Temiz petekler 3254 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor diye şikayeti olan kişiler, sadece kendi dairelerinin petek temizliği yaptırdığında bu kalıcı çözüm olmayacaktır. Merkezi sistem kalorifer ısınmıyor  ise şu net bilinmelidir. Bu ortak kullanılan sistemde bireysel temizlik yapılabilir ancak temizliğin faydası kısa süreli olur. Sebebi, temizlenen dairenin ana hatta bağlı vanaları açıldığında sistemde dolaşımda olan kirlilik temizlik yapılan yere doğru ilerleyecektir. Çamur tortu ve korozyon yeniden temizlik yapılan yeri tıkayacaktır.

Merkezi Sistem Kalorifer Peteği ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Sistem Kalorifer Peteği ısınmıyor | Uzmanlar Tesisat

Merkezi sistemde petekler ısınmıyor, peteklerin bazıları ısınmıyor ve kalorifer petekleri ısınmıyor gibi şikayetlerde kazan dairesinden bütün petekler temizlenmelidir. Kalorifer peteklerin altı ısınmıyor, peteğin yarısı ısınıyor vb. şikayetler için çözüm tüm daire peteklerinin temizliğinden geçer. Evinizde merkezi sistem kalorifer kullanıyorsanız, ısınmanız bu yöntemle oluyorsa, yaşanan ısınma sorunları da ortak oluyor. Eğer merkezi sistem kalorifer peteği ısınmıyor diye yakınıyorsanız, bunu yöneticinize bildirmelisiniz. Binada muhtemelen aynı sorunu yaşayan başka kişilerde vardır.

Merkezi Sistem Kalorifer Peteği ısınmıyor Ne Yapmalıyım?

Merkezi sistem kaloriferde ısınan su bütün haneleri dolaşarak ısıtır. Eğer kalorifer petekleri kirlendiyse, içlerinde kireç tabakaları oluşmaya başladıysa, peteklerin ısınmaması gayet normaldir. Bunun yanında peteklerde biriken çamur gibi atık maddelerde ısınmanın önüne geçen engellerdir. Bu nedenle merkezi sistem kalorifer kullanan binalarda tüm dairelerde petek temizliği yapılması gerekir.

Merkezi Sistem Kalorifer ısınmıyor, ama doğalgaz giderleriniz aynı kalıyorsa peteklerin temizlenmesi kaçınılmazdır. Bu sistemde su bütün haneleri dolaştığı için her evdeki petekler temizlenmelidir.

Sizin peteklerde sorun olmasa bile, diğer dairelerin peteklerinde kirlenme olabilir. Bu nedenle suyun sirkülasyonu engelleniyor olabilir. Bu yüzden deneyimli petek temizleme makinesi ve petek temizleme kimyasalı kullanarak petek temizliği yapan bir servisten yardım almalısınız. Peteklerin ısınma sorununu ancak bu şekilde çözümleyebilirsiniz. Merkezi Sistem Kalorifer ısınmıyor ise yukarıda da belirttiğimiz üzere bireysel olarak yaptıracağınız temizlik uzun süreli bir ısınma sağlamaz.

Ana kolonlardan bağlantısı kesilip temizliği yapılan daire temizlik bitip tekrar ana hatta bağlandığında kirli olan kolonlardan kirlilik temiz olan yere doğru akacaktır. Anlatmaya çalıştığımız Merkezi Sistemde bireysel temizliğin faydası olmaz bunun içindir. Bu açıdan bu hizmeti alırken uzun süreli aynı performansta ısınma beklemeyin.

Merkezi sistem petek sürekli hava yapıyor ne yapılabilir?

Merkezi sistem peteklerin altı ısınmıyor ide petek kanalları tıkalıdır. Eğer petek üstleri ısınmıyor ise bu durumda petekte hava vardır. Merkezi sistem peteklerde hava oluşumu bireysel kombili sisteme göre daha fazla olur. En iyi çözüm otomatik hava alma purjörü taktırmaktan geçer. Merkezi sistemde en üst katlarda özellikler peteklerde hava oluşumu daha fazladır. Sürekli manuel hava almak çözüm olmayacaktır. Otomatik hava alma aparatı taktırarak hava oluşumunda otomatik sistemin havası bu sayede alınmış olur. Sizin de ısınma sorunu yaşamanız ortadan kalkmış olacaktır.

Benzer Gönderiler: