petek temizleme 2274 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Kullanıcı Oyu: 5,00 - 1 Oy)
Gönderiyi OylaLoading...

Cihazla petek temizliği ile evde petek temizleme aynı sonucu veren uygulamalar değildir. Evinizdeki kalorifer tesisatının bakımını cihazla yaptırırsanız, kışın ısınma sorunu yaşamazsınız. Kombi bakımını hiç ihmal etmiyor olsanız da, petek ve tesisat bakımı yapılmadıkça bir şeyler kalacaktır. Dolayısıyla peteklere de aynı özeni göstermeyi ihmal etmeyin mutlaka makineli petek temizliği yaptırın. Çünkü kombi ve petekler birbirini tamamlayan unsurlardır.

Cihazla Petek Temizliği Nedir ve Neden Yapılır?

Kış ayını yakıttan tasarruf ederek ve daha sıcak geçirmek için ilaçlı cihazlı kombi sonrası bütün kalorifer tesisatının ve peteklerin temizlenmesidir. Basınçlı makine ile tüm kalorifer tesisat borularında ve petek kanallarında biriken tortu çamurlaşmış su temizlenir. Bu sayede sıcak su sirkülasyonu çok daha hızlı olur ve sıcak su tüm petek kanallarında girip petekte homojen ısınma sağlar.

Cihazla Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Cihazla Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Kombi tesisattaki suyu ayarladığınız derecede ısıtır, kalorifer boruları suyu evin içinde dolaştırır ve peteklerde sıcak suyun ısısını dışarı aktarır. Ne yazık ki, genellikle kombi bakımı yapılarak, kalorifer tesisatından randıman beklenmektedir. Bununla sadece tesisattaki suyun ısıtılması sağlanabilir. Peteklerde tıkanıklık ya da kireçlenme varsa, su petekleri ısıtmaz ve evinizdeki ısınmayı sağlayamazsınız.

  • Kombinizi ne kadar yakarsanız yakın peteklerin ısınmaması ya da alt kısımlarının ısınmaması, üstlerinin ise ılık kalması peteklerde bir tıkanıklık olduğunu gösterir.
  • Zamanla suyun etkisiyle peteklerde kireçlenme olabilir, tortular dipte birikebilir.
  • Peteklerde ısınma sorunu olduğunda, genellikle alt bölümleri ısınmaz, üst kısımları ılık olur. Çünkü suyun içinde bulunan tortular altta birikim yapmıştır. İç kısımlarda su kireçlenme yapmıştır. Bu durumda cihazla petek temizliği yaptırmalısınız. Zaten bu durumda doğalgaz sarfiyatınız da artar.
  • Petekler kapalı bir sistemin içinde işlev görmektedir. Suyun dolaşımını bu sayede sağlarlar. Ancak suyun belli bir süre sonra kireçlenme etkisi göstermesiyle birlikte, bu dolaşım engellenmektedir.

Kalorifer Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalorifer petek temizleme cihazı kullanılarak, peteklerin içinde kimyasallar dolaştırılır. Bunu yaparken tesisatçı petekleri sökmek zorunda kalmaz. Ancak kullandıkları yöntemle peteklerin ve tesisatın boruların içindeki atıkların hepsi temizlenmiş olur.

Cihazla yapılan petek temizliğinde kimyasal ilaçla, kalorifer tesisatında oluşan tortu ve çamurlaşma çözülerek kalorifer tesisat dışına atılır. Kışın  ısınma zaruri  ihtiyaç halini aldığından, cihaz ile petek temizliği yaptırmada geç kalmayın.

Bu işlemi kış girmeden, kombi bakımı yaptırmadan önce yaptırırsanız kışın sorun yaşamazsınız. Diğer taraftan ısınmada kullandığınız doğalgaz giderleriniz de yükselmez. Son derece kolay bir yöntemle bu sorundan kurtulmak varken, stresli bir kış geçirmeyin. Kış geldiğinde sadece kombiyi değil, peteklerin de bakımını temizliğini yaptırmanız gerekir.

Kombiye verdiğiniz önemi, peteklere de göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Kalorifer tesisatınızı bir bütün olarak düşünmeniz gerekir. Her bölümünün sağlıklı çalışması için bu yaklaşım şarttır.

Kurumsal bir tesisat firmasıyla çalıştığınızda, size yol göstereceklerdir. Her alanda olduğu gibi, cihaz ile petek temizleme işlemi ile teknolojinin sağladığı kolaylıklar evinize de uğramış olacak

Benzer Gönderiler: