Tesisatçı 793 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Lavabodan gelen kötü koku için sorulan soru lavabo kokusu sirke karbonat ile gider mi? Pimaş gider borularında kirlenme çok fazla ise elbette kötü koku kesilmez. Lavabodan gelen nahoş koku, lavabodan gelen lağım kokusu, lavabo koku giderici ile gitmeyecektir. Geçmeyen lavabo kokuları için yüksek basınçlı pimaş yıkama yapılması gereklidir. Tesisatçı cihazla tesisatı kontrol etmeli ve tesisatın tam olarak temizlendiğinden  de emin olmalıdır. Kamera ile pimaş içi görüntüleme yapıldığında boru içlerinin kirli olup olmadığı görülür.

Lavabodan gelen kötü koku nasıl engellenir?

Lavabodan gelen kötü koku kaynağı ile ilgili  sizin de tahminleriniz vardır. Eğer düşündüğünüz yerlere baktığınızda buralarda bir sorun göremediyseniz, Uzman tesisat firmasından mutlaka yardım almanız gerekecektir.

Lavabodan kötü kokular geliyorsa bunu engellemenin birkaç yolu vardır. Öncelikle tezgâhın alt tarafı kontrol edilmelidir. Çünkü kötü koku lavabodan gelmiyor olabilir. Bazı yerlerde lavabodan sızmış su tezgahında altında küf yaparak kötü kokmasına sebep olduğu görülmüştür. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse yapılması gereken birkaç şey vardır. Bunlardan bazıları sıralamak gerekirse, kötü koku lavabonun gidere bağlantı kısmında bulunan sifon diye tabir ettiğimiz esnek bağlantı borusundan geliyor olabilir.

Sifonun iç kısmı zamanla yağ kir ile dolarak kokmaya başlar bu yüzden belli aralıklarla temizlemek gerekir. Bu temizleme işlemini lavabo açıcıları ile yapmak mümkündür. Sifon gider borusuna direk bağlanmamalıdır. Mutlaka “U” şeklinde olması gerekmektedir. Lavabo giderinden gelen koku için en bilindik neden sifonla ilgili olan kısımdır.

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi olmalıdır.

Lavabodan gelen kötü koku | Uzmanlar Tesisat

Lavabodan gelen kötü koku | Uzmanlar Tesisat

Bu şekilde bağlandığında “U” kısmında her zaman su olacağından kötü kokuların mutfağınıza dolmasına engel olacaktır. Sifonun gidere bağlandığı yerde mutlaka conta olmalı ve sifon gidere hiç açıklık kalmadan sıkıca bağlanmalı.

Açıklık olduğu takdirde buralardan kötü kokular gelebilir. Bu sıraladığımız birkaç küçük şey yapıldığı takdirde çözüm alınmış olacaktır. Eğer kötü kokular hala gelmekte ise mutlaka tesisatçınıza danışmanız gerecektir. Çünkü tesisatınız herhangi bir noktada küçük çatlak veya tıkanıklık söz konusu olabilir. Lavabo giderinden gelen koku artık kısa sürede bulunup kısa sürede arıza giderilmektedir.

Benzer Gönderiler: