Tesisatçı 722 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Ocak doğalgaz dönüşümü ile ifade edilmek istenen şey ocağa gelen gaz türüne göre ocağın yanma kalitesinin iyileştirilmesidir. Ocak dönüşümü ile ocak yandığında gelen gaz miktarının takılan malzeme ile en iyi şekilde ayarlanmasıdır. Örneğin tüplü ocak kullanıyorsunuz sonra semte doğalgaz geldi ve siz artık doğalgaz kullanacaksınız. Bu durumda ocak meme değişimi ile bu dönüşüme ayak uydurmuş oluyorsunuz. Doğalgaz enjektör memesi, tüplü ocağı doğalgaza çevirme işi için de ocağın doğalgaz uyumlu olması gereklidir. Bu noktada aslında şu an için genelde çoğu ocak bu şekilde uyumlu olarak üretilmektedir. Bu anlamda ocak memE değişimi yapılırken genelde bir sorun olmadan bu dönüşüm gerçekleştirilir.

Ocak doğalgaz dönüşümü

Doğalgaz işi yapan tesisatçılar ocak memelerini değiştirerek ocağı doğalgaz ile çalışır hale getirir. Yıllardan beri tüple kullandığınız ocağınızı doğalgaza geçtiniz diye atmanıza gerek yoktur. Ufak bir ayarla ocağınızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. Tüple kullandığınız ocakları doğalgaz kullanmaya başladığınızda ocağı kullanabilmek için ocak memelerinin değişmesi gereklidir. Doğalgaz kullanmaya başladığınızda ocakta bu değişikliği yapmazsanız ocak yanmaz veya değişik sorunlu bir şekilde yanar. Bu açıdan bahse konu değişimin yapılması gerekli olup bu değişimi birey olarak siz yapamazsınız.

Ocak meme değişimi de denilen ocak doğalgaz dönüşümü ile gaz inceliğine göre ayar yapılmış olur. Bu şekilde dönüşüm yapılıp ocağın hortumunda değiştirilmesi mecburiyeti ortaya çıkmaktadır. İgdaş şartnamesine uygun ocak fleksi takılarak sağlıklı kullanım sağlanmalıdır.Bu uygulama bireyler tarafından yapılmaya çalışılmamalıdır. Zirea ocak meme değişimi sonrası gerekli ayarların yapılıyor olması da gereklidir.

Hangi marka olursa olsun ocak, fırınlar, çay kazanları gibi önceden tüple kullanılırken sonradan gaz kullanmaya başladıysanız bu cihazları değiştirmenize gerek yoktur. Ufak bir parça değişimi ile gazla kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede gereksiz masraflarını önüne geçmiş olur kullandığınız ve çok sevdiğiniz bir cihazınızı atmak durumunda kalmazsınız.

Günümüzde bu işi yapan yetkili uzman kişiler bulunmakla beraber bizim kanaatimiz bu tarz bir işlemi doğalgaz yetkili firma çalışanı tesisatçılara yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır. Ocak meme dönüşüm işlemi yapan tesisatçılar ile bu anlamda görüşüp hizmeti alabilirsiniz.

Benzer Gönderiler: