Tesisatçı 856 kez görüntülendi

 Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz diye merak edilen ısı sorunu cihazla yapılan temizlikle çözülür

Peteklerde ısınma sorunu, kış geldiğinde fark edilen ve ısınma önünde büyük engel teşkil eden tıkanıklık ve kirlilik kaynaklıdır. Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz diye merak edilen  konunun çözümü; petek ve kalorifer tesisat tıkanıklığının giderilmesi ve temizlenmesi için cihaz ve kimyasal ile temizlik vazgeçilmezdir. Peteklere dokunduğunuzda, peteklerin üstü sıcak alt tarafı soğuk ise bu durumda kombi sürekli alat kısımları da ısıtmak için çalışacaktır.

Bu tabloda boşa giden yakıt söz konusu olup, kombi petek altlarını ısıtamadığı için de ekeonomik moda geçmesiz zorlaşacaktır. Peteklerdeki homojen ısınmanın sağlanması için petek altlarında daha doğrusu petek kanallarındaki tıkanma mutlaka açılmalıdır. Aksi takdirde homojen ısınmadan ve tasarruf etmeden söz edilemez. Kış günü yüksek gelen faturalar daha da yükseleceğinden sizi maddi anlamda zora sokacaktır. Peteklerin yarıdan aşağızı neden ısınmaz sorusunıun cevabını umarım net ifade edebilmişizdir.

Günümüzde yaygın olarak duyduğumuz ısı sorunları arasında peteklerin ısıtmamasıdır. Petekler ısıyı iletmez ise ortam sıcaklığı istenilen seviyelerde olması beklenemez. Ben kombi bakımını da yaptırdım acaba neden Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz diye sitem edilen bu durumda kalorifer tesisatında ve peteklerde tıkanıklık olduğu atlanmamalıdır. Petek tıkanıklığının yoğunluğu da petek cinsine göre değişkenlik gösermektedir. Eğer peteğiniz alüminyum petek ise petek tıkanıklığı daha çabuk olacak, temizliği daha zor oalcaktır.

Döküm petek kullanıyorsanız bu petek cinsinde tıkanıklık geç olsada temizliği hiçte kolay değildir. Panel petklerde ise tıkanıklık çok çabuk olmada desekte 2 yılda bir temizlik yapılması şarttır. Diğer taraftan ıstıma tesisatı yerden ısıtma ise burada çamurlaşma çok fazla olmakta ve yılda bir kez mutlaka temizlenmelidir. Peteklerin yarıdan aşağısı neden yanmaz sorunuda bu peteklerin cinsine göre veya ısıtma kaynağına göre değişkenlik gösterebilir.

Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısıtmaz

Profesyonel tesisatçılar cihaz ve kimyasal ile bahse konu tesisat temizliğini yapmaktadır. Kış için artık vazgeçilmez olan petek temizliği bireylere ciddi oranda fayda sağlamakta olduğundan tercih edilmektedir.

Tesisatta ve peteklerde oluşan tıkanıklık, peteklerde oluşan sıcaklık farklılıklarında temel etkendir. Homojen ısınma adına yapılması gereken çok basit, peteklerin sirkülasyonunu sağlayacak bu uygulama yapılarak kışı sorunsuz geçirirsiniz. Peteklerin yarıdan aşağısı neden ısınmaz sorunu yaşamış olabilirsiniz ama bunun nedeni ve çözümü çok net bilinmektedir.