Tesisatçı 2177 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Su Vanası Hangi Tarafa Açılır,  Su saatinin vanası kapandı mı diye merak ediyorsanız musluklardan su akıp akmadığını kontrol etmeniz isabetli olacaktır. Bazen vanayı kapattığınızı zannedersiniz oysa vana göbeği bozulmuştur. Bu durumda su kesilmeyecek akmaya devam edecektir. Özellikle acil durumlarda suyun kapatılması gereken durumlarda su vanasının açma kapama yönü bilinmelidir. Su vanaları sola açılır, su vanasını açmak için bunu yapmanız yeterli olacaktır. Su vanası açma kapamaya çalıştınız su vanası kapanmıyor ise biraz güç gerekebilir ya da vana bozulmuştur.

Su Vanası Hangi Tarafa Açılır?

Su vanası hangi yöne açılır, su vanası hangi yöne doğru kapanır ya da  vana açık kapalı nasıl anlarım sorusu için kısaca yazalım. Su vanası hangi tarafa açılır sorusu belki basit bir soru gibi durabilir ancak bilmeyen kişinin merak edip sormasından daha doğal bir şey yoktur. Her tesisatın  başlangıcında bulunur. Sayaç sular idaresinden gelen suyun kontrolünü sağlar. Evde kullanılan suyun miktarının hesaplanmasında sağlıklı bir su sayacının olması önemlidir. Su sayacının giriş çıkışında da su vanası yer alır. Bu vanalar sular idaresinden tesisata girecek suyun kesilmesini sağlar. Bazı hallerde su vanasını kapamanız gerekebilir. Bu açıdan su sayacının ne tarafa açılıp ne tarafa kapandığı önem arz eder.

Su Vanası Hangi Tarafa Açılır? | Uzmanlar Tesisat

Su Vanası Hangi Tarafa Açılır? | Uzmanlar Tesisat

Ne Zaman Su Vanası Kapatılır?

  • Evde tesisat tamiri yapılacağını zamanlarda vana kapatılır.
  • Uzun süre tesisatın kullanılmayacağı durumlarda vana kapatılır.
  • Tatile giderken su vanasını kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Dönüşünüzde ya da tamirin ardından su vanasını açmanız gerekir. Su vanası hangi tarafa açılır, bunun hakkında bilginiz olmalıdır. Birde uzun süreli evden ayrı kalacaksanız su vanasının bozuk olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Bu husus atlanılmaması gereken aksi halde yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Su vanasını kapamak için saat yönüne doğru çevirmelisiniz. Saat yönü bildiğiniz gibi sağ tarafadır. Sağa çevirdiğinizde vanayı kapatmış olursunuz. Su vanasını açmak içinde vanayı saat yönünün tersine çevirmelisiniz. Yani vanayı sola doğru çevirmeniz yeterlidir. Su vanasını sağa çevirerek kapattığınızda tesisatta musluklardan bir damla bile su akmamalıdır. Eğer su akıntısı varsa vana vazifesini tam olarak görmüyor demektir. Su vanası ne tarafa açılır diye merek edilen bu sorunun cevabı için  vanayı  sola doğru çevirmeniz gerekir.

Benzer Gönderiler: