Tesisatçı 805 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Merkezi doğal gaz sistemi veya merkezi doğalgaz ısıtma sistemi özellikle sitelerde kullanılan ısınma sistemidir. Bu sistemde genelde merkezi ısıtma sitemi aylık fatura konusu sorun olmuştur. Yönetimle bina sakinleri arasında anlaşmazlıkların en başında gelen konulardandır. Bu konularda bina sakinlerinin taleplerinin karşılanmaması durumunda hukuki yollarla sorunlar çözülmeye çalışılmaktadır. Merkezi ısınma sisteminde ısınma, sıcak su temini ve bunların faturalandırılması konularında net olmayan yönetimler sorun yaşamaktadır. Merkezi doğalgaz sistemi ortak kullanımın olduğu ve dolayısıyla ortak sorunların olduğu sistemdir.

Merkezi doğal gaz sistemi bağlatılırken nasıl bir yol izlenmelidir

Merkezi doğalgaz sistemi yaşam alanın tek bir yerden (merkezi) ısıtıldığı sistemlerdir. Daha önceki yazılarımızda merkezi sistemden detaylı olarak bahsetmiştik. Bu sebeple merkezi sistemin avantaj ve dezavantajların bu yazımızda bahsetmeyeceğiz. Bu yazımızda sizlere merkezi doğal gaz sistemi bağlatırken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Merkezi ısıtma tesisatına geçmek isteyen site veya apartmanların ilk olarak yapması gereken iş binada oturanların salt çoğunluğunu yani en az yüzde 51 inin onayını alması gerekmektedir. Bundan sonra karar defteri ile birlikte yöneticinin gaz dağıtım şirketinden abone olması gerekir.

Merkezi Doğal Gaz Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi Doğal Gaz Sistemi | Uzmanlar Tesisat

Merkezi ısıtma tesisatı bağlatmadan önce mutlaka bu konuda gaz dağıtım şirketi tarafından yetki almış bir firma ile anlaşma sağlanmalı. Firma ile anlaştıktan sonra doğal gaz sistemi yapılacak yer firma tarafından keşif yapılmalı. Buna göre hesaplar yapılarak projeler çizilmeli ve gaz dağıtım şirketinin onayına sunulmalıdır. Proje onayından sonra gaz dağıtım şirketinde sözleşme yapılarak doğal gaz sayacı alınır. Firma onaylanan bu projeye uygun olarak doğal gaz hattı ve kazan dairesini yapmalıdır. Yapılan bu işler mutlak suretle bir makine mühendisi tarafından kontrol edilmelidir. Tesisat işleri tamamlandıktan sonra gerekli son kontroller ve testler yapıldıktan sonra gaz dağıtım şirketinden gaz açma randevusu alınır. Gaz açma randevu saatinde son kontroller yapılır ve herhangi bir uygunsuzluk yoksa gaz açma işlemi yapılır.

Merkezi doğal gaz sistemi bağlatırken mutlak suretle yetkili firma ile anlaşılmalı aksi takdirde ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Firmamız bu konuda her türlü yetkiye sahip uzun yıllardır bu işi başarı ile yapmaktadır.

Benzer Gönderiler: