Tesisatçı 950 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Su tesisatı neden ses yapar hususu da merak konusu olmuş ve durum devam etmektedir. Su tesisatının se yapması rahatsız edici bir durum olup giderilmesi gerekmektedir. Gece yarısı uykunuzu bölen tesisattan çıkan sesin kaynağı ne olabilir ? Su tesisatı neden ses yapar sorusu kafaları karıştıran bir şekilde anlam verilemeyen ve kaynağı merak edilen bir sorundur.

Su sesi daha çok kendini gece belli eder ve gece fark edilir. Gündüz koşuşturmadan, gürültüden veya evde olmamanızdan bu sesi çok duymazsınız. Fakat gece olup da sessizlik çökünce bu ses fark edilir ve sizi rahatsız edici seviyeye ulaşabilir. Bu durumun ana nedenlerini madde madde burada yazmak isterim.

Su tesisatı neden ses yapar? | Uzmanlar Tesisat

Su tesisatı neden ses yapar? | Uzmanlar Tesisat

Su tesisatı neden ses yapar ? Neden Musluk ses yapar?

  • İlk olarak evdeki musluklardan başlayalım. Muslukların göbek dediğimiz mekanizması bozulduysa burada ses oluşur.  Bu durumda yeni musluk alarak değişimini sağlayın.
  • Bataryaların karttuşları bozulduysa buda ses yapar. Islık gibi veya daha şiddetli rahatsız edici bir ses çıkarabilir. Bu durumda yeni batarya alarak değişimini sağlayın.
  • Klozet iç takımında bir sorun var ise su soldurma aşamasında bir ses çıkarabilir. Bu durumda klozet iç takımı değiştirmeniz sorunu çözecektir.
  • Su tesisatındaki borularda oluşan ilk montaj aşamasında yapılan kaynak hatası da bu duruma neden olabilir. Kaynak hatası ile boru çapı daralacağından basınçlı su bu dar alandan geçerken sürtünmenin de etkisi ile ses çıkarır.
  • Birde daire girişlerinde bulunan ana vanalarda bir arıza var ise aynı şekilde burda direkt şebekeden gelen su çok ses yapabilir.
  • İşin özeti sesin kaynağı ev içindeki, arızalı musluk, batarya, klozet iç takım arızası ve daire girişinde su sayacının olduğu yerde bulunan vanaların arızalı olmasıdır.

Su tesisatı neden ses yapar konusunda yazdığımız bu yazıda ana nedenler üzerinde durduk. Bunun dışında farklı durumlarda ses oluşmuş olabilir. Bunun tespiti için yerinde durumu analiz edip sesin kaynağını bulmak gereklidir.

Su Tesisatı Basıncı Düşük Geliyor  Sesin Nedeni Olabilir mi?

Su tesisatında basınç düşüklüğü su tesisatında oluşan sesin kaynağı mıdır? Bu durum genelde tersi durumlarda yani tesisattan ses gelmesi su basıncının yüksek olması kaynaklıdır ya da nedenlerinden biri de budur. Su tesisatı şebeke su basıncı düşük olmadığı halde de su az gelebilmektedir. Tesisatı pislik, yosun tarzı bir şey tıkadığında su az gelebilmektedir. Küçük taş tarzı şeyler şebekeden gelip bir yerlerde ses yapabilmektedir.

Benzer Gönderiler: