Tesisatçı 459 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerde hava alma ne işe yarar sorusu için  kalorifer petek havası alma ile ısınmayan petek üst taraflarının ısınması sağlanır. Peteklerin altı ısınıyor üstü ısınmıyor ise petek havası alındığında petekler ısınacaktır. Petek havası alma, petek hava alma purjörü ile yapılır eğer purjör yok ise ucu düz tornavida ile petek havası alınır. Diğer taraftan radyatör havası nasıl alınmalı sorusunun cevabı da yukarıdaki ile aynıdır. Birde merkezi sistem hava alma durumu var ki, burada hava çok hızlı oluştuğundan otomatik hava alma aparatı takılır.

Peteklerde Hava Alma Ne İşe Yarar | Uzmanlar Tesisat

Peteklerde Hava Alma Ne İşe Yarar | Uzmanlar Tesisat

Peteklerde Hava Alma Ne İşe Yarar Peteklerin Havasını Almak Gerekir mi?

Kışın ısınma sorunu genelde petek kanallarının tıkanması ile oluşurken bazen de peteklerdeki hava yüzünden olabilir. Peteklerde hava alma ne işe yarar derseniz petek havasını almak petek ısısını artırmaya yöneliktir. Peteklerde hava alma diye merak edenler bu sorunun cevabını daha detaylı bilgi almak isterseniz servisimizden öğrenebilir bu anlamda yardım alabilirsiniz. Peteklerden hava alma ısınma sorununuza geçici bir çare desek yanlış bilgi vermiş olmayız. Eğer peteklerde hava olursa, peteklerin üst kısımları ısınmaz. Dolayısıyla kombi randımanlı çalışıyor olsa bile, petekler ısınmaz, evinizde istediğiniz gibi ısınamazsınız. Peteklerde hava olduğunu anlamak çok basit olup petek üstleri ısınmayıp altları ısınıyor ise peteklerde hava var demektir.

Eğer peteklerin üst kısımlarında ısınma sorunu varsa yani peteklerin üstü ılık kalıyorsa, soğuk oluyorsa bunun nedeni yukarıda da bahsettiğimiz üzere büyük olasılıkla hava yüzündendir. Bu açıdan petek havalarını kendiniz alabilir ısınmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Peteklerin üzerine purjör tapasını anahtarla su gelene kadar gevşeterek peteklerin havasını alabilirsiniz. Peteklerin havasını almak için purjör anahtarınız olmasa bile, bunu düz bir tornavida ile yapabilirsiniz.

Düz tornavida ile tapayı hava çıkıncaya, su gelene kadar gevşettiğinizde, peteklerin havasını da almış olursunuz. Peteklerde hava alma ne işe yarar, bu konuda sizlere bilgi vermeye çalıştık. Eğer peteklerinizde hava olduğunu düşünüyorsanız, hemen peteklerin üzerindeki tapadan havayı almalısınız.

Petek havası alınırken kombi açık mı olmalı?

Kombinin açık veya kapalı olması petekten hava alma işini sekteye uğratmaz. Burada dikkat edilmesi gereken şey petekten hava aldıktan sonra kombi su basıncında düşme olup olmadığıdır. Eğer kombi açık değil ve su basınç göstergesi dijital ise su basınç seviyesini göremezsiniz. Yani kombi açık olur ise su basıncına bakıp eksilen suyu anında tamamlayabilirsiniz. Bu açıdan kombi açık olur ise kontrol amaçlı daha iyi olur. Ama su basınç göstergesi dijital değil de saat şeklinde bir gösterge var ise kombi kapalıyken de su basıncı kontrol edilir. Bu bilgiler ışığında kombinin açık olup olmaması petek havası alma için engel değildir.

Benzer Gönderiler: