Temiz petekler 349 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Tıkalı petek ısıtır mı sorusu çokça gündemde olan özellikle kış aylarında sorun olan bir durumdur. Tıkalı peteklerin ısıtması için tıkanan petek kanallarının açılması gereklidir. Tıkalı petek ısıtır diyen kişi kalorifer peteğinin çalışma prensibini bilmeyen kişidir. Kalorifer peteği kanalları tıkandığında, ısınan sıcak su tıkalı petek kanallarında dolaşamaz. Kalorifer peteği tıkanırsa kombinin peteklere gönderdiği su da petek içlerinde sirkülasyon yapamaz. Hal böyle olunca da peteklere elinizi vurduğunuzda yarısı sıcak yarısı soğuktur.

Tıkalı Petek Isıtır mı? | Uzmanlar Tesisat

Tıkalı Petek Isıtır mı? | Uzmanlar Tesisat

Evde tıkalı petek ısıtır mı?

Kirlenen tesisat ve tıkanan petekler ısıyı iletmez, kombi çalışsa da petekler ısıtmaz ev soğuk olur. Tıkanan kirlenen tesisat ve petekler, kombi sürekli çalışmasına rağmen sıcaklığı iletmez. Sürekli çalışan kombi, fazla yakıt tüketerek faturanın yüksek gelmesine neden olur. Tıkalı petek ısıtır mı sorusuna neden olan kapalı devre çalışan kalorifer tesisatında ki çamurlaşma ve tıkanmadır. Çamurlaşma olduğunda kombi filtresinde tıkanma, petek girişlerinde tıkanma olur. Petek içlerine girip dolaşan sıcak su petek kanallarında tıkalı olan yerlerde sıcak su dolaşımda bulunmaz. Sıcak suyun girip dolaşamadığı kanallar haliyle soğuk kalacaktır.

Bahsedilen temizlik bu tıkalı olan yerlerin açılması ve oluşan çamurlaşmanın temizlenmesidir. Bu sayede temiz olan kalorifer tesisatı ve petekler istenilen düzeyde temizlenecektir. Tıkanmış petek ısıtır mı sorusunda kafanıza takılan bu sorunun nasıl oluştuğunu anlarsak temizliğin gerekli olduğunu net anlayabiliriz.

Kombi Bakımı ve Petek Bakımı Neden Önemlidir?

Kombi bakımı yaptırmış olsanız bile eğer kalorifer borusu temizleme petek temizleme işi yapılmadıysa  yeni sorunlar çıkabilir. Çamurdan ve korozyondan dolayı tıkalı kalorifer borusu içinden katılaşmış su geçiyor demektir.

Kombinin içinden geçen çamurlu su kombi parçalarına da zara verir ve kombi arızasına neden olur. Kombi arızalandığı vakit cebinizden çıkacak para sizi zora sokabilir. Hiç hesapta olmayan kombi arızası sizi soğukta bırakacak hiç beklemediğiniz maliyetlere katlanmak zorunda kalacaksınız. Çünkü, tesisatta bulunan en küçük bir çapak kombi arızasına neden olacaktır.

Tıkalı petek ısıtır mı durumu kış aylarında çok daha fazla karşılaştığımız tesisat temizliği ile çözülen bir durumdur. Kışı beklemeden soğukta kalmadan tıkalı olan tesisat ve petekler ilaçlı cihazlı temizlenmeli arıza oluşacak durumun önüne geçilmelidir. Evde tıkalı petek nasıl temizlenir diye araştırıp temizlik yaptığınızı zannetseniz de bu yeterli olmayacaktır. Çünkü, sizin yaptığınız kirli suyu boşaltıp yerine yeni su doldurmaktan öteye geçmez. Bu durumda kombiden yine tesisat içindeki katılaşmış parçacıklar geçecektir. Kombi parçaları hassas olduğu için bu parçacıklar kombiye zarar verecektir.

Benzer Gönderiler: