1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 1 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Su kaçağı nasıl bulunur sorusu hep merak edilen bir husus olmuştur. Su kaçağı denilen şey tesisat borusunda oluşan arıza sonrası su sızmasıdır. Boru arızası dışında da derzlerin zayıf olmasına dayalı zeminde biriken suyun alt kattan çıkmasıdır. Su kaçağını bulmak için eski tarz kırma dökme olmadan pratik uygulamalar ile kısa sürede buluyoruz. Tespiti bu denli kolay olan su kaçağının tamiri de kolay olmaktadır.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? | Uzmanlar Tesisat

Su Kaçağı Nasıl Bulunur? | Uzmanlar Tesisat

Su Kaçağı Nasıl Bulunur?

  • Cihazla su kaçağının olduğu yer dinlenir, dinleme usulü ile bulunur.
  • Kamera ile boru içi görüntüleme yapılarak görüntüleme usulü ile su kaçağı bulunur.
  • Termal kamera ile zemin taranarak ıslaklığın olduğu yer tespit edilmek sureti ile su kaçağı bulunur.
  • Sırasıyla bu 3 yol içinde ayrı cihazlarla su kaçağına baklıp tespit yapılır.
  • Su kaçağının olduğu yer temiz su tesisatı kaynaklı ise noktasal bulunur. Aynı anda su kaçağının olduğu yer açılıp tamir edilir. Akustik su kaçak bulma cihazı ile dinleme yöntemi ile  bulunur.
  • Su kaçağının olduğu yer pis su pimaş borularında ise bölgesel tespit yapılır. Burada tadilat gerekli olur. Kamera ile görüntüleme yapılarak bulunur.
  • Özellikle sıcak su tesisatı kaçakları cihazın sıcaklığa duyarlı olması nedeni ile tespit edilir. Termal kamera ile su kaçağı bulunur.
  • Su kaçağı bulmak için tesisata basınç göstergesi olan su jeti bağlanır ve basınç sabitlenir. Su kaçağı olan tesisatta basınç düşer. Bu şekilde su kaçağı olup olmadığı net bir şekilde anlaşılır.

Su kaçak bulma cihazı olmayan usta ne kadar tecrübeli olursa olsun zemin altında olan boruları görmesi mümkün değildir. Bu anlamda su kaçağının borunun hangi noktasın olduğunu bilmesi imkansızdır. Çok açıkta olan borularda su kaçağı var ise bunu bulabilir. Cihaz ve usta ikilisi olduğu zaman su kaçağında etraf kırılmaz, cebinizden fazla para çıkmaz, zaman kaybınız minimal olur.

Evdeki Su Kaçağını Bulma

Evde makine olmadan çıplak gözle su kaçağı tespiti yapılarak ne kadar doğru sonuca ulaşılır. Tesisat borularında su kaçağı tespiti için, kameralı su kaçağı tespiti ya da cihazla su kaçağı tespiti uygulaması gerektiği aşikardır. Kalorifer tesisatı su kaçağı olsun temiz su tesisatı su kaçağı tespiti ve tamiri ya da  fayans altında su kaçağı tespiti için su kaçak tespit fiyatları gayet uygundur. Bu açıdan evde su sızıntısı veya su kaçağı olduğunda yorulmayın. Zaman da kaybetmeden profesyonel makineli su kaçağı tespiti ve tamiri hizmeti alın.

Su kaçağı tespiti yaptıracağınız zaman sadece fiyata odaklanıp diğer noktaları gözden kaçırmayın. Eğer ucuz fiyatı baz alıp su kaçağı hizmeti alırsanız kırma dökme ile su kaçağı bulan bir servis çağırmış olabilirsiniz. Bu duruma evde deneme yanılma yolu ile etrafı kırıp sizde bu su kaçağını bulabilirdiniz. Bu durumda malum maliyet çok daha fazla olacaktır. Bu açıdan lütfen sadece fiyat odaklı hizmet almayın.