Tesisatçı 1134 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Tatile çıkarken suyu kapatın suyu ana vanadan kapatın öyle çıkın çünkü olası riske karşı su tesisatının ana vanadan kapatılması gerekir Evden çıkarken suyun komple kapalı olduğundan emin olun ve bununla birlikte yazın tatile giderken doğalgazı da kapatın.

Tatile çıkarken suyu kapatın

Evden uzun süreli ayrıldığınızda su kapatılmalıdır. Bu önlemi aldığınızda tatilde iken aklınız evde kalmayacak. Evimizden veya iş yerimizden birkaç günlüğüne uzaklaşacaksanız veya tatile çıkacaksanız mutlaka suyunuzu sayaç öncesinde ve sonrasında bulunan vanaları kapatmak suretiyle kesmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde tatiliniz yarıda kalabilir veya dönüşte çok kötü durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Her malzemenin bir ömrü olduğu gibi tesisat malzemelerinin de bir ömrü vardır. Bu ömür kulanım ve montaj şartlarına bağlı olarak uzar veya kısalır. Takdir edersiniz ki düzgün montaj edilmiş ve kullanılmış bir musluk kötü montaj edilmiş ve kullanılmış musluğa göre daha uzun dayanacaktır. Bu sebeple malzemenin ekonomik ömrü ile ilgili bir bilgi vermek yanlış olur.

Tatile çıkarken suyu kapatın | Uzmanlar Tesisat

Tatile çıkarken suyu kapatın | Uzmanlar Tesisat

Ana vanadan suyu kapatın, zira her an bir çatlak veya patlakla karşı karşıya kalma riski vardır. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamakta her daim fayda vardır. İki günlüğüne gidiyorum nasıl olsa bir şey olmaz mantığı ile hareket etmemek lazım. Evimizdeki muslukların veya vanaların kapalı olmasına çok dikkat etmeliyiz ve ayrıca su sayacın önünde ve arkasında bulunan vanaları mutlaka kapatmalıyız. Bu vanalar çok çabuk bozulmakta veya işlevini görmez hale gelmektedir.

Belli aralıklarla bu vanaların kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontrolü siz kendi olanaklarınızla her daim çok basit bir yöntemle yapabilirsiniz. Vanaları kapattıktan sonra evinizde bulunan en alttaki musluk açın ve tesisattaki su boşalıncaya kadar kapatmayınız. Su tamamen boşaldıktan sonra musluk kapatılıp bir miktar bekledikten sonra aynı musluğu tekrar açın ve su gelip gelmediğini kontrol ediniz. Eğer su gelirse su sayacınızın oradaki vanalar kaçıyor demektir ve mutlaka değiştirilmesi gerekir. Bu ihmale edilecek bir durum değildir. Yukarıda bahsetmiş olduğum kötü durumlara maruz kalmamak için en yakın zamanda tesisatçınızı arayarak musluklarınızın değiştirilmesini talep ediniz. Sonuç itibari ile tatile çıkarken suyu kapatın ki oluşabilecek arızalarda evinizi su basmasın.

Benzer Gönderiler: