Tesisatçı 399 kez görüntülendi

Petek temizleme – Petek dışı toz temizleme aynı hizmeti mi ifade eder ?

Petek temizleme – Petek dışı toz temizleme başından ifade etmiş olalım bu iki temizlik aynı hizmetleri ifade etmez. Petek temizleme kimyasal ilacın ve petek temizleme cihazının kullanılarak kalorifer borularının ve peteklerin içinde dolaşan sıcak su kanallarının temizliğini ifade eder.

Petek dışı toz temizliği ise peteklerin yüzeylerinde ve peteklere üstten baktığımızda içinde gördüğümüz ızgaralarda kümelenen toz yumaklarının buharlı petek temizleme cihazı ile kimyasal kullanmadan yapılan temizliktir.

Petek Dışı Toz Temizliği

Günümüzde bu iki hizmet hala karıştırılmakta olup buda her iki hizmetin tam olarak anlaşılmadığı yani  yaygınlaşmadığı anlamına gelmektedir. Yalnız burada şunu da ifa edeyim petek temizleme dediğimiz hizmeti alan kişi sayısı, petek dışı toz temizliği hizmeti alana kişi sayısına nazaran çok daha yaygındır. Bilinirliği az olan hizmet  petek dışı toz temizliği olup bunun altında yatan en önemli etken bu hizmetin tam olarak anlatılamadığı hususudur. Petek dışı toz temizliğinin gerekliliği bence en az petek temizleme kadar elzemdir. Nedeni, petek dışı toz temizliğinin yapılma gerekliliğinde yatmaktadır. Petek dışı toz temizliğinde ki amaç petekler yandığında petek içinde yuvalanan tozların sıcağın etkisi ile hareket edip soluduğumuz havaya karışmasıdır. Bu da evde yaşlı ve çocuklar için tehlike oluşturmaktadır. Sağlık açısından bakıldığında petek dışı toz temizleme- petek temizleme hizmetine göre daha elzemdir desek yanlış söylemiş olmayız. Hele birde evde astım hastası varsa, toza alerjisi olan biri varsa durum daha da vahimdir.

Petek temizleme – Petek dışı toz temizleme hizmetlerini kıyaslayalım 

  • Petek temizlemede kimyasal kullanılır – Petek dışı toz temizliğinde kimyasal kullanılmaz
  • Petek temizleme hizmetinde petek temizleme cihazı kullanılır – Petek dışı toz temizliğinde buharlı cihaz kullanılır
  • Peteklerde suyun dolaştığı kanallar  ve boruların için temizlenir – Peteklere dışarıdan baktığımızda görebildiğimiz yüzeyleri temizlenir
  • Petek temizleme ile kombinin daha sağlıklı ve tasarruflu çalışması sağlanır – Petek toz temizliğinde perdelerin ve duvarların is olması engellenir


  Petek Temizleme

  • Petek temizleme hizmetini aldığınızda sistem temizlendiğinden sıcak su petek kanallarında ve boru içinde hızlı dolaşımda olacağından ısı kaybı az olacak ve kombi daha çabuk ekonomik moda geçeceğinden daha az yakacaktır. Faturadaki rakama etkisi vardır – Petek dışı toz temizliğinde bu etki dolaylı olarak var diyebiliriz. Şöyle, petek dış yüzeyinde bulunan toz tabakası azda olsa ısı kaybına neden olur. Perdelerin kirlenmesi daha hızlı olur ve sizde perdeleri daha çabuk yıkama gereği duyacağınızdan su , elektrik ve deterjan maliyetleri artacaktır. Tozların havaya karışarak ortama karışması ve bizimde bunu soluması ile hasta olma olasılık artacak ve dolayısıyla hastane masrafları artacaktır.

Bu iki hizmeti kıyaslamamızdaki amaç sizlerin bu konuyu daha net anlamanız ve bu yazıyı okuduğunuzda size bir fayda sağlamasını amaçladık. Eğer bu yazıyı okuyup beğendiyseniz lütfen bir yorum bırakın.