Tesisatçı 1215 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Gece kombi kapatılır mı ya da gece kombiyi kapatmak, kombiyi gece kapatıp sabah açmak tasarruf sağlar mı? Kombiyi gündüz kapatıp gece açmak ya da tersi gece yatarken kombiyi kapatmanın tasarruf sağlayacağını düşünmüyorum. Çünkü, kombi kapatıldığında ortam soğur ve kombiyi açtığınızda soğuyan ortamın ısıtılması için yakıt fazlaca gider. Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı sorusu da bu paralelde ele alınabilir.

Gece kombi kapatılır mı veya petekler gece kapatılmalı mı?

Gece kombi kapatılır mı diye rastgele sorsak herhalde kapatılır diyen de çıkacak, farklı gerekçelerle kapatılmaz diyende çıkacaktır. Kış ayları geldiğinde, kombi kullanan herkes yıllardır birbirine gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlar mı sorusunu sorup durmaktadır. Bu sebeple bizde bu sorunun yanıtı sizlerle paylaşmak istedik. En kısa ve net olarak söylemek gerekirse gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlamaz aksine daha fazla yakıt tüketmenize sebep olur. Şimdi sizlere neden sağlamaz cevabını açıklamaya çalışalım.

Gece kombi kapatılır mı? | Uzmanlar Tesisat

Gece kombi kapatılır mı? | Uzmanlar Tesisat

Gece kombiyi kapattığınız zaman önce petekler soğuyacak, ardından duvarlar soğuyacak ve buna paralel eviniz hızla soğuyacaktır. Duvarlar soğuduğunda ortamda bulunan ısıya emerek ortamın çok daha hızlı soğumasına neden olacaktır. Evinizde bulunan bütün eşyalarınız, duvarlar ve tesisat borularınız soğur. Sabah tekrar kombinizi çalıştırdığınızda evinizin aynı ısıya gelmesi için kombi daha yüksek performansta çalışır ve çok daha fazla sıklıkla ısınmayan bütün noktaları ısıtmak adına tekrar tekrar devreye girer. Bu tabloda  net olan kombinin kendini ekonomik moda alma aralığı kısalacağından yakıt tüketimi de doğal olarak artacaktır.

Isı tasarrufu sağlamak için evde olmadığınız zamanlarda veya gece yatarken kombinizi kapatmak yerine düşük ayarda çalıştırmak daha uygundur. Böylelikle ortamın ısısı korunacağından ve kombi normal kapasite çalışacağından kombi daha az yakacaktır. Gece kombi kapatılır mı, sorusuna birde kombi gece kapatılmadığında ısı durumu nasıl olur ona bakalım. Kombi gece düşük ayarda açık bırakıldığında ortam da ısı kaybı olmayacaktır. Bu durumda kombi kendini ekonomik moda alarak çalışacaktır.

Gece kombi kapatılır mı sorusunun yanıtı net olarak kafanızda belirmiştir diye düşünmekteyiz. Isı kaybı söz konusu olmadığında kombinin ek olarak ısıtması gereken ortam olmayacak, çok az yakıt tüketimi olacaktır. Diğer taraftan kapatılmış kombi sabah açıldığında sayaca bir bakmanızı öneririm. O anda doğal gaz sayacı çok hızlı dönmekte olduğunu göreceksiniz. Bu da hızlı tüketimi beraberinde getirecektir. Sonuç gece yatarken kombiyi düşük ayarda açık tutunuz kapatmayınız.

Benzer Gönderiler: