Tesisatçı 428 kez görüntülendi

Musluk tamiri – Tamir için harcanan para ile yeni musluk taktırılabilir mi ?

Musluk tamiri – Uzun zaman kullanıma bağlı olarak musluk başlığını açıp kapama yapmanız nedeni ile aşınmaya bağlı arızalar yaşayabilirsiniz. Bu sebebe dayalı evde ve iş yerinde musluğunuz sızdırıyor veya damlatıyor olabilir. Bunun diğer bir  sebebi de musluğun kapağındaki conta eskimiş yıpranmış veya kopmuş olabilir.  Şebeke suyundan gelen toz taneleri veya yabancı cisimler contanın arasına sıkışmış olabilir. Böyle bir durumda karşılaşırsanız yapmanız gereken bir tesisatçının veya kendinizin musluk contasını değiştirmesi olmalıdır. Conta değişimini basit birkaç alet edevat ile yapabilirsiniz. Conta değişimi ile arıza giderilebilirse su tasarrufunun yanında musluğun da ömrünü uzatır.

Musluk tamiri

Musluk tamiri nasıl yapılır

Musluk tamiratına başlamadan önce sayacınızda bulunan ana vana kapatılır. Vana kapatıldıktan sonra musluk başlığında bulunan kapak çıkartılır ve altındaki vida tornavida yardımıyla sökülür. Musluk başlığı musluktan çıkartılır.

Başlık çıkartıldıktan sonra musluğun iç gövdesi (salmastra) anahtarla sökülerek ucunda bulunan conta çıkartılır. Yerine yeni bir conta takılarak iç gövde tekrar yerine sıkılır. İç gövde musluğa çok fazla sıkılmamalı. Aksi takdirde conta sıyrılır veya kopabilir.

Gövde musluğa uygun biçimde takıldıktan musluk başlığı takılarak vidası sıkılır ve kapatılan ana vana tekrar açılır. Muslukta kaçırma veya sızdırma devam ediyorsa musluğunuzu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer bütün bunları yaptığınız halde musluktaki arıza devam ederse hiç daha fazla zaman kaybetmeden musluk değiştirilmelidir. Eğer musluk kafası çok eski ise tavsiyemiz musluğu yenisi ile değiştirmeniz olacaktır. Bunu yapmak hem maliyeti azaltacak hemde su safiyatınızı azaltacaktır

Musluk tamiri yaptırayım derken cebinizden çok fazla para çıkmasın istiyorsanız tamir maliyeti ile yeni musluk maliyetini karşılaştırarak karar verin