Tesisatçı 477 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Temiz su tesisatı yapılırken su tesisatı şemasına uygun kaliteli su tesisatı malzemeleri kullanılarak uygun boru çapı ile yapılmalıdır. Mekanik tesisat konusu içerisine giren bina temiz su tesisatı ev su tesisatında, plastik temiz su tesisat borusu elbette dayanıklı ve esnek olmalıdır. Tesisatçı su tesisatı ile ilgili montaj ve tamiratı yapacak tecrübeli biri olmalıdır. Su tesisatı ilk yapım aşaması itibari ile bina inşaat halindeyken yapılır ve zemin altında kalır.

Bu açıdan bakıldığında sonradan bir arıza çıkmaması ve su sızıntıları yaşanmaması adına dikkatli davranılmalıdır. Su tesisatı yapıldıktan sonra tesisat suyla doldurulup su sızıntısı olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Bu yapılmaz ise dairelerde oturum başladıktan sonra çıkacak su tesisat arızaları büyük maliyetler ve büyük zorluklar anlamına gelir.

Temiz su tesisatı 

Su tesisatı kullandığınız sıcak ve soğuk suyun dolaşımını sağlayan bir sistemdir. Adı üstünde tesisatta temiz suyun dolaşımı sağlanır. Bu yüzden su tesisatı için uygun özelliklere sahip olan borular kullanılmalıdır. Hem dolaşımda olan temiz suyun kalitesini etkilememeli, hem de korozyona karşı dayanıklı olmalıdır. Piyasada bu tesisatta kullanılan ve tesisatı kurulumu için kullanılan değişik malzemelerden üretilmiş olan borular vardır. Eskiden bu tesisat kurulumu için daha çok galvanizli borular kullanılırdı. Günümüzde ise su tesisatı için plastik olan borular daha fazla kullanılmaya başladı.

Temiz su Tesisatı | Uzmanlar Tesisat

Temiz su Tesisatı | Uzmanlar Tesisat

Temiz su tesisatı için galvanizli borular kullanıldığında, bunların ömrü plastik olanlara göre daha kısaydı. Aynı zamanda basınç ve sıcaklık artışında boruların dayanıklılık ömrü de azalmaktaydı. Plastik borular ise hem daha fazla dayanıklı, hem de daha ekonomik olmaktadır. Ayrıca işçilikleri de daha kolaydır. Bu yüzden bahse konu bu tesisat çeşidi için plastik borular tercih ediliyor. Temiz su tesisatında sıcak ve soğuk su için farklı kalınlık ve özellikte borular kullanılır. Bunların alanında uzman bir tesisatçı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Folyolu boru kullanıldığı ısıtma tesisatında uzama esneme durumunu engellemekte ve okzijenin tesisat içerisine girişimini engellemektedir. Bu ne anlama geliyor diyorsunuz; oksijen tesisat içerisine girdiği an korozyon oluşacağından tesisatın ömrü kısa olacaktır. Buda ısıtma tesisatının ana unsurlarında arızaların oluşmasına da neden olacaktır.

Benzer Gönderiler: