Tesisatçı 5569 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi ısıtma yerden ısıtma  tesisatı hakkında bilinmesi gereken  faydalı bilgiler için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Merkezi sistem yerden ısıtma temizliği periyodik olarak yapılmalıdır. Nedeni, yerden ısıtma taban sıcaklığı düşük olduğu için çamurlaşma korozyon daha sıklıkla oluşur.

Bir binanın çeşitli bölümlerinin, bir merkezden borularla sevk edilen sıcak su veya buharla, ya da kanallarla sevk edilen sıcak hava ile ısıtılma sistemine Merkezi Isıtma Sistemi denir. Merkezi ısıtma tesisatında periyodik bakımların yapılması elzemdir. Ortak kullanım alanları her zaman daha çabuk kirlenmekte ve bu bağlamda temizliğine özen gösterilmelidir. Merkezi ısıtma temizlik yapılmaz ise bir çok insan ısınma sorunu yaşayacağından mağduriyetler yaşanmaktadır. Merkezi ısıtma yerden ısıtma ,tesisatlarda oluşan tıkanıklık ve çamurlaşma mağduriyetlere sebebiyet vermeden periyodik bakımların yapılması önemli bir unsurdur.

Merkezi ısıtma yerden ısıtma

Merkezi ısıtma yerden ısıtma | Uzmanlar Tesisat

Yerden ısıtma tesisatı

Sistemde gerekli ısınma 40-50 C ‘lik ılık su ile sağlanmakta, her cins katı sıvı yanar madde, güneş ışınlarının emilmesi, bilhassa “Isı Pompası Güneş Kolektörü” entegre sistemi gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Yerden ısıtma tesisatı ile homojen bir ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasında ısı farkı hemen hemen hiç yoktur. Klasik ısıtma sistemlerinde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistem içim söz konusu değildir.

Isı, bina yapı elemanların depolandığı için ısıl konfor ani ısı değişimlerinden çok fazla etkilenmez.

Bilindiği gibi son yıllarda enerji ve enerjinin tüketimi bütün dünyada bir problem haline gelmiş ve enerji sarfiyatında ekonomik yollar aranılmaya başlanmıştır. Bu nedenle Avrupa ülkelerinde yerden ısıtma  sistemi hızla gelişmeye başlamıştır. Merkezi ısıtma yerden ısıtma tesisatı güncel anlamda kullanılmakta ve vazgeçilmez ısınma araçları olmuştur.

Ne zamandan beri
Ülkemizde 1980 yılından sonra bu yöntemin uygulanmasına geçilmiş ve binlerce m2 yerleşme sahası halen bu sistemle ısıtılmaktadır.

Merkezi Sistem Hangi binalarda uygulanabilir?

Konut (Daire, Villa, Okul, Hastane, Cami, Toplukonutlar (Kooperatif), Türk hamamı, Yüzme havuzları, Seralar, Hava alanları, yollar vb. sıcak döşeme istenen mekanlarda kullanılırlar.

Yerden Isıtma Sistemin Özellikleri

Sistemde ısı bütün bir döşeme sahasından yayılmakta ve oda içinde homojen bir ısı dağılımı sağlanarak insan yapısına en uygun ve en ekonomik ısınmayı temin etmektedir.

Döşeme satıh sıcakları ortalama 28 C olduğundan söz konusu yerin hava nemindeki rahatsızlık verici düşme mevzu bahis değildir.(Hava nemindeki azalma üst solunum yolu enfeksiyonlarını artırır).

Radyatörlü  sistemde bilhassa tavan ve ısıtıcıya yakın bölgelerde oluşması önlenemeyen faydasız sıcak hava astıklarının “yerden ısıtma sisteminde” tamamen bertaraf edilmiş  olması bu sisteme 30-50’ye varan bir enerji tasarruflu getirmektedir.

Yerden ısıtma sistemi ,seralara uygulandığında klasik sera ısıtılmasına kıyasla %47 ‘ye varan enerji tasarrufu sağlandığı gibi yılda bir mahsül daha fazla elde edilmesi sağlanmaktadır.

Oda içerisinde radyatör v.b ısıtıcılar olmadığından dolayı arzu edildiği gibi dekor yapılma imkanı sağlar.

Bina zemininin tamamına izolasyon yapılmadığından katlar arasında ısı yalıtımı ve ses geçirimsizliği sağlanmaktadır.

Hesap edilerek bulunmuş, aslına uygun gerçek ısı miktarları ile uygulanan yerden ısıtma sistemleri, yapılarda üniform ve insan anatomisine uygun bir yaşama ortamı yaratır.

Sağlıklı bir insanın koltuk altı sıcaklığı 36,5 C dir. Sağlıklı bir insanın çevresindeki bulunan havada 20 ile 22 C dir.Ayak taban yüzeylerinin ise 23-25 de tutulması en idealdir. Bundan dolayı 23-25 C tutulmak istenen ayak taban sıcaklığına yakın bir döşeme ısısı sağlığımızı ve konforumuzu devam ettirecektir.

Yerden ısıtma ekonomik bir sistemdir

Yerden ısıtma ilk yatırımda diğer kaliteli ısıtma sistemlerden %20, işletme giderlerinde %50 tasarruflu sağlaması ve bakım giderlerinin çok az oluşundan dolayı daha ekonomiktir. Aynı zamanda konforlu ve çevre dostudur.

Kombili Sistem ve Merkezi Isıtma Sistemi Arasındaki Farklılıklar

İlk yatırım maliyeti bireysel sisteme göre daha düşüktür.

İşletme giderleri bireysel sisteme göre daha düşüktür.

Ekonomik ömrü daha fazladır.

Merkezi sistemde konforlu sıcak su temin edilirken, kombide alınan sıcak     su miktarı sınırlı olup, birden fazla yerde kullanıldığında su sıcaklığı düşmektedir.

Bireysel sistemde ancak boyler kullanımında yüksek sıcak su ihtiyacı karşılanabilir.

Kombilerde verim daha düşük emisyon değeri ise yüksektir. Merkezi sistemde ise verim fazladır.

Merkezi ısıtma sisteminde tadilatlar sadece kazan dairesinde olup, bireysel sistemde ise daire içinde tadilatlar yapıldığından ek masraflar getirecektir.

Bireysel sistemde herkes kendi kullandığı gaz parasını ödediği için binada para toplama problemi de ortadan kalkmaktadır.

Tasarruf

Binalara Merkezi Isıtma Sistemi Mecburiyeti Yeni binalara getirilecek olan merkezi ısıtma sistemi mecburiyeti ile yüzde 40 tasarruf sağlanması amaçlanıyor.

Bin Metrekare Üzeri Binalarda Merkezi Isıtma Sistemi Zorunlu  hale geldi. Yönetmeliğin toplam 1000 metrekare üzerindeki binalarda kombi kullanılmasını yasakladığını, bu binalarda merkezi ısıtma sistemi kullanılmasının zorunlu hale getirdiğini belirtti.

Mobil tesisat nedir? 

Radyatörlere giden sıcak su ve dönen soğuk su boruları koruyucu kılıf içinde döşenmektedir. Kalorifer tesisatında olduğu gibi Cross Link( PE-X )boru, koruyucu spiral boru içinden geçirildiğinden dolayı fayans ve seramikler kırılmadan kolaylıkla geçiştirilebilir. Mobil sistem sıhhi tesisatı ile döşenen yerlerde, tamirat için evin suyunu kesmek yerine, o hattı kollektörden kapatmak yeterlidir.

Mobil sistem boruları yüksek ısı ve basınçlara dayanıklı olduğundan özellikle termosifon hatlarında güvenle kullanılabilir. Herhangi bir sebepten dolayı(matkap,çivi vb darbe)boru delinecek olursa zemin kırılmadan boru değiştirilebilir. Boru uçlarındaki bağlantı rekorları sökülüp, kollektör veya radyatör tarafından çekilerek delinmiş boru çıkartılır, yerine yeni boru çekilir. Şunu da belirtmek gerekir ki yapılacak işlem oldukça zahmetlidir.

Merkezi ısıtma tesisatının kullanım alanı geniş yelpaze olduğu için tesisatın kirlenmesi ,peteklerin kirlenmesi daha çabuk olacaktır. Bu çerçevede merkezi ısıtma tesisat temizliği kimyasal ile periyodik olarak yapılmalıdır. Diğer taraftan insan vücut ısısına çok yakın derecede ısınmanın sağlandığı yerden ısıtma tesisat temizliği de kimyasal ilaçla senede bir defa yapılmalıdır.

Benzer Gönderiler: