1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 3 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizliği, kış ayı geldiğinde çok daha fazla rağbet gören ve kalorifer peteklerin temizliğini içeren ve ısınma performansını artıran pratik uygulamadır. Kalorifer tesisatının zaman içinde kullanıma bağlı kirlenen tesisatın bakımı ve petek temizliği yapılması zaruridir. Kalorifer tesisatın çalışma mantığı, önce kombinin tesisattaki suyu ısıtması ve ısınan sıcak suyun petekler aracılığı ile dış mekanı ısıtması şeklindedir.

Petek temizliğinin ve kombi temizliğinin ya da petek temizliği ve bakımı için gerekli olan şey basıncı yüksek cihazdır. Evde petek temizliği yapılırken bu cihaz olmadığı için yapılan şey kirli su boşaltıp yeniden temiz su doldurmaktır. Petek temizleme, kalorifer petek temizliği için basınçlı su ile petek temizliği yapmaya imkan veren makine olmazsa olmazlardandır.

 

Kapalı devre çalışan kalorifer tesisatındaki suda zamanla çamurlaşma ve tortulaşma olur. Sonuç olarak boru çapları daralır, sıcak su debisi düşer, petek kanalları tıkanır. Ev ve iş yerinin ısınabilmesi, öncelikli peteklerin ısınması ile mümkündür. Aksi halde ev ve iş yerinin ısınmasını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Bu nedenle kalorifer petek tesisat temizliğini yaptırmanız kaçınılmaz bir durumdur.

Kalorifer tesisatı petek temizliğini gerçekleştirecek kişi/kurumun deneyimi, peteklerin eskisi gibi hizmet vermesinde etkili olacaktır. Kalorifer tesisat petek temizliği kimyasal ilaçla yapılmalıdır. Bahse konu kalorifer peteği temizleme yakın zamana kadar bireyler tarafından çok gerekli görülmüyordu. Uygulamanın bilinirliği çok düşük olduğundan ve kalorifer peteği temizliği yaptırılmadığından kışın ortasında ısı verimliliği çok düşük oluyordu.

Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliği Nedir?

Kış gelmeden cihazla hizmet sunan tesisat firmasına petek temizliği yaptırılması fayda sağlayacaktır. Bu işlemin kullanımınıza göre 2 yılda bir yapılması tavsiye edilir. Her yıl radyatör temizleme sıvısı ile kombi radyatör temizleme kombi bakımı yaptırmalısınız. Kalorifer tesisat temizliğini ihmal etmezseniz kışın istediğiniz gibi ısınacak, yakıt giderleriniz de artmayacaktır. İstanbul petek temizliği firması ile iletişime geçerek, petek temizleme fiyatları kampanyalarından da yararlanıp kalorifer tesisat bakımını yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Isınma amaçlı kullanılan kalorifer tesisatı ve petekler, yaşam alanlarının kış döneminde ısınmasında en büyük etkendir.

 • Zaman ilerledikçe kapalı devrede oluşan çamurlu su, boru yüzeylerinde, petek yüzeylerinde kirli bir katman oluşturmaktadır. Kalorifer tesisatı petek temizliği bu olumsuz durumların ortadan kalkması için yapılması gereken elzem uygulamadır.
 • Petek temizleme, kombi sonrası kalorifer tesisatının, petek kanallarının, boru yüzeylerinin temizliğidir.
 • Kalorifer petek temizliği radyatör temizliği, solüsyonlu ve cihazla petekler sökülmeden etraf kirlenmeden tesisatının ilaç ve cihaz ile temizlenmesidir.
 • Genellikle petekler ısıtmadığında peteklerin havası alınarak bu sorunun ortadan kalkacağı fikri yaygındır. Şu bilinmelidir ki; sadece  peteklerin havasını alınarak peteklerden verim almak olası bir durum değildir. Bunun nedeni tesisatın kapalı devre çalışması ve bu süreç içerisinde sürekli dolaşımda olan suyun kirlenmesidir.  Tesisat ve peteklerde korozyon oluşumu, tortu, kireç oluşumu, zaman ve kullanıma bağlı olarak da çamur ve balçık oluşturmaktadır. Çamurlu su, tesisat aktif olduğu süre zarfında, kapalı devrede tesisatta ve kombiden geçer ve dolaşım halindedir.
 • Petek temizliği, radyatör temizliği, tesisat yıkama, doğalgaz petek temizleme gibi ifadelerde aynı uygulamayı ifade etmektedir.

Petek Temizliği Yaptırdığınızda Kombi Filtresi Mutlaka Temizlenmelidir.

Aşağıdaki Video Bunu Çok İyi Anlatmaktadır.

Neden Petek Temizleme Yapılır?

 • Çamur tortu ve korozyon petek kanallarını zamanla tıkanmasına neden olduğundan, kombiden gelen sıcak su petek içerisinde dolaşımda bulunamaz.
 • Bu süreçte meydana gelen kirli katman ısının dış mekana  iletmesinde  büyük engel oluşturmaktadır. Bu durum peteklerin ısınmasında sorun teşkil ettiğinden petek yüzeylerinde eşit  ısınma sağlanamaz.
 • Petek üstü ısınırken  alt tarafı ısınmaz ılık veya soğuk kalır. Bu çerçevede kimyasal ilaç ve cihazla kalorifer tesisatı petek temizliği yaptırmanın gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
 • Doğalgaz petekleri, kalorifer tesisatı içinde kapalı devre dolaşan çamurlu suyun olumsuz etkilerine maruz kalır. Tesisat temizleme yapılmadığı takdirde, bu çamurlaşma, kireçlenme evinizde  ısınma sorunu yaşamanıza neden olur.
 • Bir de suyun içindeki atık maddeler, çamur kalıntıları gibi etkenlerde kalorifer   peteklerin dibinde birikmeye başlar. Dolayısıyla kalorifer tesisatında kapalı devre dolaşan sıcak suyun dolaşımı engellenir.
 • Yakıt giderlerinde artış olduğunu fark ettiyseniz, ısınma sorunu yaşıyorsanız hemen kombiyi kontrol edebilirsiniz. Kombinin çalışmasında herhangi bir sorun yoksa petekleri kontrol edin.
 • Peteklerde kısmi ısınmaya yada hiç ısınmama gibi bir sorun varsa kireçlenmenin etkisinden ısıyı iletmediği rahatlıkla belirlenebilir.
 • Kombi ısısını yükseltmenize rağmen, evinizde istediğiniz sıcaklığı bulamazsınız tam bu aşamada petek temizliğinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır.
 • Kalorifer tesisatın içindeki su hep aynı su olduğundan kapalı devre çalışır. Kalorifer tesisatında, petek kanallarında, boru yüzeylerinde kireçlenme, çamurlaşma, korozyon oluşur.
 • Tesisat ve petekler bu haldeyken peteklerin evinizi ısıtmasını beklemeyin. Çünkü peteklerin yüzeyleri çamurla kaplanmış boru çapları daralmıştır.
 • Petek kalorifer tesisat temizliği yapılmadığı takdirde ısıyı yansıtacak fonksiyonunu yitirmiştir.
 • Periyodik bakım ile petek temizleme hizmeti alınmaz ise çamur tortu tabakası daha kalın bir tabaka haline gelir.
 • Kombi iyi çalışsa bile tesisat temizliği yaptırmadığınız için evinizi ısıtmasını sağlayamaz. En kısa sürede petek temizleme makinesi ile petek temizleme işlemi yapılarak, kalorifer tesisatı ve petekler ilk gün ki kadar temiz hale getirilebilir.
Kalorifer Peteği Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Kalorifer Peteği Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Neden Kalorifer Peteği Temizliği Yaptırmalıyım?

Kalorifer tesisatının kombi ve petekler yardımıyla yaşam alanlarının ısınmasını sağladığı gerçeği ışığında bakmakta fayda var.  Bu şekilde baktığımızda kalorifer tesisatı petek temizleme hizmetinin önemi çok daha iyi ve net anlaşılmış olacaktır. Kombi aracılığı ile  ısınan sıcak suyun dolaşımının sağlıklı olması için petekleri temizletin. Peteklerin kanallarında, yüzeylerinde oluşabilecek bütün olumsuz durumlar sıcak suyun tesisattaki dolaşımın önünde set olacaktır. Zaman içinde suyun etkisiyle oluşan kireç tabakası, çamurlaşma  ve  her türlü tıkanıklık ile bütün pislikler  peteklerin içinde birikecektir. Bunlar hem petekleri, hem kalorifer tesisatındaki boru ve petek vanalarını olumsuz etkileyecektir.

 • Daha önce ısındığınız halde zamana ve kullanıma bağlı olarak, peteklerin üstü ısıtıyor altı ısınmıyor ise, yani peteklerde homojen ısınma sağlanamıyor ise ,
 • Daha fazla yakıt tüketimine bağlı olarak yüksek faturalar  ödemeye başladıysanız ,
 • Peteklerde ısınma sorunu varsa ve hem kısmi hem de geç ısınma gerçekleşiyor ise ,
 •  Kombi ses yapıyor ve arıza oluşturmaya  başladıysa, kombi sürekli çalışır aktif vaziyete kendini ekonomik moda almıyor ise ,
 • Kombi bakımını yaptırmama rağmen peteklerim ısıtmıyor diyorsanız ,
 • Petek havalarını tek tek almama rağmen  yine de petekler ısıtmıyor  diyorsanız ,
 • Petek havası aldığımda purjör’ün olduğu noktadan çamurlu, paslı su aktı diyorsanız, bu durum korozyon sonrası oluşan pas olduğundan temizlik gereklidir.
 • Kombinin bakımı yapıldığında kombi filtresinin çamurla, pasla kaplanmış  diyorsanız,
 • Kış ayında yakıt tüketiminde sağlıklı tasarruflu ısınmak istiyorsanız ,
 • Kalorifer tesisatının, kombinin, peteklerin sağlıklı ve ekonomik çalışabilmesi için petek temizliği yaptırın.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?  

Kalorifer tesisatı petek temizleme yapılırken yapılacak en sağlıklı olan uygulama cihazla ve ilaçla yapılanıdır. Burada petekler hiç sökülmeden, petek temizleme cihazı tesisata bağlanır, cihazla ilaç tesisata ilave edilir. İlaç tesisatın durumunda göre sıcak suyla birlikte tesisat içerisinde sirküle edilir. Uygulama için belirlenen süre içerisinde cihazla ilaç dolaşımı sağlanır. Kalorifer tesisatını tıkayan çamurlaşmış tabaka çözülüp temizlenerek cihaz haznesinde toplanıp tesisat dışına atılır.

Kalorifer petek temizleme öncesinde firmaların kullanmış olduğu yöntemler değerlendirilmelidir. Çünkü temizlik sırasında farklı yöntemler kullanan tesisatçı firmalar  bulunduğunu bilmekteyiz. Bazı tesisatçılar  kalorifer tesisatın içindeki suyu boşaltıp, petekleri tek tek  söker, ardından petekleri  temizlemek için tazyikli su kullanır.

Bu tarz petek temizleme hizmeti, peteklerin  yerlerinden tek tek sökülmesi nedeniyle oldukça meşakkatli ve zorlu bir süreci ortaya çıkarmaktadır. Bu tarz bir uygulamadaki amaç sadece petekleri tek tek yerlerinden sökerek temizlemektir. Bu  şekilde  yapılan uygulamada kalorifer tesisatındaki tıkanıklık ve benzeri sorunlar  devam eder.

Petek temizliğinde kullanılan kimyasallar, markası bilinmeyen veya evde hemen hemen her iş için kullanılan, çamaşır suyu, tuz ruhu vb. kimyasallar asla değildir. Bu kimyasallar petek tesisat temizliği için özel üretilmiş olup, petek temizleme, tesisat temizleme  cihazı ile  peteklerin kanallarında  sirkülasyon yaptırılıp oluşan çamur birikintileri, tortulaşma ve kireçlenme etkisi ile oluşan tabakalaşmayı  çözerek temizlemektedir.

Kurumsal firmalara danışarak, Kalorifer tesisatı petek temizliği yöntemlerini öğrenmeli ve kararınızı buna göre vermelisiniz. Tesisattaki, peteklerdeki ısı sorununu, kısa bir zaman dilimi içerisinde  ortadan kaldıracak bir uygulamayı seçmelisiniz. Bahse konu tesisat temizliği, petek temizliği gayet pratik bir uygulamadır. Yakıt tasarrufundan, ısınmaya kadar her açıdan fayda sağlayacak olan petek temizliğini, kalorifer sisteminizin genel bakımları arasında görmelisiniz.

Sonuca odaklı ve ısınma sorununu çözecek yöntem, kimyasal ilaç ve cihazla yapılan temizlik olmalıdır. Kombi sonrası bütün tesisatın bakımını ve  bütün peteklerin temizliğini cihazla tek tek kimyasal uygulayarak, Uzmanlar Tesisat olarak temizliyoruz.

Radyatör Petek Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Radyatör Petek Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Radyatör Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Belki merak edip petek temizliği nasıl yapılır diye mini bir araştırma sonrası bende bunu yaparım düşünmüş olabilirsiniz. Eğer böyle bir düşünceniz var ise öncelikle  cihaz ve peteklerin  temizliğinde kullanacağınız tesisat temizleme ilacı temin etmeniz gerekmektedir.

Anlatmaya çalıştığım, bireysel olarak  bu işlemleri yapmaya kalkıştığınızda  bu işlemler sonrasında  yapmış olduğunuz yanlış bir uygulamanın sebep olacağı büyük sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz bir durum olabilir. Kalorifer tesisat temizliği, uzman kişiler tarafından yapılması gerekmekte olup, kesinlikle daha sıcak bir kış geçirmenizde faydası  olacaktır.

Uzmanlarımız  bu konuda, sahadaki deneyimleri sebebi ile petek bakımı nasıl yapılır sorusunun en somut cevabıdır. Zira bu hizmetin uygulaması ve kullanılan kimyasalın miktarını çok daha iyi ayarlamaktadır. İsabetli yapılan bu hizmet ile kombinin aynı derece de olmasına rağmen, evinizin daha fazla ısındığını hissedeceksiniz.

Evde  iş yerinde üşüyüp hasta olmayalım diye kombiyi yüksek derecede yakar, peteklerin ortamı en iyi şekilde ısıtmasını bekleriz. Bu düşüncemizin düşük maliyetli, tam verimli bir ısınma şeklinde gerçekleşmesi için sizlere   petek temizliği yaptırmanızı öneriyoruz. Neden ısınmadığımız halde yüksek rakamlı faturalar ödemek durumunda kalıyoruz.

Bu olumsuz tablodan kurtulmak adına uzman bir tesisat firması ile görüşüp tesisat temizliğini yaptırmalısınız. Uzman Tesisatçı servis gelip, petek temizliği yaptıktan sonra bu hizmeti almanın size kazandırdığı artıları görmüş olacaksınız.

 • Bu uygulama yapıldıktan sonraki ay , faturanızın daha düşük geldiğini fark edeceksiniz.
 • Petek temizliği yaptırdıysanız , kalorifer petekleri size sınma sorunu yaşatmadan, düşük maliyetli ısınma sağlar.
 • Yüksek derecede kombi çalıştığı halde kışı soğuk geçirmek istemiyorsanız, acil olarak petek temizliği yaptırmalısınız.

Petek bakımı yaptırdığınız vakit, ısınma sorununuz ortadan kalkmasını tasarruf  imkanı sağlamak istiyorsanız bunlara da dikkat edin.

Petek temizliği nasıl yapılır sorusunun en anlaşılır cevabı bu uygulamanın yapıldığı anda izleyip görmek ve neticenin ne olduğuna bakmaktan geçer.

Size bu alanda kalorifer tesisat temizliği hizmetini kaliteli ve pratik uygulamalar ile  sunabilmek için çalışıyoruz. Her geçen gün  uzman kadromuz büyümekte  bilgi ve birikimlerini sahadaki çalışmalarla artırmaktadır.

Uzman ve deneyimli kadromuza  yaptıracağınız uygulama ile  çok büyük fayda sağlayacaksınız. Kombinin peteklerin daha verimli çalışmasını sağlayarak, bulunduğunuz ortamı düşük maliyetle kolay ısıtabileceksiniz.

Hemen tesisatçı ile iletişime geçerek, kalorifer tesisat temizliği yaptırmalısınız. Petek temizliğinde cihazlar kullanıldığından kısa sürede pratik uygulamalar ile temizlik tamamlanabilmektedir. Petek temizliği yaptırdıysanız evlerinizde sıcak bir kış geçirmeye hazırsınız demektir. Petek temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı en iyi bu uygulamayı yaptırarak alınmış olacaktır.

 • Özellikle petek temizleme yapılırken zaman hırsızlığı yapılmamalı bir an önce diğer servise yetişme endişesi olmamalıdır. Petek temizliğini yapan kişilerin gereken zamanı ayırıp ayırmadığına dikkat edin.
 • Bu endişeyi taşıyan çalışanların ortaya çıkmasına zemin hazırlayan, işletme sahiplerine dur denmelidir.
 • Burada bilinçli hizmet talebinde bulunabilecek bireylere ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Sadece düşük fiyat merkezli hizmet talebinde asla bulunmamalısınız.
 • Alacağınız hizmetin kaliteli olmasını ve firmanın kurumsal kimliğe sahip olup olmadığını iyi analiz etmelisiniz.
 • Bu işte yetkin olmayan kişilerden hizmet alırsanız sonradan gereksiz maliyetlerin oluşmasına zemin hazırlanmış olur.
 • Petek temizliğinde profesyonel kadronun seçilebilmesi doğru tesisat firmasını seçmekten geçmektedir.

2 yıldan beri kimyasal uygulamalı ve cihazla petek ve tesisat bakımı, temizliği  yaptırmadıysanız size önerimiz vakit kaybetmeden lütfen Petek Temizliği yaptırın.

Petek temizliği yapılırken merak konusu olan ve bize çok sık soruların cevaplarını burada madde madde paylaşalım

 • Kalorifer petekleri sökülmez.
 • İlaçlı yapılır, cihaz kullanılır.
 • Çok eski tesisatlarda ilaç kullanılmaz.
 • Evde bir hazırlığa gerek yoktur.
 • Fiyatlar otalama 5 petek 500 TL ‘dir.
 • Cihaz rahatsız edici ses çıkarmaz.
 • Tesisatın kirliliğine göre değişse de temizlik ortalama 1 saat sürer.
 • İş bitiminde servis formu kesilir.
 • Kombi filtresi de bu uygulama yapılırken temizlenir. Ek ücret talep edilmez.
 • Kombi bakımı petek temizliği ile karıştırılmamalıdır.
 • Petek havaları petek temizliği sonrası mutlaka alınmalıdır.

Bu noktalar dikkate alınarak kalorifer tesisatı zarara uğramadan pratik sağlıklı  bir kalorifer tesisat temizliği yapılmış olacaktır. Bu yüzden, petek temizliğinde profesyonel kadro tercih edilmelidir.

Bu hizmeti alacağınız vakit kullanılacak ilacın markasını, petek  temizliğinin  nasıl yapılacağı konusunu sorgulamanız gereklidir. Bu şekilde davranmanız bu  hizmeti daha  sağlıklı almanızda büyük rol alacaktır. Bu hizmeti almayı düşündüğünüz tesisat firması, müşteri beklentisini dikkate alıp müşterinin memnuniyetini önemseyen firma olmalıdır.

Petek Dışı Toz Temizliği – Buharlı Cihazla Petek Arası Toz Temizleme 

Petek Toz Temizliği Neden Yapılmalıdır ?

 • Peteklerin ızgara aralarından peteklere radyatörlere yapışan, mite böcekleri ve  toz, yumak halini almıştır.
 • Mite böcekleri nemli ve 20 derece sıcaklıkta güneş almayan kapalı karanlık yerde toz içinde yaşar, sıcak ortamı çok sever ve bu ortamlarda çoğalır. Bunlar bronşit ve astım hastalıklarını oluşmasında ve ilerlemesinde etkendir
 • Hijyen ortamını olumsuz yönde etkileyen pislikler kalorifer petek dış temizliği ile ortadan kaldırılır.
 • Kalorifer peteği toz temizleme ile petekler ısındığında sıcak hava unsuruyla soluduğumuz havaya karışan toz vb. sağlıksız ortamı ortadan kalkar.
 • Özellikle astım hastalarının hali ve benzeri ev eşyalarının bile kaldırıldığı ortamları düşündüğünüzde bu temizliğin yapılması elzemdir.
 • Perdelerde gördüğünüz his’in kaynağı ortadan kaldırıldığı için perdeler his olmayacaktır.
 • Bazen soğuklarda kombi derecesi aşırı yükseltildiğinde petekler aşırı sıcak olur ve bu durumda yanık kokusu gibi bir koku gelir. Burada peteğin dışına sarılmış toz yumakları yanar aslında…Petek dış temizliği ile buda ortadan kalkacaktır.
 • İstenmeyen kokular ve istenmeyen mikrobik hava önlenmiş olur.

Belirli zamanlarda yaptırılması gereken petek temizliği işlemiyle kışın istediğiniz gibi ısınabilirsiniz. Bunun dışında evinizde hijyen bir ortam yaratmanız açısından petek dışı toz temizliği yaptırmanızda önemlidir. Kurumsal tesisat firmaları bunu profesyonel cihazlar kullanarak yaparlar. Bu sayede evinizde hijyenik yaşanacak ortamlar oluşturulur. Petek dışı toz temizliği özel üretilmiş olan buharlı cihazla yapılır.

Evde kalorifer peteği tozu nasıl temizlenir ? Sararan Kalorifer Petekleri Nasıl Temizlenir ?

Petek dışı toz temizliğini, buharlı temizlik cihazı ile petekleri sökmeden kimyasal kullanmadan hijyenik unsurları dikkate alarak yapmaktayız.

Peteklerin dışı nasıl temizlenir hususu oldukça pratik bir uygulamadır. Peteklerin ev hanımları tarafından kimyasal içerikli çözeltilerle temizlenmesinin sonucunda oraya çıkan sağlıksız ortamın oluşmasına engel olur. Petek dış temizliğinde kimyasal temizlik maddelerine ihtiyaç duymadan, sadece basınç ve buharla temizlik yapılmaktadır. Bu sayede zamandan tasarruf edeceksiniz. Buharlı cihazla yüksek ısıdaki kuru buharla petek dışı toz temizliği yapılması, sizlere oldukça pratik ve ekonomik maliyette olacaktır. Evde bu temizliği ben yapacağım diye , buharlı petek temizleme makinesi fiyatlarına katlanmak zorunda kalmayın.

Peteklerin dış temizliğine konu olan bölgeler normalde kolayca ulaşılamayan alanlardır. Kalorifer peteği üstü kapağı nasıl çıkartılır da ben tozlu olan bölgeye ulaşırım derseniz. Bunun için de kalorifer peteği temizleme fırçası var ancak inanın bu temizlik kısmi olmaktadır.

Zamanla bu bölgelerde biriken kirli paslı tabakanın buharlı temizlik sayesinde ortadan kaldırılması çok kolay şekilde gerçekleşir. Kalorifer petekleri sürekli sıcak, nemli ortamlardır. Bu yüzden mite böceklerin üremeleri için uygun ortamlar oluştururlar. Mite böceklerin üremeleri oldukça hızlı olduğundan, kapalı ortamlarda alerjik yapıdaki kişilerde çeşitli sorunlara neden olabilirler.

Ancak buharlı petek dış temizliği sayesinde buna dur diyebilirsiniz. Sizler ne kadar uğraşsanız da, peteklerin dış temizliğini gerektiği gibi yapamazsınız. Ulaşılamayan alanların temizlenmesi hiç kolay olmaz. Hatta bu alanlar temizlenemez. El girmeyen bölgelerin basınçla, kuru buhar yardımıyla temizlenmesi en uygun yöntemdir.

Toza Karşı Hijyen ve Dezenfekte Petek Tozu Temizlenmelidir.

Buharla yapılan petek dış temizliği evinize zararda vermez. Ustalar kısa bir çalışmayla evinizdeki hijyen ortamını oluşturur. Petekler ilk günkü kadar temiz olduğuna sizlerde şahitlik edeceksiniz. Ancak bu işlemi yapan ustaların işin ehli olmasına özen göstermelisiniz. Temizlik işlemi en kısa sürede tamamlanmalı, özellikle zeminde kullanılan kaplamaların deforme olmaması önlenmelidir. Petek dış temizliği her yıl düzenli olarak yapılmalıdır.

Kış gelmeden yaptırdığınız petek iç temizliği yani kimyasal uygulamalı kalorifer tesisat temizliği ve petek temizliğini yaptırırken, petek dış temizliği hizmetini de aynı anda verebilecek firma ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı anda her iki uygulamada yapılacağından peteklerim hem iç temizliği hem de dış temizliği yapılmış olacak kışa tam anlamıyla hazırlıklı girmiş olursunuz.

Petek dış temizliği yaygın olmamakla beraber uzmanlar tesisat dışında bu hizmeti sunan tesisat sektörü için söylüyorum firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez.