Tesisatçı 408 kez görüntülendi

Su borusu patladı – Tesisatçı arıyorum, su borusunu acil tamir ettirmem gerek

Su borusu patladı ise yapılması gereken işini iyi bilen bir tesisatçı bularak suyun patladığı yeri tam olarak cihazla belirlemektir. Sonrasında ilgili yeri açarak tesisat tamirini yapmaktır. Patlayan su borusu demek su sarfiyatının artması demek, patlayan su borusu demek etrafın nemlenmesi, çürümesi demektir. Su borusu patladı ise sizde bunu bir şekilde fark ettiyseniz müdahil olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde su sızıntısı alt komşunuzdan çıkacak ve hiç ummayacağınız masraflarla karşılaşacaksınız.

Tesisatla ilgili su kaçağı olsun, su sızıntısı olsun ve benzer tesisat arızaları olsun hiç fark etmez. Eğer bildiğiniz ve bu işi hakkıyla yapabilecek bir tesisatçı varsa hasar minimize edilebilir. Tersi durumda en küçük tesisat arızası bile sizin başınızı ağrıtabilir. Hele hele su borusu patladı ise sizin bu arızayı gidermeniz olasılıklar dışında kalmaktadır. Su borusu patlaklarını cihazı olmayan tesisatçılar bile tam olarak yer saptayamadığından tamirini de yapamaz. Kaldı ki birey olarak siz bu anlamda yapabileceğiniz ne olabilir düşün derim. Sizin yapacağınız en iyi şey çok vakit geçirmeden su patlağını cihazla tespit edip sonra da tamiratı yapacak bir tesisatçı ile iletişime geçmektir.

Su borusu neden patlar ?

Su borusunun patlaması belli başlı bilinen nedenlere bağlı olup, bu nedenler ortadan kaldırılmadığı takdirde su borusu patladı neden anlamadım durumları ile karşılaşmak her zaman mümkündür.

  • Deprem olduğunda sarsıntı olduğundan boruların bağlantı yerlerinde esneme olacağından su sızıntıları oluşabilir.
  • İnşaat halinde iken  diğer işçiler çalışırken tesisata zarar verebilmektedirler.
  • Tesisat yapım aşamasında kullanılan malzemenin kalitesiz olmasına dayalı su patlaması oalbilir
  • Bazı yapılar çok eski olup buralarda kullanmaya dayalı eskiyen yıpranan tesisatta su kaçakları olabilir.