Tesisatçı 1396 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek temizliği hakkında merak edilenler için  tek yazıda, petek temizliği hakkında merak ettiğiniz başlıklara ulaşabilirsiniz. Malum artık, kombi petek temizleme servisi diye yola çıkıp basınçlı makineyi alan bilen bilmeyen petek temizliğine koşuyor. Petek nasıl temizlenir, cihazla petek temizliği nasıl ve vb. bir çok başlığı ele alacağız.

Petek temizliği hakkında merak edilenler için ana başlıklar şeklinde bu yazıda toparlama yaparak, zaman kaybetmeden tek tıkla bütün bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıyı okuyunca rahatlıkla ne kadar faydalı olduğunuz göreceksiniz. Bize en çok sorulan sorulardan derleyerek aşağıdaki başlıkları oluşturduk.

Doğalgaz Petek Temizliği Nedir?

Doğalgaz petek temizliği denilen bu hizmet petek temizliği ile eş değerdir. Doğal gaz petek temizliği denme sebebi yakıt türünün doğalgaz olmasıdır desek yanlış olmaz. Çünkü petek temizliği ile doğal gaz petek temizliği aynı şeyi ifade etmektedir. Bu uygulamada da petekler yerlerinden sökülmeden cihaz ve kimyasal ile petek temizliği yapılmaktadır.

Petek Temizliği Hakkında Merak Edilenler | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliği Hakkında Merak Edilenler | Uzmanlar Tesisat

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği cihaz ve kimyasal ilaç kullanılarak yapılır. Yani petekler yerlerinden sökülmeden etraf kirlenmeden pratik uygulama ile yapılır. Zannedildiği gibi bütün petekler yerlerinden sökülüp banyoda temizlendikten sonra yerlerine takılacak. Günümüzde petek temizliği çok kısa sürede profesyonel petek temizleme cihazı ve test edilmiş kalorifer tesisatına ve peteklere zarar vermeyen kimyasal ilaçla yapılmaktadır.

Bu hizmeti alamdan önce  dikkat etmeniz gereken husus, petek temizleme uygulaması nasıl yapılmakta ve ne kadar sürmektedir. Burada kriter cihaz ve kimyasal kullanılıyor olması ve en az 1 saat zaman ayrılması gerekmektedir.

Kalorifer Petek Havası Nasıl Alınır?

Petek havası nasıl alınır sorusunun cevabı basit olup, uygulamada bu anlamda basittir. Petek havasına almak için bir düz uçlu tornavida, bir de bez olması yeterli olup, peteğin üst yan kısmında hava alma yerinden havası alınabilir. Düz tornavida buraya takılarak sola doğru çevrilip hava bitene kadar havası alınır. Su gelmeye başlayınca kapatılarak işlem sonlandırılır. Bezde etraf su damlamamıs için bulundurulursa çok daha iyi olacaktır.

Bu basit uygulama ile petekler hava oluşumunda dolayı ısıtmıyorsa bunun önüne rahatlıkla geçmiş olursunuz.

Kombi açıkken petek havası alınabilir mi?

Petek havası alınırken kombinin kapalı olmasını gerektirecek bir sebep yoktur. Kombi açıkken petek havası alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta petek havası alındıktan sonra, kombi su basıncı kontrol edilerek basıncı 1.5 barın altına düştüyse kombiye su ilave etmektir. Bu noktaya gerekli özen gösterildikten sonra kombi açık iken petek havası alınabilir. Diğer taraftan kombi kapalıyken de petek havası alınabilir ama, yine kombi su basınç kontrolü yapılmalıdır.

Döküm petek temizliği nasıl yapılıyor?

Döküm petek temizliği için öncelikle şunu söyleyebilirim, zamanın en çok ayrılması gereken petek cinsidir. Sebebi, döküm peteğin kanalları çok geniş olup, tortu çapağın bu kanal diplerinde birikmesi ile tıkanıklık oluşmaktadır. Bu neden dayalı petek kanallarında biriken bu çapak ve toru yüksek basınçlı cihazla dışarı atılmalıdır.

Bunun içinde normalden daha fazla vakit ayrılıp, cihazla  sirkülasyon daha fazla yapılarak sonuç alınmalıdır.

Alüminyum petekler nasıl temizlenmelidir?

Alüminyum petekler dekoratif ince petekler olup, temizliği hayli zordur. Zor olmasının nedeni petek kanallarının çok dar olması sebebi ile pisliği çok fazla tutuyor olmasıdır. Alüminyum peteklerde temizlik cihaz ve kimyasal ile yapıldığı gibi, petekleri sökerek de temizlik yapılmaktadır. Alüminyum petek temizliğinde kullanılacak kimyasal iyi seçilmelidir. Zira yanlış kimyasal seçilirse peteğe zarar verebilir. Bu anlamda petek temizliği hakkında merak edilenler için bizi arayarak daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Cihazın bar basıncı yüksek düzeyde olmalı ve peteklere tek tek kimyasal uygulama yapılıp gereğinden fazla zaman ayrılmalıdır.

Peteklerin altı ısıtmıyor neden?

Peteklerin altı ısıtmıyor ise bunun nedeni petek kanallarının tıkanması ile sıcak suyun kanallardaki dolaşımının gerçekleşmiyor olmasıdır. Sıcak tıkalı kanallara giremediğinden elinizi vurduğunuzda soğuk olduğunu hissedersiniz. Eğer bu durum petek üstlerinde olmuş olsa o zaman petekte hava var diyebiliriz. Cihaz ve kimyasal ile petek temizliğini yaptırdığımızda bu sorun ortadan kalkacaktır.

Petek temizleme fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim?

Petek temizliği fiyatı ortalama 200 TL civarındadır. Bu fiyat 5 petek sonrası, petek sayısı arttıkça değişkenlik göstermektedir. 5 petek sonrası petek sayısı arttıkça petek başı ücretlendirme yapılacaktır. Petek temizleme fiyat aralığı petek cinsine göre de değişkenlik göstermektedir. Döküm petekte fiyat aralığı farklı, alüminyum petekte farklıdır. Bu anlamda uzmanlar tesisat olarak petek cinsini de sorarak adil fiyatlama yapmaya çalışmaktayız.

Petek temizleme fiyatı petek sayısına göre mi belirleniyor?

Petek temizleme fiyatı sadece petek sayısına göre değil, petek cinsine göre de değişkenlik göstermektedir. Petek temizleme fiyatı 5 panel  petek için 200TL iken, döküm petek için bu fiyat 250 TL olup, alüminyum petekler için bu fiyat 300 TL’dir. Özellikle alüminyum petek fiyatının diğerlerinden yüksek olması bu petek cinsinin temizliğinin fazla emek istemesi nedeniyledir. Ana belirleyici unsur petek sayısı olup, petek cinside petek temizleme fiyatı belirlemede etkendir.

Petek temizleme makinesi hakkında bilgi alabilir miyim?

Petek temizleme makinesi, teknolojinin bizlere sunduğu büyük kolaylıklar sağlayan cihazdır. Petek temizleme makinesi, gidiş dönüş hattına sahip olup, yüksek bar üretebilen ve haznesinde peteklerden çıkan pisliği biriktiren cihazdır. Kimyasal uygulamada bu cihaz sayesinde yapılır. Diğer taraftan petek temizleme cihazı olduğu için petekleri yerlerinden sökmeye de gerek kalmamaktadır.

Petek temizleme cihazı, pratik uygulama şansı sağladığından etrafta kirlenmez.

Petek temizleme makine fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim?

Petek temizleme makine fiyatları ilk bu uygulamaya başlanılan yıllarda ithal cihazlar olduğu için çok pahalıydı. Ancak ne zaman yerli müteşebbisler bu anlamda üretime geçtiler o vakitten sonra petek temizleme makine fiyatları makul düzeylere çekilebildi. Bir petek temizleme makine fiyatı ortalama 1,750 TL ‘dir. Bu fiyat cihazın markasına ve motor gücüne yani basıncına göre değişmektedir.

Petek temizliğinde petekler sökülüyor mu?

Petek temizliği yapılırken, cihaz tek noktadan bağlanıp temizlik yapıldığı için petekler sökülmemektedir. Petek temizliğinde petekler sökülerek temizlik yapıldığında, kalorifer tesisatı temizlenmemiş olmakta, buda tesisatta var olan pisliğin tekrar peteklere dağılması anlamına gelmektedir. Petekler için yapılan temizlikte bu anlamda çok yararlı olmayacaktır.

Petek temizleme kimyasalı, peteklere zarar veriyor mu?

Petek temizleme kimyasalı mutlaka piyasada bilinen bir kimyasal olmalıdır. Piyasada bilinen ve kullanılan kimyasal tesisata ve peteklere zarar vermez. Bilinmeyen, denenmeyen bir kimyasal kullanıldığında sonucu kestirmek zordur. Oysa risk almanın hiçbir anlamı yoktur. Petek temizliği hakkında merak edilenler için bu yazıda aradığınız çoğu konuyu bulabilirsiniz.

Kullanılan kimyasal ilaç petek temizleme kimyasalı olmalıdır. Bazı bireyler petekleri temizlemek için porçöz kullanmakta ve boruların tıkanmasına sebebiyet vermektedir. Ödeyeceği düşük para tutarından kaçaıp, çok büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalınabilmektedir.

Petek vanası akıtıyor ne yapmalıyım?

Petek vanası akıtıyor ise rekor gevşemiş olabilir, durum böyleyse çözümü basittir. Anahtar ile sıkılarak su akıntısı kesilebilir. Diğer taraftan petekle ilgili bir arıza varsa petek değiştirilmelidir. Benim kanatim bu gibi durum içi bile tesisatçı çaığırın derim zira, sorun küçükken yapamadığınız halde uğraşırsanız arıza büyür, maliyette büyür.

Petek temizliği hakkında merak edilenler başlıklı yazımızı okuduktan sonra beğenirseniz, lütfen bir yorum bırakın ki bizde bu yazıların fayda sağladığını görüp benzer yazıları yazacak motivasyonu sağlamış olalım.

Benzer Gönderiler: