Tesisatçı 872 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Musluk tamiri, musluk contası değişimi batarya tamiri ya da aç kapa musluk tamiri yaptırma maliyeti ile musluk değiştirme maliyeti karşılaştırılarak ne yapılacağına karar verin. Musluk damlaması var ve parçası kendisinden pahalıya geliyor ise değişim daha mantıklıdır. Tamir için harcanan para ile yeni musluk taktırılabilir mi sorusuna yanıt burada ön plana çıkar. Öncelikli husus daha uzun ömürlü kullanım ve buna ödenecek ücretin buna uygun olmasıdır.

Musluk tamiri batarya değişimi

Uzun zaman kullanıma bağlı olarak musluk başlığını açıp kapama yapmanız nedeni ile aşınmaya bağlı arızalar yaşayabilirsiniz. Bu sebebe dayalı evde ve iş yerinde musluğunuz sızdırıyor veya damlatıyor olabilir. Bunun diğer bir  sebebi de musluğun kapağındaki conta eskimiş yıpranmış veya kopmuş olabilir.  Şebeke suyundan gelen toz taneleri veya yabancı cisimler contanın arasına sıkışmış olabilir. Böyle bir durumda karşılaşırsanız yapmanız gereken bir tesisatçının veya kendinizin musluk contasını değiştirmesi olmalıdır. Conta değişimini basit birkaç alet edevat ile yapabilirsiniz. Conta değişimi ile arıza giderilebilirse su tasarrufunun yanında musluğun da ömrünü uzatır.

Musluk Tamiri | Uzmanlar Tesisat

Musluk Tamiri | Uzmanlar Tesisat

Musluk tamiri nasıl yapılır?

Musluk tamiratına başlamadan önce sayacınızda bulunan ana vana kapatılır. Vana kapatıldıktan sonra musluk başlığında bulunan kapak çıkartılır ve altındaki vida tornavida yardımıyla sökülür. Musluk başlığı musluktan çıkartılır.

Başlık çıkartıldıktan sonra musluğun iç gövdesi (salmastra) anahtarla sökülerek ucunda bulunan conta çıkartılır. Yerine yeni bir conta takılarak iç gövde tekrar yerine sıkılır. İç gövde musluğa çok fazla sıkılmamalı. Aksi takdirde conta sıyrılır veya kopabilir.

Gövde musluğa uygun biçimde takıldıktan musluk başlığı takılarak vidası sıkılır ve kapatılan ana vana tekrar açılır. Muslukta kaçırma veya sızdırma devam ediyorsa musluğunuzu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer bütün bunları yaptığınız halde musluktaki arıza devam ederse hiç daha fazla zaman kaybetmeden musluk değiştirilmelidir. Eğer musluk kafası çok eski ise tavsiyemiz musluğu yenisi ile değiştirmeniz olacaktır. Bunu yapmak hem maliyeti azaltacak hem de su safiyatınızı azaltacaktır Musluğun arızasını giderip kullanayım derken cebinizden çok fazla para çıkmasın istiyorsanız tamir maliyeti ile yeni musluk maliyetini karşılaştırarak karar verin

Benzer Gönderiler: