Tesisatçı 1642 kez görüntülendi

Evde petek temizliği nasıl yapılır ? Petek temizliği yapılırken evi toplamak gerekir mi ?

Petek temizliğinin evde yapılabilmesi için bu uygulamanın sağlıklı olması adına gerekli cihaz ve kimyasal olmalıdır. Evde bireysel olarak cihaz ve kimyasalı nereden bulacağım dediğinizi duyar gibiyim. Aslına bakılırsa evde peteklerin temizlenmesi için sizin yapabileceğiniz kalorifer tesisatında bulunan pis suyu boşaltıp, sonrasında yeni su ilave etmek olabilir. Bakıldığında burada yapılan peteklerde geçici iyileşmeyi sağlayacak bir uygulamadır. Evde petek temizliği nasıl yapılır denildiğinde ilk aklıma gelen firmaların yaptığı gibi cihaz ve kimyasal olmadan yapılabilecek ava uygulama nası olur sorusudur.

Bu çizgide yazımıza devam edecek olursak birey tesisatta zamana ve kullanıma bağlı kapalı devre oluşan çamurlu suyu tamamen boşaltıp yeni su ilave etmektir. Bu durumda geçici bir rahatlama olacaktır. Bunu yaptıktan sonra yeni su ilave etme aşamasında peteklerde hava oluşacağından petek havası da alınmalıdır.

Petek havası peteklerin üst kısmında bulunan hava alam yerlerinden düz tornavida yardımı ile peteklerin , tesisatın havası alınmalıdır. Bunu da yaptıktan sonra petek vanalarının sıcaklık için ayarlanması gerekmektedir. Petek vanaları kombiye en yakın ve en uzak olan peteklerin vana ayarlaması da yapıldığında elde edilecek fayda da artacaktır. Elde edilecek faydadan kasıt peteklerin ısı iletimini maksimum seviyeye çıkarmaktır.

Evde petek temizliği nasıl yapılır

Evde petek temizliği nasıl yapılır’ı merak ediyorsanız merakınızı gidermek için sizde bu temizliği deneyebilirsiniz. Bahsettiğimiz petek temizliği peteklerin kanallarının ve kalorifer tesisatının cihazla ve kimyasal ile temizlenmesidir. Burada bahsettiğimiz kısımları görmemiz mümkün değildir. Bunun yanında birde petek dış temizliği vardır ki bu hizmet tamamen farklıdır. Bu hizmette peteğin üst kısmından bakıldığında içerisinde toz yumaklarının oluştuğunu ve tozların bir tabaka oluşturduğunu net olarak görebilirsiniz.

Birey olarak yapabileceğiniz temizlik için bu daha uygundur. Çünkü, petek dış temizliğinde kimyasala gerek yok makinenizde yoksa bile petek ızgaralarını çıkartıp petek içlerini titiz bir çalışma ile temizleme şansına sahipsiniz. Ancak petek iç temizliğinde yapılabilecek sınırlıdır. Evde petek temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı; bu temizliğin  çokta uzun ömürlü olmayacağı aşikardır.