Tesisatçı 4992 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Evde petek temizliği nasıl yapılır veya petek temizliği yapılırken evi toplamak gerekir mi gibi merak konusu olan bazı soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Petek tesisat temizliği evde kalorifer petek temizliği yapacaksanız bu tesisatçı olmadan sizin yapacağınız uygulamadır. Ancak ustanın yapacağı kombi petek temizliği için ya da petek arası toz temizliği için evi toplamanıza gerek yoktur.

Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliğinin evde yapılabilmesi için bu uygulamanın sağlıklı olması adına gerekli cihaz ve kimyasal olmalıdır. Evde bireysel olarak cihaz ve kimyasalı nereden bulacağım dediğinizi duyar gibiyim. Aslına bakılırsa evde peteklerin temizlenmesi için sizin yapabileceğiniz kalorifer tesisatında bulunan pis suyu boşaltıp, sonrasında yeni su ilave etmek olabilir.

Bakıldığında burada yapılan peteklerde geçici iyileşmeyi sağlayacak bir uygulamadır. Evde petek temizleme işi nasıl yapılır denildiğinde ilk aklıma gelen firmaların yaptığı gibi cihaz ve kimyasal olmadan yapılabilecek  uygulama nasıl bir sonuç doğurur aslında bu kısma değinmek gereklidir

Bu çizgide yazımıza devam edecek olursak birey tesisatta zamana ve kullanıma bağlı kapalı devre oluşan çamurlu suyu tamamen boşaltıp yeni su ilave etmektir. Bu durumda geçici bir rahatlama olacaktır. Bunu yaptıktan sonra yeni su ilave etme aşamasında peteklerde hava oluşacağından petek havası da alınmalıdır.

Petek havası peteklerin üst kısmında bulunan hava alam yerlerinden düz tornavida yardımı ile peteklerin, tesisatın havası alınmalıdır. Bunu da yaptıktan sonra petek vanalarının sıcaklık için ayarlanması gerekmektedir. Petek vanaları kombiye en yakın ve en uzak olan peteklerin vana ayarlaması da yapıldığında elde edilecek fayda da artacaktır. Elde edilecek faydadan kasıt peteklerin ısı iletimini maksimum seviyeye çıkarmaktır.

Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde petekler nasıl temizlenir acaba diye merak ediyorsanız merakınızı gidermek için sizde bu temizliği deneyebilirsiniz. Bahsettiğimiz petek temizliği peteklerin kanallarının ve kalorifer tesisatının cihazla ve kimyasal ile temizlenmesidir. Burada bahsettiğimiz kısımları görmemiz mümkün değildir.

Evde petek temizliğinde yapabilecekleriniz bu anlamda kısıtlıdır.

  • Kalorifer peteklerinde bulunan pis suyu boşaltırsınız.
  • Temiz su ilave edersiniz.
  • Peteklerin havalarını alabilirsiniz.

Bunun yanında birde petek dış temizliği vardır ki bu hizmet tamamen farklıdır. Bu hizmette peteğin üst kısmından bakıldığında içerisinde toz yumaklarının oluştuğunu ve tozların bir tabaka oluşturduğunu net olarak görebilirsiniz.

Birey olarak yapabileceğiniz temizlik için bu daha uygundur. Çünkü, petek dış temizliğinde kimyasala gerek yok makinenizde yoksa bile petek ızgaralarını çıkartıp petek içlerini titiz bir çalışma ile temizleme şansına sahipsiniz. Ancak petek iç temizliğinde yapılabilecek sınırlıdır. Evde petek temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabında bu temizliğin  çokta uzun ömürlü olmayacağı aşikardır. Yani evde kendi imkanlarınızla petek iç temizliğini yapmanız olanaksız gibidir.

Benzer Gönderiler: