Tesisatçı 603 kez görüntülendi

Su sayacı – Tesisatçı, su sayaç vanasının giriş ve çıkışına vana koymalıdır

Evinizde iş yerinizde kullandığınız suyun miktarı ölçen alete su sayacı denmektedir. Su sayacı üzerinde bulunan ekranda kullanmış olduğunuz suyun miktarını m3 cinsinden gösterir. Kullanmış olduğunuz suyun değerinin ölçülmesi için sayaç içinden geçen su burada bulunan pervaneyi çevirir. Pervane hızı sayaçtan geçen su ile doğru orantılı olarak hareket eder ve bu pervane sayaç içindeki dişli mekanizmayı hareket ettirerek harcanan su debisini gösterir. Su faturanız sayacınızdan ölçülen bu değere göre sular idaresinin belirlediği satış ücretine göre ücretlendirilir.

Su sayacınızı montaj ettirirken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sayacınız giriş ve çıkışına mutlaka vana koyulmalıdır. Sayacınızı şebekeden gelecek herhangi pislikten korumak için giriş kısmına filtre takılmalı. Sayaç su geçiş yönü dikkate alınarak takılmalıdır. Sayaç düzenli olarak okunacağından kolayca okunabilecek şekilde monte edilmeli. Herhangi bir arıza ve tadilat durumunda kolayca sökülüp takılabilmeli. Donmalara karşı önlem alınmalıdır.

Su sayacınızın belirli aralıklarla mutlaka kalibre edilip bakımının yapılması gerekmektedir. Yoksa daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Su tesisatınızda herhangi bir kaçak olup olmadığını da su sayacınızı kontrol ederek belirleyebilirsiniz. Tesisatınızda kaçak olduğunu düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk iş, evdeki bütün musluklarınızı tam olarak kapalı konuma getiriniz. Su sayacınızda görmüş olduğunuz değeri bir yere not ediniz. Bu arada su tüketimi yapmamanız gerekmektedir. Bir müddet bekledikten sonra su sayacınızın ekranındaki değeri tekrar kontrol ediniz. Eğer çok küçük bir kaçak varsa bekleme süreniz daha fazla olmalıdır.