Tesisatçı 16134 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Engellilerin Wc Standartları – Engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak tutunma barları, Wc ve lavabo için vazgeçilmezdir

Tekerlekli sandalyedeki insanın rahat kullanacağı tuvalet kabininin boyutları kullanımı kolaylaştırıcı önemli unsurlar arasındadır. Engelli ve yaşlı insanlar için yapılan Alafranga tuvaletin montajı nasıl yapılmalıdır sorusu, cevaplanması gereken önemli sorulardandır. Sorumluluğumuzun farkında olan tesisatçılar olarak, her zaman bizim için en önemli sorumluluklarımız arasındadır. Klozet montajında klozetin uzun ekseni duvara paralel olarak yer alacak şekilde, klozetin duvara en yakın noktasının duvardan uzaklığı (25) cm. olarak alınacaktır.

Klozetin önünün arkadaki duvardan uzaklığı (70) cm. olması gerekmektedir. Aynı zamanda klozetin yanındaki duvara sabit tutunma kolu konmalıdır. Bu tutunma kolu (3–4) cm. çapında bir yuvarlak boru şeklindedir. Birbirine eşit (70) cm’lik iki kolu olan L biçiminde bir tesisat malzemesidir. Yatay kısmı yerden (75) cm. yüksekte olup, klozetin en öndeki noktasını da (25) cm geçer. Klozet te düşey tutunma kısmı yukarı doğrudur. Klozetin duvardan uzakta olan tarafına da duvara doğru kaldırılabilen tutunma kolu konulabilir ama bu zorunlu olmamakla beraber olduğu takdirde faydalı olacağını düşünmekteyiz. Bu tuvalet kabinine küçük bir lâvabo da ilave edilecektir.

Engelli Wc Standartları

Tekerlekli sandalyedeki insanın rahat kullanacağı tuvalet kabininin boyutları şu şekilde (220cmx220cm.) olmalıdır. Bu durumda kapı sürme kapı olarak da düzenlenebilir ki, aslında sürme kapı tuvaletlerde ve banyolarda daha fazla tercih edilmektedir. (220cmx220cm) boyutlarındaki bir tuvalette standarda uygun bir duş köşesinin bulunması da mümkün kılınabilir. Klozette oturma yüksekliği (46–47) cm. olarak ayarlanmalıdır. Güvenlik açısından keskin kenarlı olmayan, darbelere dayanıklı klozet kapakları kullanılmalıdır. Ayaksız normal lavaboların bazıları tekerlekli sandalyedeki insanlar için daha kullanışlıdır. Üst kenarı ileri çıkarılmış, ayarlanabilen aynaların da mahzurları vardır. Yerden itibaren (97) cm.’den başlayan duvara yapıştırılmış (40 cm x 100 cm) boyutlarındaki bir ayna yeteri derecede işlevseldir.

Özürlülerin ve yaşlıların kullanacağı bütün lavabolarda hassas parmak kavrayışına gerek bırakmadan kolayca kontrol edilebilen uzun kollu veya haç şeklindeki musluklar tercih edilir. Tekerlekli sandalyedeki kişiler için düzenlenmiş bulunan tuvalet kabinlerinin önünde de tekerlekli sandalyenin rahatça hareket edebileceği kadar bir alan bulunmalıdır. Engelli ,özürlü insanımızın rahat bir şekilde hacetini giderebileceği bir konumda tesisatın yapılması modern dünyamızda en önemli sorumluluklarımız arasındadır.

Alaturka tuvaletin tesisatçı tarafından bu duruma uygun üretilmiş aparatla klozete çevrilmesi :

Hastalar için pratik alaturka tuvaletin (alafranga) klozete çevrilmesi bu video’yu izlemenizde yayar görüyorum. Burada amaç bu anlamda arayış içerisinde olan insanlara bir nebze yardımcı olabilmek bizleri ziyadesiyle mutlu edecektir. Günümüz dünyasında tesisat alanında,tesisat dünyasına yönelik ürünlerde ciddi ilerleme sağlanmış olup seçenekler yelpazesi genişlemiştir.

Bu çerçevede hayatımızda zorluklar yaşamaya başladığımızda,hasta olduğumuzda hastamız olduğunda onlara kolaylık sunmak adına bu geçici klozet montajının çok işe yarayacağından eminim. Bu ürünü üreten firma ile iletişime geçilerek gerekli bilgi alınabilir. Uzmanlar Tesisat olarak bizim amacımız bu tarz ürünleri bireylerin fark etmesini sağlayıp kolaylıklara giden yolda üzerimize düşeni yapmaktır.

Bu yazıyı ve videoları yararlı bulduysanız lütfen kısada olsa bir yorum bırakın.

Teşekkürler

Benzer Gönderiler: