Tesisatçı 908 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Kalorifer peteklerinden gelen yanık kokusu için kaynak kış geldiğinde ısınmak için petekleri yaktığımızda petek içlerinde kümelenen tozlardır. Peteklerin içinden gelen bu koku yani kalorifer peteklerindeki yanık kokusu, rahatsız edici bir durum oluşturur. Kaloriferlerden koku gelmesinin sebebi belli iken neden bu kokunun sebebi ortadan kaldırılmaz. Ev kalorifer peteğinden gelen koku yani petekten gelen yanık kokusu petek dışı toz temizliği ile çözülür.

Kalorifer Peteklerinden Gelen Yanık Kokusu Nedeni?

Kışın kombinizi yaktığınız zaman kalorifer peteklerinden gelen yanık kokusu sizleri rahatsız edebilir. Peteklerdeki yanık kokusunun en temel nedeni petek ızgara içlerinde, petek yüzeylerinde biriken tozların sıcağın etkisi ile yanması sonucu oluşur.

Petek tozlarının yanması ile perdelerde kirlenme, peteğin olduğu duvarın siyahlanması gibi gözle görülür sorunları her daim görmekteyiz. Sağlığımız açısından da büyük öneme haiz petek tozlarının temizliği en az petek iç temizliği kadar önemlidir.

Göz ardı edilmemesi gereken bu temizlik çeşidi çok bilinen bir temizlik olmamakla beraber bu temizlik günden güne daha bilinir hale gelmekte ve bu hizmete talepte bu oranda artmaktadır. Diğer taraftan vatandaş olarak bazı durumlarda petekleri boyadıktan sonra petekler yaktığımızda bir koku oluşabilir ancak bu koku tamamen boya ile ortaya çıkan kokudur. Asıl sorun olan ve temizliği yapılmadığı sürece her daim tekrar edecek toz kaynaklı kokudur.

Peteklerden Gelen Koku ve Yanlış Bilinenler

Birde peteklerdeki bu kokunun kaynağı ile ilgili yanlış bilgilerde dolaşmaktadır. Yanlış olan bilgileri aşağıda paylaşmak isterim.

  • Peteklerden gelen bu kokunun temel kaynağı uzun süre peteklerde kalan su olabilir. Normalde kalorifer peteklerinin suyu her sene yeniden konulmalıdır.(Yanlış)

Doğrusu: Peteklerde kalan suyun kireçlenmesi paslanması petek iç temizliği gerektiren bir durumdur. Peteklerdeki koku ile ilgisi yoktur.

  • Sürekli suyun peteklerde kalması başta paslanma olmak üzere, çeşitli kimyasal maddelerle etkileşime girerek kötü kokulara neden olabilir.(Yanlış)

Doğrusu: Petek içlerindeki paslanma, korozyon petek iç yüzeylerine zarar verir. Koku oluşsa bile bu kalorifer tesisatı kapalı sistem olup tesisat dışına çıkmaz.

  • Bu yanık kokusunun olası sebeplerini dikkate alarak, öncelikle peteklerde bekleyen suyun değiştirilmesi faydalı olabilir.(Yanlış)

Doğrusu: Petek suyunu değişmek ile peteklerden gelen koku arasında hiç bir alaka yoktur. Suyun değiştirilmesi petek içlerinde oluşan çamurlu suyu boşaltıp yerine temiz su ilave etmekle ilgilidir.

Kalorifer peteklerinden gelen yanık kokusu için uzman bir tesisatçıya danışarak yardım almanızı tavsiye ederiz

Benzer Gönderiler: