Tesisatçı 411 kez görüntülendi

Merkezi doğal gaz sistemi bağlatılırken nasıl bir yol izlenmelidir

Merkezi doğalgaz sistemi yaşam alanın tek bir yerden (merkezi) ısıtıldığı sistemlerdir. Daha önceki yazılarımızda merkezi sistemden detaylı olarak bahsetmiştik. Bu sebeple merkezi sistemin avantaj ve dezavantajların bu yazımızda bahsetmeyeceğiz. Bu yazımızda sizlere merkezi doğal gaz sistemi bağlatırken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Merkezi doğal gaz sistemine geçmek isteyen site veya apartmanların ilk olarak yapması gereken iş binada oturanların salt çoğunluğunu yani en az yüzde 51 inin onayını alması gerekmektedir. Bundan sonra karar defteri ile birlikte yöneticinin gaz dağıtım şirketinden abone olması gerekir.

Merkezi doğal gaz sistemi

Merkezi doğal gaz sistemi bağlatmadan önce mutlaka bu konuda gaz dağıtım şirketi tarafından yetki almış bir firma ile anlaşma sağlanmalı. Firma ile anlaştıktan sonra doğal gaz sistemi yapılacak yer firma tarafından keşif yapılmalı. Buna göre hesaplar yapılarak projeler çizilmeli ve gaz dağıtım şirketinin onayına sunulmalıdır. Proje onayından sonra gaz dağıtım şirketinde sözleşme yapılarak doğal gaz sayacı alınır. Firma onaylanan bu projeye uygun olarak doğal gaz hattı ve kazan dairesini yapmalıdır. Yapılan bu işler mutlak suretle bir makine mühendisi tarafından kontrol edilmelidir. Tesisat işleri tamamlandıktan sonra gerekli son kontroller ve testler yapıldıktan sonra gaz dağıtım şirketinden gaz açma randevusu alınır. Gaz açma randevu saatinde son kontroller yapılır ve herhangi bir uygunsuzluk yoksa gaz açma işlemi yapılır.

Merkezi doğal gaz sistemi bağlatırken mutlak suretle yetkili firma ile anlaşılmalı aksi takdirde ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Firmamız bu konuda her türlü yetkiye sahip uzun yıllardır bu işi başarı ile yapmaktadır.