petek temizleme 826 kez görüntülendi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz puan verilmemiş)
Gönderiyi OylaLoading...

Sitelerde petek temizliği servisi ile tesisatta arızalara neden olabilecek olumsuzlukları ortadan kaldıracak tesisat petek profesyonel uygulama ile yapılır. Merkezi sistem sitelerde petek temizliği veya sitelerde kalorifer boru petek temizleme işi yönetimin alacağı karar ile tüm tesisat temizlenir. Merkezi sistem petek temizleme işi bireysel yapıldığında çok faydası olmayacaktır.

Petek Temizliği Nedir?

Cihazların ve ilaçların kullanıldığı peteklerin sökülmediği ve bütün kalorifer tesisatının, petek iç yüzeylerinin tamamen temizlendiği pratik uygulamanın adıdır. Petek temizliği, kalorifer petek yıkama, tesisat temizleme, doğalgaz petek temizliği diye de ifade edilmektedir.

Sitelerde Petek Temizliği – Neden Petekler Temizlenmelidir?

Kalorifer tesisatın daha önceki gibi ısıtmadığını düşünüyorsanız, peteklerin temizlenme zamanı gelmiştir. Bu çok normal bir sonuçtur. Tesisatın içinde su bulunduğundan, zamanla kireçlenme başta olmak üzere, tortu, pislik gibi etkenlerden değişik yerlerde tıkanmalar, daralmalar meydana gelecektir. Bu sorun suyun kireçli olduğu bölgelerde daha sık yaşanmaktadır. Buna acilen önlem almazsanız, hem ödediğiniz yakıt tutarı artacak, hem de yeterince ısınamayacaksınız. Peteklerde düzenli temizlik sağlandığında, siz bile aradaki farkı anlayacaksınız.

Sitelerde Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Sitelerde Petek Temizliği | Uzmanlar Tesisat

Petek temizleme düzenli olarak yapıldığında, kombinin sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. Petekler bildiğimiz gibi içinde bulunan suyun kombi tarafından ısıtılmasıyla, ortamın ısınmasını sağlarlar. Ancak zamanla içinde biriken artıklar, kireç birikimleri gibi etkenler nedeniyle ısınma sorunları yaşanır, aynı zamanda yakıt sarfiyatı artar. Bu nedenle; Sitelerde petek temizliği servisine peteklerin temizliğini yaptırmalısınız.

Kalorifer tesisatında ve peteklerde bulunan, hava dolayısıyla ısı geçişi sağlanamaz ve bu nedenle radyatörlerin belli bir kısmı ısınıp diğer kısımlarda ısınma sağlanamamaktadır. İkinci olarak su basıncının düşük olması sebebi ile sirkülasyan sağlıklı yapılamamaktadır. Bu anlamda kombi bar basıncı kontrol edilmeli eksilen su tamamlanarak sağlıklı ısınma sağlanmalıdır. Üçüncü olarak radyatörlerde bulunan vanaların kontrolününün yapılması gerekmektedir.

Zira vanalar kapalı olabilir veya vana göbekten bozulmuş olabilir, vana çalışır gibi döndüğü halde işlev görmeyebilir. Dördüncü olarak sirkülasyon pompası (devirdaim pompası) kalorifer tesisatında dolaşımı sağlayan bu pompalar kireçlenmeden dolayı zamana bağlı olarak sirkülasyon yapmayabilir. Bu sorunları yaşamamak için periyodik olarak bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Bunun için kullanılan farklı yöntemler olsa da, en sağlıklı olanı cihazlar ve özel kimyasalların kullanıldığı yöntemdir. Bu yöntemde sistemde olan suyun sıcaklığının 40-45 dereceye çıkarılmasıyla, kimyasallar peteklerin içinde dolaştırılır. Peteklerin içindeki pisliklerde, cihazın filtresiyle tutularak, hem pislikler, hem de içerideki kireç kalıntıları temizlenir.

Kalorifer tesisatı ve beslediği peteklerin zamana ve kullanıma bağlı olarak kirlendiğinden, çamur tabakası petek yüzeyini sardığı için temizlik kaçınılmazdır. Bu bakımdan gerekli olan bu temizliği periyodik olarak cihaz ve kimyasal ile petekler sökülmeden pratik olarak yaptırılmalıdır. Sitelerde petek temizliği uygulaması bu çizgide yapılmakta olup bu uygulama dışında yapılacak petek temizliği çok sağlıklı olmayacaktır.

Petek temizliğinin ne zaman yapılması gerektiğini zaten sizlerde görebilirsiniz. Ne zaman peteklerden istenilen ısı alınmaz, ısıyı tam olarak iletmez ise  peteklerin temizlik ihtiyacı anlaşılır. Ancak bunu beklemeden 2 yılda bir petekleri temizletebilirsiniz. Böylece kışın zor durumda kalmazsınız. Sitelerde petek temizliği servisi olarak petek temizliği yaptığımızda petekleri yerinden sökmeden kalorifer tesisat temizliğini yapıyoruz. Bu işlem özel bir makine ile özel kimyasallarla yapılır.

Peteklere zarar vermeyen bu kimyasallar peteklerin içindeki tortuları çözer, makine filtresiyle içerideki kalıntıları toplar. Yapılan işlemler bir saatte tamamlanır. Evinizde telaşa gerek kalmadan, peteklerin temizliği yapılır. Kış gelmeden nasıl kombi bakımını yaptırıyorsanız, zamanı geldiyse peteklerin temizliğini de yaptırmalısınız. Kışın ısınmak için, kalorifer tesisatınızı sağlıklı bir şekilde hazırlamalısınız.

Sitelerde petek temizliği servisi olarak sizlere önerimiz kombi bakımını yaptırdıktan hemen sonra petek temizliğini de yaptırın. Radyatörlerde, petek tesisatında bulunan tıkanıklığı periyodik  tesisat temizliği ile gidererek, yüksek ısı verimi sağlayabilirsiniz.

Petek temizliğini özel petek temizleme makinesi ve kimyasalları kullanan Sitelerde petek temizliği servisine yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede petekler yerinde temizlenecek, borularda bile tıkanıklık sorununuz kalmayacak. Bütçenizi yakıt giderleri sarsmayacak, ısınmanın keyfini süreceksiniz.

Benzer Gönderiler: