Tesisatçı 3046 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde su yok ise kombi su basıncı düşüp basınç sıfıra yaklaştığında kombi arıza verir. Peteklere ilk su verme, kombiye su basma işi kolay olup evde biz bunu yapabiliriz. Bir soru da şudur ki, önemli bir sorudur. Peteklerdeki su yazın boşaltılmalı mı? Yaz kış peteklerdeki su kalmalı asla boşaltılmamalıdır. Eğer suyu boşaltırsanız petekler çürür.

Peteklerde Su Yok Kombiden Su Basma İşi

Peteklerde su yok, petekler ısınmıyor ise kalorifere su basmanız gerekir. Kombinizde sorun olmasa bile tesisatta su yoksa ısınamazsınız. Su doldurma musluğundan tesisata su vermelisiniz. Daha sonra kombiyi çalıştırarak ısınmaya başlayabilirsiniz. Peteklerde su olmadan kaloriferi çalıştırmanızda son derece sakıncalı olur. Öncelikle peteklerdeki suyu kontrol etmeli, eksik olan suyu tamamlamalı ve kombinizi bu şekilde çalıştırmaya başlamalısınız. Tesisattaki suyun normal miktarda olduğunu kombideki su basıncını gösteren ibreden bakabilirsiniz. Zaten kombi su olmadığında arıza vererek çalışmayacaktır. Kalorifer peteğinden su gelmiyor, peteklere nasıl su verilir için bizleri arayabilir bilgi alabilirsiniz.

Peteklerde Su Yok | Uzmanlar Tesisat

Peteklerde Su Yok | Uzmanlar Tesisat

Peteklerin içinde sürekli su olması korozyonu önleyerek peteklerin uzun ömürlü olmasını sağlar. Kalorifer ile ısınmaya başlayanlar peteklerdeki suyu mutlaka kontrol etmelidir. Peteklerde su yok ise bu yöntemle ısınmada mümkün olmaz. Bu durumda peteklere su basılması gerekir. Çünkü kombi yandığında tesisattaki suyu ısıtarak kalorifer tesisat aracılığı ile peteklere ulaştırır. Evinizi ısıtan peteklere ulaşan ve petek içinde duran bu sıcak sudur.

Su sıcak olarak peteklerde durur ve soğuduğunda tekrar kombiye ulaşarak ısınması sağlanır. Isınan sıcak su tekrar tesisat aracılığı ile peteklere gönderilir. Hal böyle olunca peteklerde su olmazsa ısınmayı düşünmekte yanlış olur. Kalorifer tesisatına su vermek kolay olup suyun belli basınçta tesisata verilmesi yeterli olur. Suyun miktarını gösteren basınç ibresine bakarak bunu kontrol edebilirsiniz. Su doldurma musluğu açılarak peteklere rahatlıkla su verebilirsiniz. Ters giden bir şey olmadığı müddetçe bu konuda profesyonel yardıma ihtiyaç olmayacaktır.

Kalorifer Peteğine Su Basma Nereden Yapılır?

Kombi altında bulunan su basma vanaları ile kalorifer peteklerine su doldurabilirsiniz. Kombinin altına eğilip baktığınızda genelde ince ve uzun mavi veya siyah renkteki vanalar vardır. Bu vanayı sola çevirdiğinizde su sesi gelir. Su sesi gelmeye başladıktan sonra kombide bulunan su basınç gösterge ayarında bakarak 1,5-2 bar arası su doluncaya kadar devam edin. Bu aralığa geldikten sonra vanayı kapatın. Kombi altındaki vanaların yanında da su doldurma vanası genelde yazar.

Benzer Gönderiler: