Tesisatçı 714 kez görüntülendi

Termal kamera – Su kaçağı –  Su kaçağı termal kamera ile bulunur mu ?

Termal kamera – Su kaçağı bulma da etkisine bakmadan önce termal kameranın tanımı ile başlayalım. Termal kamera çıplak gözle göremediğimiz ve ısıyı dikkate alarak bizlere şekiller veya renklerle bir veri veya görüntü sunan elektronik cihazlardır. Kullanım alanları yıllara önce belli alanlara endeksli bu cihaz günümüzde tesisatçıların da kullandığı bir cihaz olmuştur. Termal kamerada iyi görüntü almak sorunun tespitinde hayli önem teşkil eder. Odaklama, yansıyacak sıcaklık ayarı gibi bir çok ayar iyi ayarlanmalıdır. Sıcak su tesisatında kaçak olduğunda arızanın olduğu yerde oluşacak görüntü aşağıda ki gibidir.

Soğuk su tesisatında su kaçak cihazı kullanılması bizim tavsiyemiz olup, sadece termal ile soğuk su kaçağını bulmada her zaman sonuç alınamaz. Her cihaz kendi üretildiği sahada daha başarılı sonuçlar vereceği garantidir.

Termal kamera ile ne tür sorunlar tespit edilir ?

  • Sıcak su tesisatında, kalorifer tesisatında yaşanacak bir su kaçağının bulunmasında kullanılabilir
  • Soğuk su tesisatında su kaçağını bulur mu diye merak ediyorsanız, bu konuda ustaların yorumları vete veya hayır dememize engel teşkil ediyor.
  • Soğuk su tesisatında kaçağın bulunması suyun yüzeye çıkmış olması gerek diyenler var.
  • Bizim görüşümüz termal kamera ile sıcak su tesisatı kaçağı için olup, soğuk su tesisatına ayrı bir cihazla su kaçak bulma cihazı ile bakılmalıdır.
  • Tesisat piyasası dışında bir çok enerji dağıtım hatlarında ve elektrik sistemlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır

 Termal kamera – Su kaçağı bulma ilişkisi bizce sıcak su tesisatında daha etkin kullanım alanı bulmuştur. Zaten termal kameranın çalışma prensibine baktığımıza  ortaya çıkan ısıya duyarlı çalışan ve bu şekilde sonuç alınan bir cihaz tipidir. Günümüzde tesisat piyasasında çok yaygınlaşan ve çoğu tesisatçının su kaçaklarını bulmada kullandığı elektronik cihaz halini almıştır. Öyle ki müşteriler bile bu cihazı bilmekte ve termal kamera var mı diye sorulmaktadır. Sonuç tesisatçı, Termal kamera – Su kaçağı bulma ikileminin bir biriyle kesiştiğini iyi bilmeli ve bu cihazı da aktifinde bulundurmalıdır. Bu yapılırsa müşterilerin talepleri karşılamış ve daha faydalı hizmet sunma fırsatını yakalamış olacaktır.