Tesisatçı 834 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Tatil öncesi tesisatı kontrol edin, tatile çıkmadan vanaları kapatın, evden çıkmadan su tesisatı elektrik tesisatı, doğalgaz tesisatının kapalı olması gerektiğini unutmayın. Su tesisatını kontrol edin uyarısına uyulduğu gibi diğer bütün tesisat içinde aynı hassasiyet gösterilmelidir.

Tatil öncesi tesisatı kontrol edin

Tatil öncesi tesisatı kontrol edin tatile gönül rahatlığı ile çıkın hem siz hem de eviniz zarar görmesin. Özellikle kış ayında tatile çıkacaksanız su tesisatındaki suyu boşaltın aşırı soğuklarda donma sonrası tesisatın zarar görmesinin önüne geçin. Biliyorum kış ayında tatile çıkan sayısı fazla olmaz ancak her ihtimali biz burada yazmamız gereklidir. Kış aylarına vurgu yapmamdaki neden kış ayında donma riskine bağlı tesisatta patlamaların olması armatür malzemede de hiç ummadık arızalar ortaya çıkmaktadır.

Tatil öncesi tesisatı kontrol edin | Uzmanlar Tesisat

Tatil öncesi tesisatı kontrol edin | Uzmanlar Tesisat

Tatil öncesi tesisatı kontrol edin evden çıkmadan su vanasının kapandığından emin olun. Su vanası saat yönünde çevrilerek kapatılır. Su vanası genelde daire girişlerinde ve ya toplu olarak bina girişinde veya katlarda toplu halde bir kutu içerisinde bulunur. Su vanasının olduğu kutunun başına gittiğinizde hangi sat size ait ise o sayaca kapatın. Burada dikkat etmeniz gereken kendi sayacınız diye komşunun sayacını kapatmayın. Bu süreçte komşu sular gitti zanneder, müdahale etmez. Ancak süre uzarsa sayaçları kontrol ederek kendi sayacının kapatıldığını fark edecektir Tabi bu arada sizin kapattım zannettiğiniz kendi sayacını açık konumdadır. Bu noktada atlanılan bir şey daha ifade edeyim. Su sayaçlarının bazen göbekleri bozuk olabiliyor, vanayı kapadıktan sonra evdeki çeşmelerden su akıp akmadığını da kontrol edin.

Tatil öncesi tesisatın kontrolü neleri içermektedir ?

  • Birinci ve en önemli kural, tesisat kontrolü sadece su tesisatı ile sınırlı olmamalıdır.
  • Hep akla gelen su tesisatı olup diğer tesisatla ilgili önlemlerde atlanmamalı, doğal gaz tesisatı da kontrol edilmelidir. Daire girişinde bulunan doğal gaz vanası kapatılarak, büyük felaketlerin önüne geçilmelidir.
  • Siz su sayacının olduğu yerdeki daire ana vanasını kapattınız ancak, komşunuzun çocuğu bu vanayı oyun olsun diye açtı eğer, musluklar açık ise evi su basma riski bulunmaktadır.
  • Su sayacı vanasının açılma riskine karşın armatür altlarındaki fleksler çok eski ise patlama riski olduğundan bunlar değiştirilmelidir.
  • En önemli husus su sayacı vanası şiber vana veya farklı tarzda bir vanada olsa vananın kolu veya kafası sökülmelidir.

Ben bu önlemleri almadım benim başıma bu güne dek aksi durum gelmedi diyenlerde vardır. Anacak küçük bir ihtimalde olsa önlem alınmalıdır. Zaten önlem almak için yapılması gereken şeylerde çok zor değildir. Siz bir şey olmaz düşüncesi ile sayacın vanasını  kapatmadınız, dairede su sızması oldu. Küçük diye düşünülen su sızmazına siz evde olmadığınız için müdahale edemeyeceksiniz. Zamanla sızan su tabanda birikip en son alttaki komşunun evinden çıkacaktır. Sudan sebeplerle komşunuz sizi arayacak siz tatili yarıda bırakacak veya bu sorunu gitmeden nasıl hallederim diye düşüneceksiniz. Yani gündem değişecek moraller bozulacak.

Tatil öncesi tesisatı kontrol edin kafanız rahat olsun, tatilde keyfinizi hiç bir şeyin kaçırmasına izin vermeyin.

Benzer Gönderiler: