Tesisatçı 491 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Su tesisatı borusu neden çatlar için aşırı basınçtan patlayan su borusu ya da boru donduğunda çatlar. Su borusunun çatlaması olağan durumlarda olan normal şartlarda çok rastlanmayan bir durumdur. Temiz su tesisatı borusu dondu,  evde su borusu patladı gibi sorunların temelinde boru içindeki suyun soğuk kaynaklı hacim kazanıp boruyu patlatmasıdır. Plastik su borusunun ya da  su borularının donmaya karşı korunması ile önlem alınabilir. Donmaz su borusu var mıdır derseniz daha dayanıklı su boruları vardır derim. Çatlayan su tesisatı borusundan sızan su etrafa zarar vermeden tespit edilmelidir. Gerçi ani olan bu tesisat arızasında evde değilseniz yapılacak çok bir şey olmaz. Örneğin yazlığınızda böyle bir şey olduğunda siz orda değilseniz sıkıntılı durum demektir.

Su tesisatı borusu neden çatlar 

Tesisatlarda kullanılan su borusu neden çatlar, diye merak ediyorsanız bunun çeşitli sebepleri olduğunu bilmelisiniz. Su tesisatı borusunun çatlaması bazen kullanılan malzemelerin kalitesiz olmasından, bazen malzemelerin eskimiş olmasından, bazen de malzemelerde meydana gelen darbe yüzünden oluşan hasarlardan kaynaklanır. Bazı hallerde ise su borusunun bağlantı yerlerindeki aşınma, kuruma gibi nedenlerden kaynaklanır. Su borusunda çatlama olursa, bir anda mağdur olabilirsiniz. Adı üstünde su borusu, içinde temiz  su dolaşım halinde iken bazen aşırı basınç kaynaklı bazen darbe kaynaklı su sızmaları olabilmektedir. Çatlama nedeniyle etrafa sızıntılar olmaya başlar. Duvarlar nemlenme, küf ve rutubet olmaya başlar. Bu evinizin içinde ya da komşularınızın evinde etkisini hemen gösterir.

Su tesisatı borusu neden çatlar | Uzmanlar Tesisat

Su tesisatı borusu neden çatlar | Uzmanlar Tesisat

Su tesisatı borusu neden çatlar, evdeki rutubetin nedeni bu olabilir mi gibi sorularınızda bilen birine, yeni yöntemleri kullanan bir tesisatçıya danışmanızda yarar vardır. Tesisatınızın deneyimli bir usta tarafından kontrol edilmesi ve su borusundaki çatlağın nedeni belirlenmelidir. Ustalar gereken değerlendirmeleri yaptıktan sonra su borusundaki çatlağın nedenini ve bunun çözüm yollarını size söyleyecektir. Daha fazla mağdur olmadan, su borusu çatlağı tamir edilecektir. Su sızmalarının önüne geçmek mümkün olmayabilir ancak sızıntı sonrası tesisattaki kaçağın yeri bulunup tamir edilebilir. Bu açıdan ihmal etmeniz halinde zararları ve maliyeti çok daha yüksek olacak bu tesisat arızasının sonlandırılması elzemdir.

Benzer Gönderiler: