Tesisatçı 1274 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kombi donması nasıl önlenir ve donmaya karşı emniyet önlem alınıp kombiyi dona karşı koruma ile kombinin donmasını engellemek gereklidir. Kışın kullanılmayan kombi yoğuşmalı kombi donar mı sorusunu içinde önlem alınmaz ise donabilir diyebiliriz. Kombi açıkta bir yerde ise kombiyi muhafazaya almalı ve kombi altından çıkıp kalorifer tesisatına gider borular sıcak su boruları izole edilmeli. Kombi boruları sarılmalı ve soğukta etkilenmesinin önüne geçilmelidir. Eğer kombi açık bir yerde ise donma riski de olmasa ısı kayıplarının önüne geçmek için mutlaka boruları saralım.

Kar geliyor kombi donması nasıl önlenir ve tesisatın donmaması için ne  yapılmalıdır ?

Kış gelmeden bütün hazırlıkların yapılmasına rağmen kar yağdığında hava soğuduğunda ek yapılması gereken durumlar ortaya çıkmaktadır. Aşırı soğukların olduğu zamanlarda kombi donmaları , tesisat donmaları gibi tablolarla karşılaşmaktayız. Bu olumsuz hava koşullarında zorlu şartların oluştuğu anda birde kombi devre dışı kalır, tesisat donarsa işin içinden çıkmak hayli zor olacaktır. Bu zor durum oluşmadan önce önlemlerimizi alıp kombinin devre dışı kalmasının ve tesisatın donmasının önüne geçebiliriz. Yapılması gerekenle çokta sizi zorlayacak önlemler değildir.

Kombi Donması Nasıl Önlenir | Uzmanlar Tesisat

Kombi Donması Nasıl Önlenir | Uzmanlar Tesisat

Kombi donmasın, tesisat donmasın kış ortasında soğukta kalmayalım diyorsak bunun için ne yapmalıyız ?

  • Öncelikli husus kombi bakımının yapılmış olması ve tesisatın temizlenmiş olması gereklidir
  • Kombi kapalı bir mekanda değilse kombi korumaya alınmalıdır
  • Kombi sürekli kısık ayarda da olsa çalışıyor olmalıdır
  • Elektrik kesintilerinden sonra ani akımlardan korunmak amacıyla sigortası mutlaka olmalıdır
  • Tesisat boruları yüzeyden gidiyorsa ve  açık alanda bulunuyorsa izole edilmelidir
  • Eğer kombi ve tesisatın olduğu mekan kışın kullanılmıyor ise tesisat suyu boşaltılmalıdır

Tesisatçıların önemle durduğu bu noktalar atlanmaz ise kış gelip kar yağdığında donma olmayacak sizde kış ortasında soğukta kalmayacaksınız. Tesisat donmaları çok farklı mağduriyetleri ortaya çıkarmakta olup, bu durumla karşı karşıya kalmamak adına gerekli önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz.

Kombi donması nasıl önlenir – Tesisat donması nasıl önlenir diye merek edilen bütün sorular için bu yazı okunabilir. Eğer bu yazıda cevabını bulamadığınız sorular var ise tesisatçı ile bizim ile iletişime geçilebilir.

Benzer Gönderiler: