Tesisatçı 2787 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Musluklardan paslı su geliyor, musluktan paslı su akıyor ya da musluktan akan su pas renginde diyorsanız bu durumun ciddi bir sorun olduğunu söyleyelim. Şebekeden gelen suyun paslı akması, musluktan kahverengi su akmasına sebep olur ki paslı su zararları çoktur. Çeşmeden akan paslı su ya da musluktan paslı su gelmesi, tesisatın içinde paslanma olduğuna işaret eder. Böylesi bir durum ciddiye alınmalı ve paslanmanın ortadan kaldırılmalıdır. Genelde bunun için en sağlıklı çözüm korozyona uğramış yani paslanamaya başlamış tesisatın değişmesidir.

Musluklardan paslı su geliyor 

Su tesisatından paslı su gelmesi halinde su tesisatını mutlaka kontrol ettirin. Su tesisatında günümüzde oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü su boruları kullanılmaktadır. Buna rağmen zaman zaman tesisatta bazı sorunlar yaşanabilir. Bunlardan birisi de musluklardan paslı su geliyor olarak sık sık duyduğumuz şikayetlerdendir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, su borusundan akan kahverengi suyu hiçbir şekilde kullanmamalısınız. Bu durum eski tip demir boru su tesisatı borularındaki olası paslanmanın etkisi olabilir. Eğer su tesisatınız eski ise, muhtemelen galvaniz su boruları kullanılmış olabilir. Eskiyen borularda paslanma olduğu için, akan suyun rengi de kahverengi olabilir.

Musluklardan paslı su geliyor | Uzmanlar Tesisat

Musluklardan paslı su geliyor | Uzmanlar Tesisat

Böyle demir boruların kullanımı şimdilerde yapılmasa bile hala su tesisatı bu borularla yapılmış binalar vardır. Bu konuda tesisatçınızdan yardım almalı, gerekirse su tesisatı borularını yeniletmelisiniz. Su tesisatı borularından gelen kahverengi su bu yüzden oluyorsa, boruların değiştirilmesinden sonra sorununuzda giderilecektir. Su boruları demir boru ise bu tesisat eski tip tesisattır. Bu tip tesisatta musluklardan paslı su geliyor olması sizi şaşırtmasın.

Bazı durumlarda su tesisatı borularından gelen kahverengi su, borulara montaj aşamasında kalan metal parçaları yüzünden olabilir. Metal parçaları uzun süre borularda kalırsa, paslanma yüzünden böyle suyun renginin kahverengi olmasına yol açabilir. Bu durumda ustaların bunu tespit ederek, metal parçayı borudan çıkarması gerekir. Bahsettiğim bu durum çok rastlanan bir olay olmasa da burada bunu da belirtmek istedim. Su tesisatında akan suyun renginde farklılık gördüyseniz mutlaka tesisatı kontrol ettirin. Çünkü, bahsettiğimiz bu konu sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Benzer Gönderiler: