Tesisatçı 923 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Mobil tesisat, mobil sistem kalorifer tesisatı ve devamında mobil PE-X boru bağlantı gibi terimler bu tesisatla ilgilidir. Kollektör kullanılan bu sitemde pratik çözümler için tesisat kurulur ancak her zaman pratikte bu duruma elverişli olmaz. Tesisat montajı ve cihazlarla tesisat arıza giderme servisi bu sistemdeki arızaların çözümündeki yöntemleri iyi bilir. Kılıflı borularla yapılan bu tesisatta oturum sonrası ortaya çıkabilecek borulardaki arızaları gidermek için kırma dökme öngörülmez. Ama zemin altında kalan boru kılıfından çıkartılıp tamir edilip de yerine takılması neredeyse imkansız gibidir. Ancak bu sitemde her hat birbirinden bağımsız olup bu da büyük bir avantajdır.

Mobil tesisat  tesisat montajı

Mobil tesisat, ısıtıcı cihazdan bir ana hat alınarak kollektöre girip sonrasında ise her radyatöre ayrı bir kılıflı boru çekilerek yapılan tesisata denilmektedir. Isıtıcı cihaz, merkezi sistem kazan veya bireysel sistem kombide olabilir. Kazan veya kombinizden gelen ana hat dairenize konulan kollektörün gidiş ve dönüşüne bağlanır. Kollektör gidiş dönüş hatlarının başında mini vanalar bulunmaktadır ve ayrıca radyatöre giden her hat için gidiş ve dönüşünde vanalar bulunur. Bu vanalar yardımıyla istenilen radyatör açılıp kapatılabilir veya kollektör vanaları ile tamamen kapatılabilir.

Mobil tesisat | Uzmanlar Tesisat

Mobil tesisat | Uzmanlar Tesisat

Genellikle giriş hatları kırmızı dönüş hatları ise mavi kılıflı boru olur. Her iki hat siyah kılıflı boruda olabilir. Boruların kılıflı olmasının sebebi şap altında kalan boruların delinmesi durumda kırma yapmadan içindeki borunun çekip çıkartılıp tekrar itilmesi içindir. Bu sebeple şap altında kalan kılıflı bu boruların ezilip sıkıştırılmaması gerekmektedir.

Mobil tesisat diğer klasik sisteme göre daha avantajlıdır. Her bir radyatöre ayrı bir hat gittiği için bütün radyatörler aynı ısıya sahip olur. Klasik kalorifer tesisatlarında ise kombiye en yakın radyatör daha fazla ısınırken en uzak radyatör daha az ısınmaktadır. Mobil tesisat bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Herhangi bir delinme veya kırılma durumunda klasik sistemde borular kırılarak değiştirilirken mobil sistemde ise boru çekilip çıkartılır ve yeni boru aynı yere tekrar itilebilir. Mobil sistem klasik sisteme göre daha az maliyette olup kombinin daha az yakmasında etken durumdur.

Benzer Gönderiler: