Tesisatçı 496 kez görüntülendi

Musluğum su akıtıyor – Musluk kapalıyken su damlatıyor ise musluk tamiri gereklidir

Musluğum su akıtıyor diye uzun uzun tesisatçı aramayın, öncelikle duruma bir bakın sizin yapacağınız bir şey var ise yapın. Eğer sizi aşan bir durum var ise tesisatçı çağırın. Musluk kapalıyken sürekli musluk damlatması küçük bir sorun olarak görülmekte olup, akıtan musluk siz evde iken denetlenebilecek bir durumdur. Oysa siz evde olmadığınız bir zaman diliminde musluk su akıttığında damlaların daha da artmayacağından emin olamazsınız.

Bu durum başınıza büyük dertler açabilir bu da beraberinde büyük maliyetleri getirir. Musluk aç kapa yaparken zor açılıp kapanıyor ise bu da musluk göbeğinin bozulması anlamına gelmektedir. Bu durumu görüp de bir şey olmaz demeyin, bu durum musluğun bozulacağı sinyalini vermektedir.

Musluğum su akıtıyor diyorsanız ve bu duruma müdahale edebilecekseniz önce musluk kafasını sökmeniz gerekmektedir. Bütün bu işlemlere başlamadan dairenizin vanasını kapatarak suyu kesip, suyun kesildiğinden emin olun. Sonra musluk kafasını üstteki vidayı sökerek çıkarın, musluk gövdesinde aşınma olup olmadığına bakın. Eğer aşınma varsa musluk kafasının dişlileri tam oturmayacağı için sağlıklı bir şekilde aç kapa yapılmayacaktır.

Musluk göbeği bozuk ise bu durumda tamir ile uğraşmayın nalburdan bir kısa musluk alarak musluğu yenisi ile değişin. Musluğum su akıtıyor diyorsanız ve yukarıda yazdığım unsurları yerine getirdiniz ama arıza çözülmediyse, musluk değişmesi isabet olacaktır. Musluk değişirkende musluğun bağlantı noktasını ketenleyerek musluğu takmalıyız. Zira bu şekilde uygulamayı yapmaz isek musluk bağlantı noktasından su akıtacaktır.