Tesisatçı 1909 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Soğuk havalarda kombi donar mı sorusu için kombi sıcaklığın sıfırın altına düşmesi durumunda donabilir diyebiliriz. Soğuk havalarda kombi bacaları dışarıda olduğu için buz tutmakta ve donmaktadır. Çalışmayan kombi de bu donma olayı içeri kadar iner. Soğuk hava kombi ve kalorifer tesisatını ne yönde etkilediği yaşanan durumlar itibari ile ortadadır. Soğuktan donan kombi, genelde çalışmayan kombi olup çalışan kombinin donması daha güçtür.

Dışarıda olan kombi donabilecek iken içerideki kombi donar mı sorusunun yanıtı elbette dışarıdaki kombiye göre bu daha zor bir olasılıktır. kombinin donmaması için, açık balkonda kombi iyice sarılmalı kombiye giden borular izole edilmelidir.

Soğuk havalarda kombi donar mı? Uzmanlar Tesisat

Soğuk havalarda kombi donar mı? Uzmanlar Tesisat

Soğuk havalarda kombi donar mı?

Çalışan kombinin donması olası bir durum olmasa da beklenmeyen aşırı soğuklarda bu olası olabilir.  Soğuk havalarda kombi donar mı, kombi donması daha çok hava koşullarının çok sert geçtiği bölgelerde yaşanan bir sorundur. Kombi donarsa ne yapmalıyım, diyenler kombi yetkili servisi olan bir tesisatçı çağırmayı ihmal etmemelidir. Kombi donarsa kışın ısınma sorunu yaşarsınız. Bu sorun genellikle soğuk havalarda kombinin bir süreliğine de olsa kapatılması yüzünden yaşanır. Kalorifer tesisatı içinde bulunan suyun donması yüzünden kombi donabilir. Böyle havalarda ve kombinizi bir süre kullanmayacağınız zaman tedbirli olmalısınız.

Kombi ve tesisattaki su boşaltılarak önlem alınabilir. Bu da uzun süre olursa peteklerde korozyon olacaktır ki buda istenmeyen sorunların başlangıcı olabilir. Bu yüzden kombiyi bağlantılarından devre dışı bırakmak daha faydalı olacaktır. Bu durumda kalorifer tesisatında su kalacak ve korozyon önlenmiş olacaktır. Burada da kalorifer tesisatı donarsa tesisat patlayabilir. Elektrik devresini ve gaz vanalarını açık tutmalısınız.

Kombi Donarsa Ne Yapmalıyım?

Kombi donarsa ne yapmalıyım, diyenler baştan önlemini almamış olur. Bu durumda kombi yetkili servisi ile iletişime geçmeli ve servisi çağırmalısınız. Baştan önlem almadığınız için bu sorunu yaşıyorsunuz demek ne kadar doğru bilmiyorum. Zaten kombinin donacağını bilseniz elbette önlem alırdınız. Bu açıdan çok soğuk bir yerde yaşıyorsanız kombinizin takılan yeri bile özenle seçmelisiniz. Korunaklı ve iyi izole edilmiş bir yere kombi montajı yapılmalıdır. Kombi donmasına karşı balkona bile takılan kombiyi iyi korumalısınız. Balkonun camla kapatılması kombinin korunmasına da yardımcı olur. Yine belirttiğimiz gibi kombiyi uzun süre kullanmayacaksanız, tesisatın içindeki suyun tamamen boşaltılması gerekir.

Benzer Gönderiler: