Tesisatçı 664 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek iç ve dış temizliği denince akla gelmesi gereken şey peteklerin dışının temizlenmesidir. Kalorifer peteklerin dışı nasıl temizlenir, kalorifer petek dış temizlik için hangi makine gereklidir. Bez ile petek dış temizliği evde yapılır mı, sararmış petek dış temizliği evde yapılabilir mi soruları için en baştan yüksek basınç gerektiğini söyleyelim. 8 bar basınç üreten makine ile petek aralarında kümelenen tozların, bakterilerin temizlenmesi kolay olmaktadır.

Petek dış temizliği ızgara aralarında yumak yumak olan ve zerre halince küçük tozların temizliği olup petek altlarında da toz tutan bezler ile etraf kirletilmez. Petek iç temizliği peteklerde toz temizliği ya da tesisat petek kombi temizliği denilen iş de kalorifer petek tesisatındaki çamurlaşmış kirli suyun temizlenmesidir. Evde etek temizleme makinesi olmadan petek temizleme tesisat temizliği yapanlar tahliye borusundan pis suyu boşaltmak suretiyle bu işi yaparlar.Makine ile petek temizleme ile evde petek temizleme işinden aynı sonucu almayı da beklememek gereklidir.

Petek İç ve Dış Temizliği Nasıl Yapılır?

Kış geldiğinde çoğumuzun yaptırma gerekliliği duyduğu petek temizliğini aslında kış gelmeden bu alandaki hizmete talep artmadan yaptırmak gereklidir. Bu anlamda erken davranmak her açıdan fayda sağlayacaktır. Örneğin petek temizliğinin yoğun olduğu bir günde bu hizmeti talep ettiğinizde fiyatta esneklik sağlanma olasılığı düşük olacaktır. Diğer taraftan petek temizleme servisleri çok yoğun olduğundan 1 günde yaptığı servis sayısı fazla olacağından her servis için ayrılan süre kısalabilmektedir.

Petek İç ve Dış Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Petek İç ve Dış Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Birde petek dış temizliği dediğimiz temizlik var, bu hizmetinde önemi henüz anlatılabilmiş değil. Petek dışı toz temizliği olarak da adlandırdığımız bu hizmetin yaz veya kışla çok ilgisi yok. Nedeni, bu hizmette temel etken petek ızgara aralarında kümelenen toz birikintilerini buharlı toz temizlik cihazı ile temizlenmesidir.

Bu temizliğin petek ısısında etkisi direkt değildir. Asıl amaç petek aralarında ki tozların sıcak hava ile yükselip solunum yolu ile bizlere vereceği zararı minimize etmektir. Evdeki yaşlı ve çocukları çok daha fazla etkileyen toz zerreciklerinin ortadan kaldırılarak sağlıklı ısınmanın önündeki engelleri kaldırmaktır.

Petek içi temizliği ve petek dışı temizliği arasındaki farklar nelerdir ?

  • Petek iç temizliği, sıcak suyun dolaşımda olduğu petek kanallarındaki çamur ve korozyon’un temizlenmesidir. Petek dışı toz temizliği ise petek ızgara aralarında biriken tozların kuru buharlı cihazla yapılan temizliktir.
  • Petek temizliği diye bildiğimiz petek iç temizliğinde kimyasal ve cihaz kullanılarak temizlik yapılır. Petek dışı toz temizliğinde sadece şebeke suyu ve buharlı cihaz kullanılır
  • Petek iç temizliğinde amaç tıkanan kalorifer tesisatının ve petek kanallarının açılmasıdır. Petek dışı toz temizliğinde petek ızgara aralarında oluşan tozların temizlenmesidir.
  • Petek iç temizliği ısı verimliğini artırıp yakıttan tasarruf sağlamaktır. Petek dışı toz temizliğindeki amaç sağlığımızı tehdit eden toz zerreciklerinin temizlenmesidir.
  • Petek temizliği kış öncesi veya kışın talep edilir. Petek dış temizliği yazın veya kışın talep edilir.
  • Petek temizliğinin kombiye direkt olumlu etkisi vardır. Petek kanalları temizlenince kombi daha rahat çalışarak ekonomik moda geçerek gereksiz yakıt sarfiyatını keser. Petek dış temizliğinde kombiye direkt etkisi bulunmamaktadır. Hijyen açısından önem arz eder.

Petek içi ve petek dışı temizlik hakkında yazılacak çok şey olabilir ancak biz ana unsurları yazarak sizlerin fikir sahibi olmanızı sağlayabildiysek hedefimize ulaşmışız demektir.

0Shares

Benzer Gönderiler: