Tesisatçı 1195 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek Dışı Toz Temizleme ile Petek İç Temizleme başından ifade etmiş olalım bu iki temizlik aynı hizmetleri ifade etmez. Petek temizleme kimyasal ilacın ve petek temizleme cihazının kullanılarak kalorifer borularının ve peteklerin içinde dolaşan sıcak su kanallarının temizliğini ifade eder.

Petek dışı toz temizliği ise peteklerin yüzeylerinde ve peteklere üstten baktığımızda içinde gördüğümüz ızgaralarda kümelenen toz yumaklarının buharlı petek temizleme cihazı ile kimyasal kullanmadan yapılan temizliktir. Petek arası toz temizleme, kalorifer peteği tozu temizleme veya sararan petek dışı temizleme aynı hizmeti ifade eder. Buharlı petek araları temizleme makinesi ile bu temizlik yapılabilirken petek temizleme fırçası ile bu temizlik mümkün değildir.

Petek Dışı Toz Temizliği Neden Yapılmalıdır?

Petek dışı toz temizliğinin gerekliliği bence en az petek iç temizleme kadar elzemdir. Nedeni, petek dışı toz temizliğinin yapılma gerekliliğinde yatmaktadır. Petek dışı toz temizliğinde ki amaç petekler yandığında petek içinde yuvalanan tozların sıcağın etkisi ile hareket edip soluduğumuz havaya karışmasıdır. Bu da evde yaşlı ve çocuklar için tehlike oluşturmaktadır. Sağlık açısından bakıldığında kalorifer petek toz temizleme petek iç temizleme hizmetine göre daha elzemdir desek yanlış söylemiş olmayız. Hele birde evde astım hastası varsa, toza alerjisi olan biri varsa durum daha da vahimdir.

Petek Dışı Toz Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Petek Dışı Toz Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Günümüzde bu iki hizmet hala karıştırılmakta olup buda her iki hizmetin tam olarak anlaşılmadığı yani  yaygınlaşmadığı anlamına gelmektedir. Yalnız burada şunu da ifa edeyim petek temizleme dediğimiz hizmeti alan kişi sayısı, petek dışı toz temizliği hizmeti alana kişi sayısına nazaran çok daha yaygındır. Bilinirliği az olan hizmet  petek dışı toz temizliği olup bunun altında yatan en önemli etken bu hizmetin tam olarak anlatılamadığı hususudur.

Kalorifer Petek Temizleme ve  Petek Araları Toz Temizleme Farklılıkları

  • Petek iç temizliğinde petek temizlemede kimyasal kullanılır – Petek dışı toz temizliğinde kimyasal kullanılmaz
  • Petek iç temizleme hizmetinde petek temizleme cihazı kullanılır – Petek dışı toz temizliğinde buharlı cihaz kullanılır
  • Petek iç temizliğinde peteklerde suyun dolaştığı kanallar  ve boruların için temizlenir – Peteklere dışarıdan baktığımızda görebildiğimiz yüzeyleri temizlenir
  • Petek iç temizliğinde petek temizleme ile kombinin daha sağlıklı ve tasarruflu çalışması sağlanır – Petek toz temizliğinde perdelerin ve duvarların is olması engellenir.
  • Petek içi temizleme hizmetini aldığınızda sistem temizlendiğinden sıcak su petek kanallarında ve boru içinde hızlı dolaşımda olacağından ısı kaybı az olur. Kombi daha çabuk ekonomik moda geçeceğinden daha az yakar. Bu paralelde faturadaki rakam daha düşük gelir.
  • Petek dışı toz temizliğinde bu etki dolaylı olarak var diyebiliriz. Şöyle, petek dış yüzeyinde bulunan toz tabakası azda olsa ısı kaybına neden olur. Perdelerin kirlenmesi daha hızlı olur ve sizde perdeleri daha çabuk yıkama gereği duyacağınızdan su, elektrik ve deterjan maliyetleri artacaktır. Tozların havaya karışarak ortama karışması ve bizimde bunu soluması ile hasta olma olasılık artacak ve dolayısıyla hastane masrafları artacaktır.

Bu iki hizmeti kıyaslamamızdaki amaç sizlerin bu konuyu daha net anlamanız ve bu yazıyı okuduğunuzda size bir fayda sağlamasıdır. Eğer bu yazıyı okuyup beğendiyseniz lütfen bir yorum bırakın.

Benzer Gönderiler: