Tesisatçı 2650 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Paslı Su Borusu Temizleme sorusu için verilecek cevap kabul edilebilir ve reel olmalıdır. Kimyasal ilaçla paslı su borusunu temizlemek çözüm olmaz, demir borulardan gelen paslı su azalsa da yine gelmeye devam eder. Su borusu temizleme işi için zaten kimyasal kullanımı doğru değildir. Su tesit borusundan kahverengi su akıyor ise bunun için en doğru çözüm tesisatın değişmesi olacaktır. Su borusunun paslanması ciddi bir sorun olup bunu görmezden gelmeyin.

Paslı Su Borusu Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Paslı Su Borusu Temizleme | Uzmanlar Tesisat

Paslı Su Borusu Temizleme  Nasıl Yapılır?

Su borusunun paslanması tesisattan gelen suyun da paslı akmasına neden olur. Paslı su borusu temizleme için kimyasal ilaç kullanılması son derece sağlıksız bir durumdur. Su borusundaki paslanma daha çok demir borularda meydana gelir. Bu eski tip borular demir borular olup korozyon oluşması ile pas oluşur. Bunlar genellikle eski tesisatlarda kullanılan borular olduğu için bakımı yapılsa da çok sağlıklı kullanım imkanı vermeyen boru tipidir. Zamana ve kullanıma dayalı eskiyen borularda delinme çürüme paslanma olması beklenen bir durumdur.

Günümüzde bu boru tipleri pek kullanılmaz. Fakat tesisatınız eski ve demir borularla döşenmiş ise, her zaman bu soruna hazırlıklı olmalısınız. Paslı su borusu temizleme için bir servise danışmalısınız.

Böyle bir sorunda su borularının değiştirilmesi en sağlıklı olanıdır. Çünkü su borusunun pası temizlense bile yeniden tekrarlanacaktır. Yani paslanma yine su borusunu etkileyecektir. Kaldı ki bu tip paslı borularda temizleme imkanı hemen hemen yoktur. Farklı tarzda çözümler üretilse de kalıcı ve sağlıklı çözüm üretilmesi imkansız gibidir.

Paslı su borusu temizleme için bir tesisatçıya danıştığınız zaman size boruların yenilenmesi gerektiğini zaten söyleyecekler. Su tesisatınız sağlıklı olan plastik borularla değiştirilmeli gerekmektedir. Böylece su borusu paslanmasından uzak kalırsınız. Paslı su borularından akan suyu kullanmak çok sakıncalıdır. Eğer tesisatınızda bu sorun varsa borularınız kontrol edilmeli. Borularda bir sorun belirlenmezse, armatürler kontrol edilmeli. Bazen armatürlerde olan paslanma da bu soruna yol açabilir.

Su Borusu Neden Paslanır?

Tesisatta oluşan pas, korozyon kaynaklı olup tesisat borularından paslı su akmasına neden olur.

  • Su borusu eski tip demir boru ise zamanla korozyona bağlı paslanma olur.
  • Bazen de muslukların paslanmasına dayalı da su paslı akabilir.
  • Tesisatı demir boru olması temelde paslanmanın ana nedenidir.
  • Plastik borularda musluktan pas akacak tarzda bir paslanma olmaz.

Musluktan akan paslı su sorunu önemsenmeli ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır. Musluktan paslı su akıyor ise bu sorunun giderilmesinde asla kimyasal da kullanılmamalıdır.

Benzer Gönderiler: