Tesisatçı 1616 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Petek hava alma aparatı denilen şey, petek hava alma anahtarı, hava alma purjor anahtarı diye de bilinir. Radyatör petek havlupan hava alma işi de bu anahtar ile yapılır. Döküm petek hava alma, petek hava alma anahtarı nerede satılır derseniz nalbur ve yapıl malzeme satan yerlerde satılmaktadır. Petek hava alma aparatı ile peteklerin havasını rahatlıkla alabilirsiniz

Petek Hava Alma Aparatı

Petek hava alma aparatı ile evde kolaylıkla hava alma işlemini yapabilirsiniz. Nalburlarda çok uygun fiyatlarla satılan bu malzeme kolaylıkla temin edilerek peteklerde oluşan hava alınabilir. Petek havası için özel tasarlanmış petek hava alma anahtarı ile pratik petek hava alma işlemi yapılacağı gibi aşağıdaki videoda da görüleceği üzere düz tornavida ile de bu uygulama rahatlıkla yapılabilir. Petekler bazen homojen ısıtma gerçekleştirmeyebilir, bu durumda peteklerin altı mı üstü mü soğuk buna bakarak sorunun çözümü yolunda adım atmış olacaksınız.

Kalorifer peteklerden hava alma işi için tesisatçı çağırmanın gereği olmadığı gibi bunu evde yapmak oldukça basittir. Hava alma anahtarı var ise bununla yok ise ucu düz tornavida ile kalorifer peteklerin üst tarafında bulunan hava alma yerinden hava alınabilir.

Peteklerden Hava Alırsam Petekler Isınır mı?

Peteklerin altı ısınmıyorsa bu durumda peteklerin temizliği gerekliliği ortaya çıkacağından sadece peteklerden hava almak ısı sorununu çözmeyecektir. Petek hava alma uygulaması peteklerin üstü ısıtmadığında yararlı olacaktır. Nedeni üstü ısıtmayan peteklerde hava oluşmuş olması olası bir durumdur.

Petekler temizlenme gereği genel itibari ile petekler ısıtmadığında aklımıza geldiği gibi, petek hava alma işlemi de aynı paralelde aklımıza gelmektedir. Petek hava alama aparatı yerine düz uçlu tornavida da kullanılarak bu basit uygulama gerçekleştirilir. Sadece hava olan yerlerde peteklerden hava alındığında anında petek ısınır. Ancak petekler tıkanmış ise istediğiniz kadar hava da alsanız petekler ısınmayacaktır. Çünkü, temel problem hava değil petek kanallarındaki tıkanıklıktır. Bu açıdan eğer petek üstleri ısınmıyor ise hava almayı deneyin ancak petek altları ısınmıyor ise kalorifer petek temizliği gereklidir. Bu açıdan sorunun ne olduğunun tespiti önceden yapılır ise sorunda ona göre uygun yöntemle çözülür.

Benzer Gönderiler: