Tesisatçı 908 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Donan su tesisatı nasıl açılır sorusunun sorulmasındaki sebep su tesisatı buz tuttu musluktan su akmıyor olur. Evde pratik uygulamalar, pürmüz ucuyla donan su borusunun açılması ve tuz su karışımı donmuş boruyu açmaya kafimi midir?

Diğer taraftan, piknik tüpü ile donan tesisat borusu açma iş ya da tesisat boru içine buhar verilmiş olsa donmuş su tesisatı açmada etkili olur mu?  Donmuş plastik su borusu kendiliğinden açılır mı açılmaz ise  kışın boruların donması ve patlaması olur mu?

Donan su tesisatı nasıl açılır ?

Tesisat donmaları kış aylarında rastladığımız aşırı soğuk nedeni ile boru içerisindeki suyunda donması ve akışkanlığını kaybetmesi ile ortaya çıkar. Donan su tesisatı ile ilgili sosyal alemde de bir çok yoruma rastlamak mümkün. Mesela, donan su borusuna elektrik veren mi dersiniz, düdüklü tencereden tesisata serumla bağlantı yapan mı dersiniz…Burada bahsedilen çözümlemelerin sakıncalı olduğunu söylesek yanlış olmaz. Özellikle elektrikle üretilen çözüm çok yanlış olup, donan su borusunu açayım derken elektrik akımına kapılma riski olduğu unutulmamalıdır.

Donan Su Tesisatı Nasıl Açılır | Uzmanlar Tesisat

Donan Su Tesisatı Nasıl Açılır | Uzmanlar Tesisat

Biz tesisatçı olarak her duyduğunuzu uygulamaya kalkmayın deriz. Tesisatta ki donmanın önüne geçmek için çok soğuk havalarda boruları izle edin, kombi açıkta bir yerde ise kombiyi olabildiğince koruyun. Su sayaçlarının da donma riski olduğundan su sayaçlarının da korunması gereklidir. Özellikle uzun ömürlü çözüm istiyorsak açıkta olan soğukta olan tesisatın izole edilmesi, tesisatla ilgili cihazların korunması şarttır.

Donan cihazlar nasıl çalıştırılır ?

  • Donan eğer cihaz ise siz müdahil olmayın, bir uzmandan yardım alın. Siz donan bir kombiyi nasıl çalıştırabilirsiniz ki, ancak kombi servisi kombinin içini açarak bazı parçalara direk müdahale ederek aktif edebilir. Eğer siz bunu yapsanız yanlış bir uygulamanız kombinin ilgi parçasının değişmesini gerekli kılabilir
  • Donan tesisat plastik ise ve dışarıda ise boruları Ufo tarzı sıcaklık iletecek bir şey ile açabilirsiniz. Bunu yaparken tehlike arz edebilecek uygulamalardan kesinlikle kaçının
  • Donan tesisat demir boru ve dışarıda ise burada  ısıtıcı ile ısıtmanız faydalı olacak ve tesisat açılacaktır.
  • Yukarıda bahsettiğimiz tesisatları dışarıda ise yapılabilecek uygulamalar iken, eğer tesisat zemin altında ise bu durumda donan tesisatın açılması için Vitrifiye takımı sökülüp tesisata sıcak su verilerek açılabilir. Bu uygulamada en önemli şey sabırla bunu yapıp tesisatta oluşan buzlanmayı eritmektir.
  • Bir tesisatçı olarak sizlere sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan tehlikeli uygulamaları tavsiye etmeyeceğim. Bazı tesisatçılar dahi, bunu bunu yapın ancak sonuçlarından biz sorumlu değiliz. Hem tavsiye eden hem de çıkabilecek olumsuzların olabileceğini bildiği için bu notu düşme gereği duyan firmalarda mevcuttur. Bu da uygulamanın tehlikeli olduğu aşikar etmektedir.

Donan su tesisatı nasıl açılır yazdığınıza karşınıza çıkan çözümlerde tehlike arz etmeyen uygulamaları denemenizi ısrar öneriyoruz.

Benzer Gönderiler: