa müşteri bizdeki cihazın ve kimyasalın petek temizliğinde kullanıldığını görünce daha önce döküm petek temizliğinin yapılmadığına kanat getiriyor.

Döküm petek temizliği-3

Bu yöntemle atıklar kireç kalıntıları bile tesisattan temizlendiğinden, petek tıkanıklığını hemen yaşamazsınız. Kışı sıcak geçirir, ummadığınız zamanda sorun yaşamaya engel olursunuz. Isınamıyorsanız mutlaka döküm petek temizliği yaptırmalısınız.

Alternatif tesisat temizlik hizmetlerimiz :

Alüminyum petek temizliği

Doğalgaz petek temizliği

Petek temizliği nasıl yapılır ?

Petek temizleme fiyatları

 1. 40 Yıldır hic temizlik yapılmadı.
  Merkezi sistem tesisat var. Toplam 21 daire 2×10 luk 2 bina.
  Temizlikte kullanılan kimyasal boruya zarar verip patlatırmı.
  Bu is icin garanti vererebiliyor musunuz

  • 40 Yıllık Tesisat muhtemelen demir tesisattır. Temizlik yapılan kimyasal tesisata zarar vermez ancak burada demir boru zaten aşınmış yıpranmış korozyona uğramıştır. Dolayısıyla tesisat için garanti veremeyiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

(0535) 338 12 53