Temiz petekler 1164 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Peteklerden akan siyah su peteklerde oluşan kirlilik olarak görülse de aslında tam olarak kirliliği ifade etmez. Kış geldiğinde temizliği yapılan tesisat ve peteklerden çıkan siyah su  ne anlama gelir. Kalorifer peteklerden akan siyah suyun kaynağı kirlilik mi diye sorulduğunda söylediğimiz şudur; petek imalatı sırasında yağlı su konulmakta ve katılaşmış bir siyah su olmadığı sürece de peteklerde tıkanıklığa neden olmamaktadır.

Petek içlerindeki siyah su, petek ve tesisat temizliği esnasında boşaltılmakta ve petek temizleme kimyasal sıvısı ile petekler temizlenmektedir. Petek içindeki siyah suyun rengi paslı kahverengi bir hal almışsa bu durum daha vahim demektir.

Peteklerden Akan Siyah Su | Uzmanlar Tesisat

Peteklerden Akan Siyah Su | Uzmanlar Tesisat

Peteklerden Akan Siyah Su Nedir?

Peteklerden akan siyah su bilmeyenler için kirliliği ifade ederken bu işi bilenler için normal olması gereken bir durumu ifade eder. Peteklerin içinde olan siyah su peteğin iç yapısının iyi durumda olduğunu bize anlatır. Peteklerden akan su pas renginde ise çamurlaşma var ise bu durum korozyonun ve kirliliğin habercisidir

Kalorifer tesisatında ve peteklerde oluşan korozyon dediğimiz paslanma olayı peteğinde iyi durumda olmadığını ifade eder. Bu durumda yapılması gereken sitemin temizlenip koruyucu eklenmesi gerektiğinin işaretçisidir. Bu açıdan en az iki yılda bir tesisat ve petek bakımı gereklidir.

Peteklerden akan siyah su gördüğünüzde telaşlanmayın akan bu siyah su petek içinde her daim olması gereken sudur. Yeter ki peteklerden akan pas renginde olmasın yeter ki sitemden çamurlaşmış katılaşmış paslı su akmasın.

Siz peteklerden hava aldığınızda hava bitince arkasından çıkan su rengi bu bahsettiğimiz duruma tam açıklık getiremez. Çünkü, peteklerde oluşan kirlilik petek diplerinde birikir. Bu durumda peteğin alt vanası söküldüğünde bahse konu siyah su akacaktır. Bu durumu görmek için boşaltma vanası var ise o vanayı açıp sistemdeki kaba pislik var mı yok mu çok zahmete girmeden görebilirsiniz.

Diğer taraftan sistemin kirli mi temiz mi olduğunu petek temizliği yaptırdığınızda uygulama yapılırken bizzat gözlemleyerek öğrenebilirsiniz.

Peteklerde Oluşan Çamurlu ve Paslı Su Mutlaka Temizletilmelidir.

  • Bahse konu çamur ve korozyon peteklerin kanallarında, boru yüzeylerinde bir katman oluşturacak ısınmanızı büyük oranda engelleyecektir.
  • İlaçlı cihazlı yapılacak temizlik ile bütün bu katman tamamen temizlenerek sıcak su dolaşımı rahatlayacaktır.
  • her petek eşit şekilde ısınacak ve evde her oda aynı derecede ısınmış olacaktır.
  • Kombi arıza moduna geçerek ısınma konforunuzu kesintiye uğratmayacaktır.
  • Kombi ekonomik modda çalışarak faturanın da düşük gelmesini sağlayacaktır.

Benzer Gönderiler: