Tesisatçı 424 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

En az yakan kombi ya da az yakan kombi diye bir şey var mı sorularının yanında yoğuşmalı kombi çok yakar mı gibi sorularda sorulmaktadır. En çok yakan ve en az yakan kombi seçiminde yoğuşmalı kombi mi tercih edilmeli derseniz evet deriz. Az yakan kombiler arasında,  hermetik kombi var mı derseniz yoğuşmalı kombi sonrası hermetik kombi zaten yasak. Yani yeni kombi takılacak ise projede yoğuşmalı kombi olmak zorundadır. Yoğuşmalı kombide hermetik kombiye göre daha tasarruflu bir kombi çeşididir.

En az yakan kombi | Uzmanlar Tesisat

En az yakan kombi | Uzmanlar Tesisat

En az yakan kombi var mıdır?

Kombinin az yakması kombi ve kalorifer tesisatı ile de doğrudan ilişkilidir.  Doğal gaz ile ısınmak isteyenlerin genellikle en az yakan kombi arayışı oluyor. Çünkü kışın doğal gaz faturaları tabiri caiz ise cep yakıyor. Ancak az yakan kombi denilince sanki böyle bir kombi var ve siz onu alınca çok az yakıt tüketeceksiniz. Direkt bu şekilde değil de tasarruflu kombi alınarak bir avantaj elde edilebilir. Fakat kombi aldıktan sonra bakımları yapılmalı ve kalorifer tesisat temizliği de yapılmalıdır.

En doğrusu nasıl doğal gaz tasarrufu yapılır bunu bilmek gerekir. Az yakan kombi olmaz. Doğalgazdan tasarruf edebilmek için kombiyi düşük ısıda yakmak gerekir. Kombi düşük ayarda daha az doğal gaz harcar. Isıyı yükselttikçe doğal gaz kullanımı dolayısıyla yakıt giderleri de artar. Kombi türleri arasında yoğuşmalı kombi denilen türlerde ise, belli  oranlarda yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Edilmelidir?

Bu kombilerde baca gazı dışa verirken, gazı su buharına dönüştürdüğü için buna yoğuşma adı verilir. Ortaya çıkan su buharı da özel eşanjöre ısı verdiği için, bu ısıyla beraber belli bir orana kadar ısı tasarrufu sağlanır. Bu durumda yoğuşmalı kombi kullanıcıları da daha az doğal gaz faturası öder.

Az yakan kombi arayışı olanların sadece yoğuşmalı kombi ile enerji tasarrufu sağlayabileceği söylenebilir. Diğer taraftan yüksek ayarda kombi çalıştığında, petekler yeterince ısınmıyorsa mutlaka tesisat temizliğinin yapılması gerekir. Tesisat içindeki su ne kadar sağlıklı dolaşırsa, ısınmada o kadar rahat olur. Kombiden istediğiniz randımanı alırsınız.

Benzer Gönderiler: