Tesisatçı 495 kez görüntülendi

Mobil tesisat – Tesisat montajı ve cihazlarla tesisat arıza giderme servisi

Mobil tesisat, ısıtıcı cihazdan bir ana hat alınarak kollektöre girip sonrasında ise her radyatöre ayrı bir kılıflı boru çekilerek yapılan tesisata denilmektedir. Isıtıcı cihaz, merkezi sistem kazan veya bireysel sistem kombide olabilir. Kazan veya kombinizden gelen ana hat dairenize konulan kollektörün gidiş ve dönüşüne bağlanır. Kollektör gidiş dönüş hatlarının başında mini vanalar bulunmaktadır ve ayrıca radyatöre giden her hat için gidiş ve dönüşünde vanalar bulunur. Bu vanalar yardımıyla istenilen radyatör açılıp kapatılabilir veya kollektör vanaları ile tamamen kapatılabilir.

Mobil tesisat

Genellikle giriş hatları kırmızı dönüş hatları ise mavi kılıflı boru olur. Her iki hat siyah kılıflı boruda olabilir. Boruların kılıflı olmasının sebebi şap altında kalan boruların delinmesi durumda kırma yapmadan içindeki borunun çekip çıkartılıp tekrar itilmesi içindir. Bu sebeple şap altında kalan kılıflı bu boruların ezilip sıkıştırılmaması gerekmektedir.

Mobil tesisat diğer klasik sisteme göre daha avantajlıdır. Her bir radyatöre ayrı bir hat gittiği için bütün radyatörler aynı ısıya sahip olur. Klasik kalorifer tesisatlarında ise kombiye en yakın radyatör daha fazla ısınırken en uzak radyatör daha az ısınmaktadır. Mobil tesisat bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Herhangi bir delinme veya kırılma durumunda klasik sistemde borular kırılarak değiştirilirken mobil sistemde ise boru çekilip çıkartılır ve yeni boru aynı yere tekrar itilebilir. Mobil sistem klasik sisteme göre daha az maliyette olup kombinin daha az yakmasında etken durumdur.