Tesisatçı 391 kez görüntülendi

Lavabodan gelen kötü koku nasıl engellenir ? Tesisatçı cihazla tesisatı kontrol etmelidir

Lavabodan gelen kötü koku kaynağı ile ilgili  sizinde tahminleriniz vardır. Eğer düşündüğünüz yerlere baktığınızda buralarda bir sorun göremediyseniz, Uzman tesisat firmasından mutlaka yardım almanız gerekecektir.

Lavabodan kötü kokular geliyorsa bunu engellemenin birkaç yolu vardır. Öncelikle tezgâhın alt tarafı kontrol edilmelidir. Çünkü kötü koku lavabodan gelmiyor olabilir. Bazı yerlerde lavabodan sızmış su tezgahında altında küf yaparak kötü kokmasına sebep olduğu görülmüştür. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse yapılması gereken birkaç şey vardır. Bunlardan bazıları sıralamak gerekirse, kötü koku lavabonun gidere bağlantı kısmında bulunan sifon diye tabir ettiğimiz esnek bağlantı borusundan geliyor olabilir.

Sifonun iç kısmı zamanla yağ kir ile dolarak kokmaya başlar bu yüzden belli aralıklarla temizlemek gerekir. Bu temizleme işlemini lavabo açıcıları ile yapmak mümkündür. Sifon gider borusuna direk bağlanmamalıdır. Mutlaka “U” şeklinde olması gerekmektedir. Lavabodan gelen kötü koku için en bilindik neden sifonla ilgili olan kısımdır.

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi olmalıdır.

Bu şekilde bağlandığında “U” kısmında her zaman su olacağından kötü kokuların mutfağınıza dolmasına engel olacaktır. Sifonun gidere bağlandığı yerde mutlaka conta olmalı ve sifon gidere hiç açıklık kalmadan sıkıca bağlanmalı.

Açıklık olduğu takdirde buralardan kötü kokular gelebilir. Bu sıraladığımız birkaç küçük şey yapıldığı takdirde çözüm alınmış olacaktır. Eğer kötü kokular hala gelmekte ise mutlaka tesisatçınıza danışmanız gerecektir. Çünkü tesisatınız herhangi bir noktada küçük çatlak veya tıkanıklık söz konusu olabilir.

Lavabodan gelen kötü koku artık kısa sürede bulunup kısa sürede arıza giderilmektedir.