Tesisatçı 1212 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Su borusu denince aklıma plastik boru, beyaz temiz su tesisat borusu geliyor. Plastik temiz su boruları ile pissu atık su boruları karıştırılmamalıdır. Şebeke su tesisat borusu ile daire içi su boru çapları değişmekte olup daire içi borular 25 lik boru 20 lik boru şeklindedir. Tesisatın taşıyıcı kanalları diyebileceğimiz su borusu kaliteli olmalı ve montajı iyi yapılmalıdır.

Su borusu plastik tesisat temiz su borusu

Su borusu su idaresinin sizin için getirmiş olduğu kaynaktan alınarak kullanacağınız noktaya kadar olan kısma döşenecek borudur. Döşenecek olan tesisat borusu temiz su için ise galvaniz veya plastik olmalıdır. Büyük kalorifer sistemleri için demir siyah boru kullanılabilir. Kullanılacak olan borular kullanım amacına uygun olmalıdır.

Su boruları genel olarak temiz su tesisatı veya kalorifer tesisatı için kullanılmaktadır. Bina içinde ana kolon temiz su tesisatı için galvaniz demir boru veya plastik boru kullanılır. Su sayacı konulduktan sonra ev veya iş yeriniz için plastik boru döşemek en uygun seçim olacaktır. Plastik tesisat hem maliyet açısından hem de ömür açısından çok iyi olacaktır.

Su borusu

Su tesisatında kullanacağınız bir kere döşeneceğinden malzeme alırken mutlak suretle kalite malzeme almak gerekir. Boruları döşerken gereken titizlik gösterilmelidir. Kullanıma uygun çapta borular kullanılmalı ve açık alandan geçen borular kırılma ve donma tehlikesine karşı izole edilmelidir. İster temiz su tesisatı olsun ister kalorifer tesisatı olsun borular döşendikten sonra kapatılmadan önce mutlak suretle test edilmelidir. Test edilmeden kapatılan borularda çıkabilecek kaçak daha sonra çok daha fazla maliyet ve iş çıkaracaktır. Tesisat borularınız demir ve açıkta ise antipas ile boyanmalıdır.

Kullanılacak malzeme amaca uygun olmadığında, kaliteli boru kullanılmadığında ortaya çıkacak arızalar sizin ek maliyetlere katlanmak durumunda kalmanıza sebebiyet verecektir. Düşünün yeni bir ev aldınız evin her bölümü özenle dekore edilmiş ve siz büyük bir sevinçle yeni evinizde oturmaya başladınız. Daha alt komşunuzu bile tanımıyorsunuz derken kapı çalıyor alt komşunuz. Buyurun demeye kalmadan, size şikayet babında sizin daireden su sızıyor, odanın tavanı mahvoldu der. Bütün sevinciniz yok olmakla kalmaz birde bu sorunun ortaya çıkardığı maliyet tablosu var ortada..

Su borusu bu nedenle önemli olup ev alırken bunu sizin bilmeniz çok zor olup, müteahhitlerin bu anlamda yapı yapılma aşamasında özen göstermeleri gereklidir.

Benzer Gönderiler: