Tesisatçı 1922 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerin Yarıdan Aşağısı Neden Isınmaz diye merak edilen ısı sorunu, cihazla yapılan temizlikle çözüldüğünü bilmenizi isterim. Peteklerde ısınma sorunu, kış geldiğinde fark edilen ve ısınma önünde büyük engel teşkil eden tıkanıklık ve kirlilik kaynaklıdır. Peteklerin yarısı neden ısınmaz diye merak edilen  konunun çözümü; petek ve kalorifer tesisat tıkanıklığının giderilmesi ve temizlenmesi için cihaz ve kimyasal ile temizlik yapılmasıdır. Peteklere dokunduğunuzda, peteklerin üstü sıcak alt tarafı soğuk ise bu durumda kombi sürekli alt kısımları da ısıtmak için çalışacaktır.

Peteklerin Yarıdan Aşağısı Neden ısınmaz? Uzmanlar Tesisat

Peteklerin Yarıdan Aşağısı Neden ısınmaz? Uzmanlar Tesisat

Bu tabloda boşa giden yakıt söz konusu olup, kombi petek altlarını ısıtamadığı için de ekonomik moda geçmesiz zorlaşacaktır. Peteklerdeki homojen ısınmanın sağlanması için petek altlarında daha doğrusu petek kanallarındaki tıkanma mutlaka açılmalıdır. Aksi takdirde homojen ısınmadan ve tasarruf etmeden söz edilemez. Kış günü yüksek gelen faturalar daha da yükseleceğinden sizi maddi anlamda zora sokacaktır. Peteklerin yarısı neden ısınmaz sorusunun cevabını umarım net ifade edebilmişizdir.

Peteklerin Yarıdan Aşağısı Neden Isınmaz?

Günümüzde yaygın olarak duyduğumuz ısı sorunları arasında peteklerdeki ısıtma sorunu başta gelmektedir. Petekler ısıyı iletmez ise ortam sıcaklığı istenilen seviyelerde olması beklenemez. Ben kombi bakımını da yaptırdım acaba neden Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz diye sitem edilir. Fakat bu durumda kalorifer tesisatında ve peteklerde tıkanıklık olduğu bu arızanın temel taşını oluşturduğu  atlanmamalıdır.

Kalorifer petek tesisatında sıcak su dolaşamadığında ısınma sağlanamaz. Peteğin yarıdan aşağısı neden ısınmaz için şu söylenebilir. Petek dibinde biriken çamur tortu nedeni ile petek altları ısınmaz. Kalorifer peteklerinin altı ısınmaz ise reglaj ayarı ile veya petek havası alma ile  peteklerin yarısı soğuk durumu çözülemez.

Petek tıkanıklığının yoğunluğu da petek cinsine göre değişkenlik gösterir mi?

  • Eğer peteğiniz alüminyum petek ise petek tıkanıklığı daha çabuk olacak, temizliği daha zor olacaktır.
  • Döküm petek kullanıyorsanız bu petek cinsinde tıkanıklık geç olsa da temizliği hiçte kolay değildir.
  • Panel peteklerde ise tıkanıklık çok çabuk olmaz desek de 2 yılda bir temizlik yapılması şarttır.
  • Diğer taraftan ısıtma tesisatı yerden ısıtma ise burada çamurlaşma çok fazla olmakta ve yılda bir kez mutlaka temizlenmelidir. Bu sstemin temizliği de zor olup gereken zaman ayrılarak temizlik yapılmalıdır.

Peteklerin yarıdan aşağısı neden yanmaz sorusu için ayrı ayrı cevaplar vermek gerekmektedir.  Bu peteklerin cinsine göre veya ısıtma kaynağına göre değişkenlik gösterdiğinden tek tek açıklamak gereklidir. Bizde petek cinslerine göre yukarıda sıralamaya çalıştık.

Profesyonel tesisatçılar cihaz ve kimyasal ile bahse konu tesisat temizliğini yapmaktadır. Kış için artık vazgeçilmez olan petek temizliği bireylere ciddi oranda fayda sağlamakta olduğundan tercih edilmektedir.

Tesisatta ve peteklerde oluşan tıkanıklık, peteklerde oluşan sıcaklık farklılıklarında temel etkendir. Homojen ısınma adına yapılması gereken çok basit, peteklerin sirkülasyonunu sağlayacak bu uygulama yapılarak kışı sorunsuz geçirirsiniz. Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz sorunu yaşamış olabilirsiniz ama bunun nedeni ve çözümü çok net bilinmektedir.

Benzer Gönderiler: