Tesisatçı 2174 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Duvarı delerken tesisatı delmeyin, matkapla duvarı delerken boruyu tesisatı delmeyin. Matkapla su tesisatı delindiğinde suyu ana vanayı kapatarak kesin. Sonrasında tamiri için tesisatçı usta çağırın. Matkapla duvarı delerken tesisatı delmemek için neler yapabiliriz ?

Duvarı delerken tesisatı delmeyin.

Duvarı matkapla deldiğinizde borulara zarar vermeyin. Bunun için, matkapla duvar delerken tesisata denk gelmemek için neler yapmalıyız , nasıl bir önlem almak gerekir. Matkapla duvarı delmeden önce mutlak suretle nereyi deliyoruz acaba altında ne var diye dikkatli olmak gerekir. Deleceğimiz yerin altında matkabın ucu elektrik hattına veya tesisata denk gelebilir. Buda maddi manevi sorun çıkartabilir. Hatta elektrik çarpıp daha üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple çok dikkat etmek gerekir.

En profesyonel yöntemlerden birisi duvar altında ahşap, metal, plastik veya kablo olduğunda sinyal veren bir cihaz kullanmaktır. Delme işlemi yapmadan önce bu cihazı delmek istediğimiz yere tuttuğumuzda bize olumlu ya da olumsuz sinyal verir. Böylelikle gönül rahatlığı ile uygun noktayı buluruz.

Duvarı Delerken Tesisatı Delmeyin | Uzmanlar Tesisat

Duvarı Delerken Tesisatı Delmeyin | Uzmanlar Tesisat

Eğer böyle bir cihaz kullanma olanağımız yok ise priz, buat ve lambaları açıp kapamak için konulan anahtarların alt veya üst kısmını kesinlikle kullanmamak gerekir. Çünkü elektrik kabloları büyük ihtimalle o bölgeden bir plastik boru içinde döşenmiş olur. Tavanda bulunan lambalara ise anahtarların bulunduğu noktaya doğru bir kablolama yapılmış olacaktır. Bu sebeple tavanda yapılacak delme işleminde buna dikkat etmek gerekir. Eğer böyle bir risk bulunan alanda delme işlemi yapılıyorsa delme işlemi yaparken de çok aceleci olmamak gerekir. Yavaş yavaş delme yapılır plastik boruya denk geldiğini hissettiğiniz anda hemen matkabı geri çekmek gerekir.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken ise tesisat borularının geçebileceği yerler. Yine aynı şekilde musluk, batarya ve radyatör musluklarının bulunduğu duvarların alt ve üst hizasından delme işlemi yapmamak gerekir. Delme işlemi yaparken de boru olabileceği düşünülüp yavaş ve dikkatli olmak gerekir.

Matkapla duvar delerken tesisata denk gelmemek için elektrik veya su tesisatının olabileceğini düşündüğümüz noktalardan kaçınmak en doğru yol olacaktır. Duvarı delerken tesisatı delmeyin, başınızı ağırtacak uygulamalardan uzak durun. Gereksiz maliyetlerden, işi bilmeyen tesisatçılardan uzak durun.

Benzer Gönderiler: