Tesisatçı 945 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi ısıtma sistemi, tek merkezden bağımsız bölümlerin ısıtılma ve sıcak su talebinin karşılanması demektir. Merkezi ısıtma sistem kurulum ücreti bireysel kombili sisteme göre elbette yüksektir ancak merkezi ısıtma sistemi aylık fatura daha düşüktür. Merkezi sistem doğalgaz da kalorifer petekleri kapatılamadığı için evde olmasanız da doğalgaz faturası ödersiniz.

Merkezi ısıtma sistemi ve bireysel ısıtma farklılıklar nelerdir?

Merkezi ısıtma sistemi – Binalarda ısıtma sistemleri merkezi ve bireysel olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir. Her bir bağımsız alanın ısıtma ve sıcak su teminini kendi bağımsız alan içerisinde elde etmesine bireysel sistem, her bir bağımsız alanın ısıtma ve sıcak su teminini tek bir bağımsız alandan yani bir merkezden teminine ise merkezi sistem adı verilmektedir.

Bu sistemlerin seçiminde birkaç farklı faktör belirleyici olmaktadır. Binanın ısıtılacak alanı, yapıldığı bölgedeki hava koşulları, kullanım amacı ve yoğunluğu, bağımsız bölüm sayısı, yatırım ve işletme maliyetleri gibi belirleyici bazı faktörler bulunmaktadır. Maliyet açısından sadece yatırım ve işletme maliyetleri değil bunun yanı sıra kullanım ömrü ve bakım maliyetleri de göz önüne alınmalıdır.

Merkezi ısıtma Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Yapılan araştırma ve çalışmalarda merkezi sistemin bireysel sisteme göre daha avantajlı olduğu belirtilmiştir. Gelişen teknolojik cihazlar da her bir bağımsızın alanın istediği gibi ısınmasına olanak sağladığı gibi daha adaletli bir ödeme şeklide sunmaktadır. Merkezi ısıtma sistemi ilk yatırım maliyeti ve işletme giderleri olarak bireysel sistem göre daha uygundur. Çevresel olarak göz önüne alınırsa bireysel sisteme göre daha verimli ve atık gaz daha az olduğu içinde çevrecidir. Merkezi sistemin ekonomik ömrü daha uzun bakım maliyeti ise daha azdır.

Bireysel sistemler tek bir bağımsız alanı ısı ısıtmak için tasarlanmış olup en önemli dezavantajı diğer bağımsız alanlar ısıtma sistemini kapattıklarında kendi alanınızı ısıtmak daha zor ve daha maliyetli olmaktadır. Merkezi sistemlerde ise ortak alanın ısıtma giderleri her bir bağımsız alana pay edilir ve hiçbir bağımsız alanın ısıtma sistemini tamamen kapatmasına izin verilmez.

Merkezden ısınan yapılar

Merkezi ısıtma sistemine sahip yapılarda eskiden ısıtma alanına göre ödeme yapılıyordu ve buda beraberinde sorunlar getiriyordu. Aynı metrekare alanına sahip iki kişi farklı enerji tüketimi yapsa da aynı parayı ödemek zorunda aklıyordu. 2 Mayıs 2007 de yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu ve Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik ile bu karmaşa çözülmüş oldu. Buna göre her bir bağımsız alanın harcadığı enerjiye dağılım yapılmaktadır.

Benzer Gönderiler: