Tesisatçı 11931 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı sorusu için, peteklerin havaları alınırken kombi açık veya kapalı fark etmez diyebiliriz. Kombi çalışırken petek havası alınır mı, elbette alınır ve su basıncını kontrol edilerek kombiye su basılmış olur. Petek havası nasıl alınır için evde yapılacak uygulamalar yeterli olur. Bu uygulamayı yapmak için usta desteğine gerek yoktur.

Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı?

Peteklerde oluşan hava kalorifer tesisatının sağlıklı çalışmasında büyük engel olup çözümü ise buna karşın çok daha kolaydır. Bu sorunun nasıl çözüleceği hakkında fikir sahibi olmanız için videolarla bu yazımızı daha anlaşılır kılamaya çalışacağız. Bu görseller sorunun çözülmesinde büyük bir adım olacaktır.

Petek havası alınırken kombi açık mı olmalı sorusuna cevaben şunu söyleyebiliriz. Petek havası alınırken kombinin açık olmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Kombi açıkken petek havası bir sorun teşkil etmeden alınabilir. Bu uygulamada kombi açık veya kapalı fark etmez, petek havası alınabilir.

Peteklerde oluşan hava kombinin çalışmasında, arıza moduna geçmesinde etkendir.  Kombi içerisinde oluşacak küçük su kabarcıkları bile kombinin çalışmasına olumsuz etki eder. Pompa görevini yapmaz ve peteklere sıcak su sirkülasyonu gerçekleşmez.

Kombi, petek ve kalorifer tesisatı bir bütün olup, birinde oluşan bir arıza diğerlerini etkiler desek yanlış olmaz. Burada tabiki etki sırasına bakılacak olursa, beyin görevi gören kombi arıza yaparsa sistem zaten çalışmayacaktır. Kalorifer tesisatında bir arıza meydana gelse kısmi kesinti olacaktır. Yine peteklerde arıza olması kısmi hizmet kesintisine neden olacaktır.

Kombi kapalı olursa kalorifer petek havası alınır mı?

Bu sorunun cevabı her iki durumda da evet alınabilir. Yukarıda yazımızda bunu detaylandırmaya çalıştık. Burada bir defa daha şunu ifade edelim. Petekler ısıtmıyor havasını alalım ki, petekler ısıtsın. Bu yaklaşımda her durum için geçerli olmayıp, istenilen sonuç elde edilemez. Anlatmaya çalıştığım peteklerin ısıtmaması her durum için petek havasına bağlanamaz. Peteklerin üst kısmı ısıtmıyorsa peteklerden hava alma gereklidir denebilir.

Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı? Uzmanlar Tesisat

Petek Havası Alınırken Kombi Açık mı Olmalı? Uzmanlar Tesisat

Oysa peteklerin altı ısıtmıyor ise kuvvetle muhtemeldir ki, petek kanalları tıkanmış olup sıcak su sirkülasyonu sağlanamamaktadır. Her iki durumda da petek havası almak sorunun çözümünde istenilen sonuç elde edilemez. Peteklerin üst kısmı ısınmadığında petek havası almak çözüm olabilirken, petek altı ısıtmadığında petek havası almak çözüm olmayacaktır. Peteklerin alt kısmı ısınmıyor ise ve bu durum sonradan oluştuysa kesinlikle petek havası alma ile çözülebilecek bir durum değildir. Burada yapılması gerekli olan peteklerin ve kalorifer tesisatının cihaz ve kimyasal ile temizlenmesidir. Bu durumda  petek havasını almak kalıcı çözümden uzak olacaktır.

Benzer Gönderiler: