Tesisatçı 574 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır için her bilgiye kulak asmayın. Doğru bilgi için tesisatçı firmaların verdiği bilgileri dikkate alın. Reglaj ayarına başlamadan önce, evdeki peteklerin üst vanaları açık olacak ve  peteklerin kombiye yakınlık mesafesi dikkate alınarak işlem yapılacak. Kombiye en yakın peteğin altındaki vanayı kısın ve bunu diğer peteklere de uygulayın. Kombiden uzaklaştıkça işlem yapacağınız peteğin vanasını daha az kısarak devam edin. Reglaj ayarının amacı en uzaktaki peteğin de tam olarak ısınmasını sağlamaktır.

Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır? Uzmanlar Tesisat

Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır? Uzmanlar Tesisat

Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır?

Kombiye en yakın peteğin alt vanasını kısıp, en uzakta kalan petek alt vanasını açmak yeterli olur mu bunu evdeki ısınma durumuna göre ayarlamalısınız. Kulağa çok yabancı gibi gelen bu ismin nasıl oluştuğu bilenmez iken bu işlemin ne olduğunu en azından biliyoruz. Reglaj ayarı denilen uygulamayı evde bizle çok rahat ayarlama imkanına sahibiz. Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır?

Kombinin bulunduğu yere en yakın olan peteğin alttaki vanası kısılır , en uzaktaki peteklerin vanaları tamamen açılır. Bu ayar kombiye en yakın petek kısılır bir sonraki biraz daha az kısılır, bir sonraki biraz daha az kısılır sona doğru peteklerin vanaları tamamen açılır. Bu şekilde vanaları açılarak yapılan reglaj ayarı ısınmada konforu sağlar. Kalorifer petekleri ile  ile ısınan kişiler aslında bunu hep yaparlar. Peteklerin yanında bulunan vanaların bizlere sunduğu bir kolaylıktır. Neden kolaylık diyorum çünkü, termostatik vanada bunu yapmanıza imkan verilmez.

Reglaj Ayarı Neden Yapılır ve Reglaj ayarı hangi vanadan yapılır?

Peteklerle sistem bağlantısı yani ısı dağıtmı kombiden çıkan boru üzerinden yapılmaktadır. Petekler kombiden sırasıyla uzaklaştığından kombiden çıkan sıcak su en son peteğe varıncaya kadar ısı kaybettiğinden bu ayarı yapmak durumunda kalırız. Bu sistemin çalışma mantığında zaten kombiye en yakın olan petek dolayısıyla daha fazla ısınır. Kombiden uzaklaştıkça diğer peteklerde ısınma daha az olur. Eğer kalorifer peteklerindereglaj ayarı nasıl yapılır bunu bilirseniz, ısınma sorunu yaşamamış olursunuz.

Kombiden çıka sıcak suyun hızlı bir şekilde en son peteğe ulaşıp bu peteğinde istenilen düzeyde ısınması sağlanmaya çalışılmaktadır. Şunu da belirtelim petekler kirli ise tesisatta sıkıntı var ise yapılan reglaj tek başına petekleri ısıtmanız için yeterli olmayacaktır.

Benzer Gönderiler: